Eukalyptus není jen pro koaly

Blahovičník neboli eukalyptus patří v Austrálii k nejvyšším stromům. Mladé rostliny vyrostou až o několik metrů ročně, platí to i pro nejznámější Eucalyptus globulus. Jiné druhy však můžete pěstovat i jako pokojovku.

Eukalyptus je nejen léčivá, ale i zajímavá rostlina. Věděli jste, že jeho listy se natáčejí ke slunci tak, aby na ně paprsky dopadaly co nejméně a minimalizovalo se tak odpařování vody? Díky tomu se také pod eukalyptovými stromy netvoří stín.

Na klouby i čištění vzduchu

Jako léčivka se pěstuje nejznámější Eucalyptus globulus, z jehož listů se získává éterický olej, který pomáhá při obtížích dýchacích cest a nachlazení, tlumí záněty, zklidňuje astma a má silné antiseptické účinky. Také pomáhá proti depresím, migréně i obyčejné únavě a vyčerpání, podporuje hojení. Velmi účinná je i masáž tímto olejem, třeba při zablokované krční páteři, revmatismu nebo bolestech svalů. Ale pozor, éterický olej je určen jen pro inhalace nebo masáže, přímou konzumací si uškodíte. Eucalyptus odedávna využívá i lidová medicína, a to nejen pro léčbu dýchacích cest, ale i při péči o klouby, na podporu imunitního systému i regulaci hladiny krevního cukru.

Éterický olej slouží i jako osvěžovač a pohlcovač škodlivých látek ve vzduchu. Chovatelé oceňují jeho antiparazitní účinky, neboť odpuzuje blechy a klíšťata. A listy nejrůznějších blahovičníků jsou oblíbenou potravou pro australské koaly.

Léčivé složky

Z listů eukalyptů se získává éterický olej. Protože existuje celá řada druhů blahovičníků, které se liší účinnými látky, ke koupení jsou i různé druhy olejů. V domácích podmínkách ho však nevyrobíte, ale silné aromaterapeutické účinky mají i sušené listy. Ty se dají zavěsit do místnosti, kde osvěžují vzduch a odpuzují hmyz. Můžete je používat i pro inhalaci, stačí je nechat krátce povařit ve vodě.

Eucalyptus jako pokojovka

Blahovičník lze pěstovat i jako pokojovku, která zároveň nahradí čističku vzduchu. Vhodný je třeba eucalyptus citronový (E. Citriodora), jehož jemně chlupaté lístky silně voní po citronech, jen co se jich dotknete. Proto se také dávají do prádelníku či skříně s oblečením místo citronové kůry. Jsou totiž mnohem levnější a můžete je sklízet pravidelně.

Blahovičník Gunnův (E. Gunnii ) se od známější léčivky liší okrouhlými šedozelenými lístky s hladkým okrajem, které najdete na mladých výhonech, ty starší už mají listy kopinaté. Díky svému netypickému tvaru se často využívají ve floristice, usušené se hodí i pro suché vazby, protože si uchovávají původní namodralý odstín i typickou vůni. Platí to třeba pro odrůdu ‘Silberdollar’ s velkými listy nebo ‘Silbertropfen’, který zaujme výrazným stříbrným odstínem.

Tyto eucalypty rostou daleko pomaleji než základní druh, proto se mohou pěstovat jako dlouhověké pokojové rostliny. Potřebují k tomu, podobně jako citrusy, rozptýlené světlo, ale porostou i na přímém slunci. Přes zimu jim svědčí teplota mezi čtyřmi až šesti stupni, ale vyrovnají se i s teplejším prostředím, kde rtuť ukazuje kolem patnácti stupňů. Naopak v létě snesou i horka, mohou tedy stát i na balkoně či terase. Zalévat byste je měli podle světla a hlavně teploty. Tedy v létě hodně, naopak v zimě až až tehdy, kdy jim začnou vadnout výhony.

U mladých rostlin se doporučuje, aby se rozkošatily, zaštipovat vrcholy. Ty dejte do vázy s vodou, kde zpravidla zakoření. Naopak pozor na řez, tím rostlinu zničíte, protože se neobjevuje, nemá spící pupeny. Mladé eucalypty každé dva roky přesazujte, pozor ale abyste nepoškodili jejich kořeny, které jsou velmi citlivé.


Užití eukalyptového oleje

jako inhalace – čistí nosní dutiny a usnadňuje odkašlání
jako repelent – odpuzuje hmyz, kape se na psí obojky i do látkových pelíšků
jako dezinfekce – čistí a hojí malá poranění, akné a vyrážky
jako masážní prostředek – při migréně i bolestech svalů
při únavě – podporuje soustředění a posiluje paměť
jako neutralizér – odbourává nepříjemné pachy

 

 

Dagmar Cvrčková, foto Shutterstock a profimedia.cz

Eukalyptus není jen pro koaly