Dekorační materiály, doplňky a sochy

Zahradu vytváří především vybraný zahradní styl, rostliny a kompoziční rozmístění jednotlivých druhů a dominant. Opravdový šmrnc jí ale dodávají doplňky.

Kamenné koule přitáhnou pozornost zvlášť ve větším množství. Zde jejich efekt ještě zesilují zastřižené zimostrázy.

Kamenné koule přitáhnou pozornost zvlášť ve větším množství. Zde jejich efekt ještě zesilují zastřižené zimostrázy.

Pomocí doplňků docílíte v zahradě gradace prostoru. Umocní totiž jeho dynamiku nebo naopak statiku, zvýrazní či potlačí kontrast a při vhodném osvětlení dodají zahradě neopakovatelný výraz. Nemusí jít přitom jen o běžné zahradní doplňky, ale o vše, co dokáže pěstební plochu a záhony rozzářit. Nabídka zahradních dekorací je přepestrá. Vybrat si můžete výplňové materiály, jako jsou štěrk, kameny a kůra, dále zahradní nábytek, svítidla, nádoby, ptačí napajedla či domečky pro hmyz nebo sochy a fontány. Často pak bývá těžké zvolit si doplňky podle vlastního vkusu a nenechat se ovlivnit nabízeným sortimentem.

Umět si vybrat

Originální sluneční hodiny tvoří zpravidla dominantu, které si každý všimne.

Originální sluneční hodiny tvoří zpravidla dominantu, které si každý všimne.

V první řadě si promyslete, co byste chtěli v zahradě opravdu mít, na co se chcete se zalíbením dívat, z jakého materiálu by měl vybraný doplněk nejlépe být a kde bude umístěn. Při výběru zohledněte i styl celé zahrady, použitý materiál, různé stavební prvky atd. Pokud se vám líbí venkovský styl a máte v jeho duchu vybudovanou a osázenou zahradu, zapomeňte na moderní solární světla a okrasné květináče. Spíše se poohlédněte po dřevěných kolech od vozu, případně starých džbáncích, hrncích a nádobách, do nichž vysadíte třeba trvalky a bylinky. Dominantou může být starý žebřiňák, případně malý vozík, do kterého můžete naaranžovat balkonové rostliny, dále kameny, ptačí domky, holubníky či domečky pro hmyz z přírodních materiálů. Do moderní extravagantní zahrady se zase hodí kov, abstraktní plastika, ke které máte osobní vztah, či umělecké dílo od kováře nebo sochaře. V blízkosti domu a terasy jsou hezké i skupiny několika drobnějších předmětů. Jako materiál je vhodný mramor, kámen, plast i sklo. Oblíbené jsou také skleněné koule umístěné na štěrkovém záhonu. Z praktického hlediska jsou nejvhodnější takové doplňky, které nepodléhají vlivům počasí a nevyžadují zvláštní údržbu. Například dřevo se musí po určité době mořit a lakovat, kov natírat, a některé doplňky je dokonce lepší na zimu uschovat třeba do sklepa.

Výplňové materiály

Mulčovací kůra plní v zahradě také dekorativní funkci.

Mulčovací kůra plní v zahradě také dekorativní funkci.

Kromě soch a svítidel či malých domků pro hmyz patří mezi dekorace i tzv. výplňové materiály, které na záhonech vyniknou spolu s rostlinami. Měkké povrchy ze štěrku, písku nebo kůry pak tvoří ideální přechod mezi tvrdou dlažbou, trávníkem a zelení. Navíc působí přirozeněji než vybetonované plochy a často téměř splynou s výsadbou

Kámen – trvalé řešení představují kameny a štěrk, které lze nakoupit v různých barvách a velikostech neboli frakcích. Z velkých kamenů podobného tvaru můžete dokonce vytvořit na vybraném místě i dominantu celého prostoru. Použité kameny a oblázky musejí být ale před umístěním na zahradu omyté a očištěné od nánosů půdy kvůli případným semenům plevelných rostlin. Náletových plevelů se však nezbavíte, proto jejich výskyt pravidelně kontrolujte.

