Hvězda Vánoc

Je hvězdou Vánoc, a to nejen svým jménem. Stačí ji postavit na stůl a navodí sváteční atmosféru. Ale zkusili jste někdy tuto květinu využít do dekorací nebo jí ozdobit stromek?

Udělejte si místo na stole

Slavnostní tabule bývá zpravidla plná jídla, talířů, skleniček a květiny na ní jen překážejí. Zavěste proto vánoční hvězdu na stěnu. Stačí vám k tomu dřevěná deska. Do dvou rohů vyvrtejte otvory a provlečte jimi provázek na zavěšení. Staré plechovky nastříkejte bílou barvou ve spreji a přišroubujte k desce. Pak už jen vložte květinu, volit můžete s tradičními červenými listeny, ale třeba i růžovou nebo krémově bílou.

 

Vánoční kokedama

Kokedama v překladu znamená mechová koule a jde o speciální způsob pěstování rostlin, pocházející z Japonska. Květiny jsou zasazené do kulatého balu zeminy, pokrytého mechem. Lze je zavěsit do prostoru nebo se tradičně umísťují na talířek či misku. Mechová koule může nahradit i obal na květináč vánoční hvězdy.

 

Jako řezaná květina

Pryšec nádherný, což je další český název vánoční hvězdy, se v naprosté většině pěstuje jako hrnková rostlina. Ale víte, že ho můžete i uříznout a dát do vázy? Pokud má dostatek vody, vydrží krásný až dva týdny. Doporučuje se hned po seříznutí ponořit stonek na několik sekund do vody o teplotě šedesát stupňů, a následně jej zchladit v ledové lázni. Déle tak vydrží a vy jej můžete zavěsit spolu s ozdobami nad sváteční stůl.

 

Na věnci

Tento krásný věnec s červenou poinsettií si vyrobíte sami. Základem je kovový kruh omotaný a rozšířený větvičkami plaménku. Dozdobit ho můžete eukalyptem, borovicí či modřínem. Kovový základ je natolik stabilní, že na něj lze tavnou pistolí přilepit i nádobu s vánoční hvězdou.

 

Červeno zlatá klasika

Stromeček v klasické červeno-zlaté kombinaci je klasikou. Kromě koulí jej zdobí i řezané poinsettie. Aby zářivé listeny co nejdéle vydržely a nezvadly, opět zakonzervujte jejich konečky ponořením do horké a studené lázně a vložte je do trubiček od orchidejí naplněných vodou.

 

Poklady z půdy

Slavnostní a nevšední vzhled dodá hvězdě i netradiční obal, a to nejen květináče. Najdete-li na půdě starou ptačí klec, využijte ji. Anebo se podívejte po různých košících, dózách, miskách a dalších nádobách.

 


Jak pěstovat vánoční hvězdu?

• Má-li vám pryšec nádherný vydržet déle než jen několik vánočních dnů, začněte správným výběrem v obchodě. Rostlina musí mít zdravé nepoškozené listy a malé žluté kvítky uprostřed. Zkontrolujte, že půda v květináči není ani vyschlá, ani přemokřená.
• Hvězdu zničí už teploty nižší ne dvanáct stupňů, na pohled to nepoznáte, ale brzy ji opadají listy. A stačí k tomu jen pár minut, kdy ji přenášíte v mrazivém dnu z obchodu do auta a domů. Nechejte si ji proto vždy pořádně zabalit do papíru.
• Ideální pro pěstování je teplota v rozmezí 15 až 22 stupňů, dařit se jim bude v obývacím pokoji i v ložnici. V zimních měsících je ideální umístit rostlinu u jižně orientovaného okna.
• Hvězdu zalévejte, když je půda suchá. To může být klidně každý den, pokud je květina umístěna v sušší místnosti poblíž radiátoru nebo po dvou až třech, máte-li ji v chladnu. Také platí, že čím menší nádobu máte, tím rychleji vysychá.
• Hvězdy můžete dávat vodu i do podmisky, což zajistí rovnoměrnější provlhčení substrátu, než když zaléváte shora. Pokud si nebudete jisti, vycházejte z pravidla, hvězdy lépe snášejí sušší půdu než přelití.


Slavnostní stolování

Jedna řezaná vánoční hvězda na talíři promění obyčejnou večeři na slavnostní štědrovečerní. Přidejte barevnou látkovou stuhu, větvičku jedle a jmenovku, pokud čekáte hosty. Konce stonku buď vložte do trubičky od orchideje nebo obvažte stuhou a hned po večeři dejte květinu do vázy.

 

Pro romantiky

První vánoční stromky se zavěšovaly ke stropu. Tak proč se k této tradici alespoň částečně nevrátit a nepověsit si nad stůl věnec zdobený hvězdou? Nejenže vypadá krásně, ale také vám ušetří místo na stole. Jeho výroba je snadná – ke korpusu stačí střídavě připevnit růžové poinssetie, břečťan a zasunout dlouhé svíčky.

 

 

redakce, foto www.stars-for-europe.eu

Hvězda Vánoc