Prvorepubliková zahrada s kouzlem Anglie

Pokud jste se letos počátkem léta účastnili víkendu otevřených zahrad, možná jste navštívili i Černošice. Tady byla k vidění zahrada krásná a zajímavá nejen svou rozlohou, ale také jedinečnou sbírkou anglických a historických růží. Jestliže jste to nestihli, nevadí. Na návštěvu můžete právě teď.

Hlavní část zahrady – rozdělená do dvou výškových úrovní – se nachází u citlivě zrekonstruované prvorepublikové vily nedaleko Berounky. Hned za branou pochopíte, že máte jedinečnou možnost strávit chvilku v úplně jiném světě. Na přibližně pěti tisících metrech čtverečních se pokocháte nejen parterem provoněným několika desítkami odrůd růží, ale také terasou s bazénem a zimostrázy vždyzelenými (Buxus sempervirens), které pamatují ještě období první republiky a jimž současná majitelka Olga Humlová správným ošetřením prodloužila život. Ačkoli by se mohlo zdát, že zahrada terasou s bazénem končí, brzy zjistíte, že má pokračování na úrovni o několik metrů níže, kde se nachází ovocný sad, anglický skleník i zeleninové záhony. Ale ani to není konec – k domu patří dalších pět tisíc metrů čtverečních na ostrově v řece Berounce.

 

Jak to vlastně bylo

Prvorepubliková vila, kterou současní vlastníci koupili v roce 2006, původně vlastně ani neměla jméno. Olga Humlová přemýšlela, po kom překrásně zrekonstruovaný dům s výhledem na řeku a ostrov pojmenovat – zvolila jméno po původní majitelce, Rudolfě Paříkové, která ho dostala k 34. narozeninám od svého manžela Antonína. V té době byla stavba mnohem menší. A rodina ji musela opustit v roce 1962. Od té doby také zahrada chátrala. Po desetiletích vyžadovala celkovou revitalizaci. Majitelé si přáli vytvořit reprezentativní prostor inspirovaný prvorepublikovou tradicí s prvky anglického stylu. Renovace začala v roce 2009 a práce i nadále pokračují. Na současné podobě přední formální zahrady se podílela architektka, která realizovala představy paní majitelky. I ta má s rostlinami a pěstováním své zkušenosti, nedaleko domu se totiž nachází zahradnická společnost Gardeo, kterou Olga Humlová vlastní.

V obklopení růží

Každý, kdo na zahradu vstoupí, je okouzlen zdejšími růžemi. Rostou v mnoha krásných anglických i historických odrůdách především v přední části orientované směrem do ulice, ale objevují se i jinde. Při procházce parterem si tedy kromě barev v odstínech převážně bílé, růžové a červené užijete i mnoho vůní. Královna květin ale není jediné, co v této části zahrady zaujme. Záhony lemuje nízký živý plot ze stálezeleného zimostrázu, který dobře vypadá i v zimě. V této části se nacházejí i vzrostlé ořešáky královské (Juglans regia) pocházející ještě z doby minulé. Posadit se tu můžete na lavičku, která umožňuje výhled na pečlivě udržovaný trávník. V něm se nachází dvanáct stanovišť patřících k anglické hře Clock Golf. Tato hra se tu na nízce sečeném trávníku typu patovací green opravdu během sezony hraje. Při pohledu na dům zaujme i okrasný bazén s lekníny a karásky, chrliči s podobou žab a také socha vodníka, kterou majitelé po pořízení vily nechali zrekonstruovat. Do této části zahrady vstupujete trojicí loubí z různých stran popnutých nejen růžemi, ale také velkokvětými plaménky (Clematis).

Uprostřed trávníku před domem se nachází dvanáct stanovišť patřících k anglické hře Clock Golf.

 

 

Některé z desítek zde vysazených růží se dají koupit v českých zahradnictvích, pro jiné byste museli do zahraničí.