Štěrk – pochází z kamenolomu, má ostré hrany a může být bílý, krémový až šedý, hnědý a černý, ale i červený. Chcete-li zvýraznit tmavou kompozici jehličnanů, pokryjte okolní plochu bílým štěrkem. Štěrk a kameny jsou vhodné i do okolí jezírek, bazénu či studny a představují také alternativu betonových ploch – uplatní se na chodníčcích, stání pro auto či k vysypání plochy, na níž by se trávníku nedařilo.

Kůra a štěpka – další možností je mulčovací kůra z jehličnanů. Po domluvě s majiteli si ji můžete nasbírat v lese nebo na pile, k dostání je samozřejmě i v obchodních řetězcích. Může být buď jednodruhová, nebo namíchaná z různých jehličnanů (nejčastěji z borovice a smrku). Bývá upravená drcením a někdy i přibarvením. Vhodná je také štěpka. Barevné kůry a štěpky použité ve velkém množství působí kýčovitě, proto si dejte pozor na množství a použití barev. Přírodní hnědá kůra splyne s prostředím a rostlinami, je voňavá a přirozená. Má však omezenou životnost – působením slunce a vody se postupně rozpadá a často ji ze záhonu vyfoukává vítr nebo vyhazují ptáci. Musí se proto pravidelně doplňovat. Při použití mulčovací kůry myslete také na vhodnou obrubu záhonu, která zabrání jejímu případnému vyletování na trávník nebo do okolí. V dostatečné vrstvě bude ale kůra při pravidelné závlaze těžší a zůstane na místě.

Výrazné dominanty

Mezi dominantní doplňky patří hlavně velké sochy a různé plastiky, které mají upoutat, zkrášlit a vypovídat o zahradě nebo dané kompozici. Podobné prvky ale umísťujte vždy s rozvahou. Do malé zahrady se hodí jen jedna dominanta v podobě menší plastiky, velká plocha s několika zákoutími jich může mít i několik. Při jejich umísťování se inspirujte třeba v parcích. Při procházce po mírně se vinoucím chodníčku se za zatáčkou z hustých keřů může objevit například tiché místo s krásnou sochou, na kterou je možné se dívat z protilehlé lavičky. Dominantu nemusí ale představovat jen socha. Může to být i fontána, ptačí napajedlo, sluneční hodiny, amfora, mísa nebo seskupení velkých kamenů.

Průhledy a pohledy

K tomu, abyste dominantu správně umístili i ve vaší rozlehlé zahradě, musíte využívat tzv. průhledy a pohledy. Zkuste proto vnímat prostor jako celek a zároveň si ho rozčlenit do jednotlivých sekcí podle pohledů návštěvníka. Dominanta by měla být viditelná ze všech stran nebo z jednoho bodu, pokud se nachází v zákoutí. Průhledy by měly mít své opodstatnění a končit určitým bodem v dálce, například právě sochou, kulisou stromů či velkou vázou. Průhledy se rozlišují na přímé, šikmé a boční. Přímý průhled je nejúčinnější. Dominantu při něm vidíte už z dálky, a pokud vás zaujala, pomalým tempem se k ní přibližujete a postupně si ji prohlédnete i zblízka. Příjemný je i šikmý průhled, který vás k plastice postupně navádí. Směřujete k ní pomalu a častokrát ji vidíte z různých úhlů, díky čemuž na vás celá kompozice působí jinak. Boční pohled je k vytvoření nejobtížnější. Na zahradě potřebuje dostatek prostoru a musí mít důvod, jinak se záměr mine účinkem.

Obruby záhonů

Mezi dekorační prvky v zahradě patří i obruby záhonů. Při jejich výběru vždy myslete na okolní údržbu, zejména sečení trávníku. Obruby mohou být nízké i středně vysoké, z kovu, dřeva, betonu i plastu. Plastové představují zpravidla jen dočasné řešení, omezenou životnost mají i dřevěné prvky. Betonové a kovové obruby jsou trvalé, musejí být ale vhodně umístěny. Hodí se k pergole, altánku, lavičce či studni. Vždy vybírejte jen materiály, které jsou v zahradě nejvíce zastoupeny, aby všechny prvky tvořily pěkný celek.

