Třapatky a třapatkovky – americké krásky

Záhony zdobí ještě v říjnu. Ačkoli jména třapatek a třapatovek zní velmi podobně, jde o různé květiny. Aby nedocházelo k jejich záměně, zahradníci raději používají latinské názvy – rudbekie a echinacea.

tra3

Ohnivé třapatky

Pro rudbekie, tedy správně třapatky, jsou typické teplé barvy – zlaté, oranžové, cihlové. Pěstují se jako trvalky nebo letničky (Rudbeckia hirta), ty druhé poznáte podle toho, že se barva květů směrem do středu mění na tmavší. Nejčastěji se setkáte s kombinací sametově hnědého odstínu a černého středu. Rostliny se na místě vysemeňují, a tak vytvářejí zdání, že jde o trvalky. Není to pravda. Trvalky (R. fulgida, R. nitida) mají zlaté květů s vystouplým kuželovitým úborem. Tvoří husté trsy, které se dají množit dělením.

tra5tra2

Léčivé třapatkovky

Echinacea se odedávna využívala jako významná léčivka pro posilování imunity. Z třapatkovky nachové (Echinacea purpurea) ale byla vyšlechtěna řada zahradních kultivarů. Barva jejich květů se rozšířila i na žlutou, bílou a karmínově červenou, podobu mění také jejich střed. Jde vždy o robustní, statné a odolné rostliny, které kvetou řadu týdnů. Můžete to ovlivnit i pravidelným odstraňováním zvadlých květů, pak z úžlabí listů vyrostou další. Třapatkovky a třapatky jsou významné medonosné rostliny, které přitahují hmyz ze širokého okolí.

tra1 tra4

Text: Dagmar Cvrčková
Foto: Shutterstock a profimedia.cz

Více informací se nachází v záříjovém vydání z roku 2016, které si můžete zakoupit za zvýhodněnou cenu zde.

Flora titulka_10_2016

Třapatky a třapatkovky – americké krásky