 

Příběh růží

Růže sluší každé zahradě, tady si můžete prohlédnout druhy jak opakovaně, tak i jednou kvetoucí, stromkové, keřové, půdopokryvné i popínavé… Některé se dají koupit v českých zahradnictvích, pro jiné byste museli do zahraničí. Olga Humlová má ráda všechny, ale k nejoblíbenějším patří popínavá růže netypického zbarvení s poetickým názvem ´Aschermittwoch´, tedy Popeleční středa. Zdobí bránu nad vstupem do části zahrady u Berounky a už z dálky zaujme svými sice bílými, ale mírně do fialova a šeda zbarvenými květy. Ty se objevují jen jednou za sezonu, ale tuto nevýhodu vyváží jejich množství a opravdu netradiční vzezření. Byla vyšlechtěna v Německu v roce 1955 světoznámým Reimerem Kordesem. Další nevšední odrůdou, která sice také kvete jen jednou, zato ale omamně voní, je ´Yolanda d´Aragon´, což je historická růže z roku 1843 vyšlechtěná Jean-Pierrem Vibertem ve Francii. Z Nového Zélandu pochází ´Big Purple´ patřící do skupiny čajohybridů. Její květy jsou nápadné nejen netypickým zbarvením, ale také svou velikostí. Pokud patříte mezi milovníky oranžovočervených odstínů, pak vás jistě nadchne růže ´Hot Chocolate´, floribunda vyšlechtěná v roce 2002 v USA Tomem Carruthem – po obvodu má odstín tmavší, směrem ke středu přechází v oranžové tóny. Kouzlo odrůdy ´The Alexandra Rose´ od Davida Austina spočívá v překvapivě jednoduchých květech, které se ale rozvíjejí v několika etapách a už na dálku si všimnete zajímavé kombinace barev – žlutý střed s výraznou koronou tyčinek přechází do jemně růžových odstínů na okraji okvětních plátků. Každou rostlinu mají majitelé zinventarizovanou, a dokonce také označenou cedulkou s názvem odrůdy, a abyste je všechny podrobně prozkoumali, museli byste tu strávit alespoň jedno celé odpoledne.

Bazén a prvorepublikové zimostrázy

Majitelé věděli, že si pobyt na zahradě chtějí zpříjemnit také odpočinkem u bazénu, jen zvažovali, kam ho umístí. Od místa ve spodní části pozemku na úrovni Berounky nakonec ustoupili. Jak moc to bylo prozíravé, ukázala následná povodeň. Nakonec ho postavili na terase pod domem vedle zimostrázů, které sem vysázeli už předchozí vlastníci. Stálezelené keře se po dlouhých letech absence údržby nacházely ve špatném stavu, ale po hlubokém prořezu se ukázalo, že i takto staré dřeviny se dají dobře zmladit. Časem dostaly různé geometrické tvary, které zahradě dodávají zajímavý formální charakter. Výhled na ně i bazén je nejhezčí z malé odpočinkové terasy u domu.

Překvapení u Berounky

Kouzlo zahrady u vily Rudolfa spočívá v různých výškových úrovních. Největší překvapení čeká návštěvy v nejnižší části pozemku, který má více přírodní charakter. U zdi se tu nachází skvost – anglický skleník přivezený přímo z ostrovního státu. Odtamtud pochází i menší skleník přistavený přímo ke zdi domu. Majitelka tu pěstuje na vyvýšených záhonech různé druhy zeleniny a zkouší třeba i batáty nebo broskvoň. Už koncem května tady sklízí cibuli a mrkev, od června rajčata, papriky a okurky a ještě v červenci dozrají broskve. V této části najdete také ovocný sad s květnatou loukou, z níž se sklízí seno pro ovce, které se pasou na ostrovní části. A protože žádná správná zahrada není nikdy tak úplně dokončená, i tady se momentálně postupně dokončuje úprava a instalují sochy k části přičleněné ke zdi se schodištěm.

Po mostě se dostanete na ostrov v řece Berounce, kde tato velkolepá zahrada pokračuje. Má už ovšem méně formální podobu. Velká část je tu vyčleněná pro ovce, které ji spásají. Stojí tady i několik chatek, z nichž jedna patří majitelům zahrady. Tu využívají pro různé oslavy, při nichž ocení soukromí. Ovšem ať už půjdete v této zahradě kamkoli, nevíte, kam se dřív podívat. Díky členění do různých celků, někdy oddělených i několikametrovým převýšením, nebudete trpět nedostatkem soukromí nikde.

 

 

Lucie Peukertová, foto autorka

Prvorepubliková zahrada s kouzlem Anglie