Zahradní nábytek
Dekorace dodají zahradě na kráse, případně uměleckém dojmu, k zahradním doplňkům je ale možné přiřadit i zahradní nábytek, který vám umožní v zahradě relaxovat. Při vytváření zahrady bude nábytek tím posledním, čím ji vybavíte. Pro vaši návštěvu bude ale tím prvním, čeho si na zahradě všimne, co vyhledá a případně okomentuje, bude-li se v něm cítit pohodlně. Kvalitní zahradní nábytek může být finančně nákladnější, jedná se však o investici na řadu let. Část nábytku si můžete samozřejmě vyrobit i sami nebo s pomocí šikovného kamaráda, zejména jedná-li se o posezení z kamene, cihel a dřeva. Kamenné a cihlové prvky bývají však obvykle v zahradě umístěny natrvalo (pokud jsou spojeny maltou), a proto zvažte všechna pro a proti, abyste později nelitovali. Kamenným lavičkám a sedákům nelze upřít jejich kouzlo. Pokud tedy už máte na zahradě cihlovou či kamennou zeď, hodí se do ní i nábytek ze stejného materiálu. Stačí z něj vybudovat jen základ, sedací část i stůl lze vyřešit naimpregnovaným či jinak ošetřeným dřevem.

Stůl se sezením můžete postavit i z moderních gabionů. Obvykle se však využívají jen ke stavbě oplocení.

Nejčastějším přírodním materiálem využívaným pro zahradní nábytek je dřevo. Podle jeho druhu může být nábytek umístěný venku celoročně nebo mimo sezonu uskladněný na terase, pod stříškou, v altánu nebo kůlně. Na zahradní nábytek ze dřeva se využívá především dřevo z dubu, červeného smrku, borovice a buku. Exotické dřevo, jako je teak, meranti, durian a merbau, či akát je finančně náročnější, nikoli však nedostupné. Často se využívá také bambus a ratan.

Kovový nábytek si pořiďte, pokud máte pro tento materiál slabost a zapadne do koncepce vaší zahrady. Je pohodlný, odolný, s pěknými liniemi a dobře kombinovatelný, i když opět finančně náročnější. V kovovém provedení lze koupit kovové  židle, stoly, lehátka, houpačky i drobnější zahradní doplňky, jako ukazatel směru větru, stojan na květiny, ptačí napajedlo, květináč a jiné.

Z materiálů pro zahradní nábytek je možné uvést ještě plast. Pokud si vyberete dostatečně kvalitní, budete s ním spokojeni. Na levnějších plastech je však brzy vidět opotřebení. Na zimu musíte navíc plastový nábytek uskladnit uvnitř. Jelikož plast nezapadá do přirozeného prostředí zahrady, používají se na něj ke zjemnění různé sedáky.

Rada na závěr

Věříme, že jsme vás při výběru zahradních doplňků inspirovali. Nyní si už jistě dobře vyberete a svůj výběr obhájíte. Nezapomínejte však na pravidlo, že méně je někdy více. Pokud tedy nemáte místo pro sádrového trpaslíka, raději ho někomu darujte.

Kromě estetického využití má mulčovací kůra i několik dalších výhod:
Brání částečnému prorůstání plevelů, umístěte pod ni ale textilii nebo kartony.
Při vrstvě o výšce 5–10 centimetrů dobře drží vláhu.
V zimě chrání kořeny citlivých rostlin před vymrznutím.
Na volné půdě obohacuje zeminu o humus.
Dotváří zahradu a po dešti nebo závlaze příjemně voní.

FOTO: SHUTTERSTOCK

Dekorační materiály, doplňky a sochy

Uložit

Uložit

Dekorační materiály, doplňky a sochy