Svět zahradnických zajímavostí

Rubrika: Zajímavosti

Rostlinný svět má svá pravidla a zvláštnosti. Nahlédněte do něj, abyste rostliny lépe poznali a porozuměli jim.

Nápadné květy

Tento strom, latinsky zvaný Spathodea campanulata, pochází z tropické západní Afriky.

Tento strom, latinsky zvaný Spathodea campanulata, pochází z tropické západní Afriky, odkud se ale už poměrně dávno rozšířil do dalších teplých zemí. Způsobila to zejména kombinace rychlého růstu a velice atraktivních květů oranžové nebo žluté barvy. Květy jsou velké a nápadné, proto se strom stal oblíbeným druhem pro veřejnou zeleň. V ulicích tropických a subtropických měst sice jeho krásu nelze přehlédnout, ale jeho časté vysazování má i stinnou stránku. Spathodea je totiž poměrně invazivní a místy utlačuje původní druhy rostlin. Dřevo stromu je měkké a nepříliš cenné, používá se ale na výrobu papíru a dokonce i bubnů. Dřevina má také řadu léčivých vlastností, které využívá zejména lidová medicína.

Levandule s korunkou

Vedle nejběžnějších typů levandulí se stále častěji můžete setkat s druhem, jehož květy jsou výrazně jiné. Levandule smilovitá, někdy také označovaná jako korunkatá, hlávkovitá nebo ouškatá, vytváří na vrcholech květenství nápadné listeny nejčastěji fialové barvy. Pochází ze západní části Středomoří, ale kromě základního druhu existuje i v množství odrůd. Vyznačuje se vysokým obsahem silic, které způsobují intenzivní vůni. Množství aromatických látek výrazně ovlivňuje vysoký obsah vápníku v půdě. V našich podmínkách se levandule smilovitá hodí nejlépe pro pěstování v nádobách, v kterých ji lze na zimu přesunout do domu před nepříznivým počasím. Rostlina totiž není spolehlivě mrazuvzdorná, vydrží jen krátkodobý pokles teploty do -8 °C.

Tvarované dřeviny

V zahradních centrech můžete mezi okrasnými rostlinami občas vidět dřeviny vytvarované do různých, někdy dokonce dost bizarních tvarů.

V zahradních centrech můžete mezi okrasnými rostlinami občas vidět dřeviny vytvarované do různých, někdy dokonce dost bizarních tvarů, například zvířat, postav, dopravních prostředků, nábytku či květin. Pro jejich vytvoření se skoro výhradně používá jediný druh ptačího zobu, a to Ligustrum jonandrum. Tento ptačí zob není v našich podmínkách mrazuvzdorný. V případě zájmu o výzdobu zahrady různými živými figurami bude proto nejjistějším způsobem trvalé pěstování v nádobách, které se na sklonku podzimu uklidí a uloží do bezmrazé místnosti.

Opomíjený zvonkovec

Čeleď vřesovcovitých (Ericaceae) je bohatá na oblíbené druhy a kromě vřesů a vřesovců do ní patří i populární rododendrony a azalky. Nabízí ale i řadu dalších krásných rodů i druhů vhodných pro naše klimatické podmínky. Například zvonkovec (Enkianthus) je dřevinou prozatím trochu opomíjenou, i když si to rozhodně nezaslouží. V jarním období se na rostlině objevuje množství drobných květů, které mohou být bílé, světle růžové i tmavě červené. A na podzim je zvonkovec krásný ještě jednou – před opadem se jeho listy vybarví do příjemně teplých podzimních odstínů.

Ochutnejte dřínky

Dřín obecný koncem léta poskytuje množství drobných peckovic červené nebo vzácněji i žluté barvy. Právě kvůli nim se tento druh dřínu zařazuje mezi ovocné dřeviny. Plody jsou šťavnaté, ale poměrně kyselé. Jejich kyselost lze zmírnit tím, že se plody před úpravou či konzumací nechají několik dnů odležet. Dřínky je možné konzumovat čerstvé, vyrábí se z nich i osvěžující šťáva nebo džem, ale také omáčka trochu podobná omáčce z brusinek. V zemích východní Evropy se používají také k výrobě destilátů a likérů. Podle některých zpráv se dokonce plody jedí i solené nebo nakládané ve slaném nálevu, podobně jako olivy.

Bájná mandragora

Zřejmě není mnoho rostlin, které jsou tak rozporuplné a tajemné jako bájná mandragora. Tato mystická rostlina patří do čeledi lilkovitých, stejně jako brambor, rajče či zlověstný blín nebo rulík. Pochází z jihovýchodní Evropy a severní Afriky, ale pro své účinky sláva této rostliny brzy překročila hranice jejího výskytu. Předmětem zájmu je kořen, který tvarem trochu připomíná postavu člověka. Obsahuje látky, které mají halucinogenní i psychotropní účinky a ovlivňují lidskou mysl. Některé národy mandragoru používají jako rostlinu čarodějní, ale i jako osvědčenou bylinu lásky. Kořen je však silně jedovatý, takže hranice mezi láskou, extází a smrtí je velmi křehká.

Velice starý příbuzný

Objevení nového druhu stromu, Wollemia nobilis, ale způsobilo opravdový rozruch, ne-li hotové šílenství.

Lidé mají často pocit, jako by všechno na světě bylo už objeveno a prozkoumáno. Občas se sice vynoří objevy nových druhů rostlin i živočichů, ale tyto zprávy obvykle zanikají v konkurenci zpráv jiných. Objevení nového druhu stromu, Wollemia nobilis, ale způsobilo opravdový rozruch, ne-li hotové šílenství. Může za to pan David Noble, který v roce 1994 objevil relativně blízko Sydney nevelký porost stromů, které předtím nikdo nikdy neviděl. Po důsledném prozkoumání se ukázalo, že se jedná o rostlinu, jejíž příbuzní planetu obývali asi před 200 miliony lety. Wollemia se skoro jako zázrakem uchovala živá, a dokonce se ukázalo, že ji lze poměrně snadno namnožit. Díky tomu ji můžete na vlastní oči obdivovat v některých botanických zahradách (například v pražské botanické zahradě v Troji) a soukromých sbírkách botanických nadšenců.

FOTO: AUTOR

Svět zahradnických zajímavostí

Svět zahradnických zajímavostí