Veselé Velikonoce a barevné jaro

Květiny a barvy k jaru patří. Stejně jako Velikonoce. Zkuste si letos místo vajíček s obtisky vyrobit originální dekorace. Zde je několik tipů.

V jedné barvě

K výrobě této jednoduché dekorace vám stačí skleněná miska, svíčka a narcis. Květinu stuhou přivažte ke svíci a postavte do misky s vodou. Jen na vás záleží, zda zůstanete u jedné barvy nebo zvolíte více odstínů.

S květy petrklíče

Udělejte z hrnkového petrklíče řezanou rostlinu a květy využijte k ozdobení vajíčka. To vyfoukněte, vypláchněte a spodní otvor zalepte, aby se změnilo ve vázu. Do ní dejte vodu a jeden či více květů. Celé to vložte do misky s vodou a prostor kolem vyplňte zbylými petrklíči.

Z mechu

Vhodnou jarní ozdobou zahrady i svátečního stolu se mohou stát tato vajíčka, která si zvládnete vyrobit z mechu. Stačí je převázat barevnou stuhou, pokud chcete, můžete přidat i květy narcisu, sněženek a dalších jarních rostlin.

Zaječí uši

Zajíci či kuřátka k Velikonocům patří. Pokud se vám zdají ty v obchodech příliš dětinské, vyrobte si je sami, zvolit můžete tento minimalistický styl. Stačí k tomu ubrousek, který přeložíte do úzkého pásu, obtočíte kolem vajíčka a nahoře stáhnete, například aranžérským drátem tak, aby konce stály jako zaječí uši.

Jarní zahrada v krabici

Nejen vejce, ale i obaly z recyklovaného papíru lze využít při přípravě velikonoční výzdoby. Stačí zde prostřídat nejen vajíčka, ale ze skořápek můžete vytvořit malé květináče a do nich zapíchat květy živých rostlin, ideálně do aranžovací hmoty, kterou pak zakryjete substrátem nebo mechem.

Do vázy

Skleněná váza je naplněná různě velkými vajíčky – slepičími či křepelčí -, a to jak přírodními, tak obarvenými do jemných pastelových odstínů. Ty stačí doplnit jen květy hyacintů nebo bramboříků, zvolit samozřejmě můžete i další řezané cibuloviny.

Bílozelená kombinace

Také dekorace, včetně těch velikonočních, podléhají modním trendům. Letos designéři a dekoratéři preferují kombinaci bílé a zelené barvy a také přírodních materiálů. Kupte si bílá vejce, přidejte zelené rostliny a začněte se zdobením.

Tradiční odstíny

Typické barvy pro velikonoční svátky jsou červená, žlutá, zelená, červenohnědá a hnědá – daly se získat už v devatenáctém století z přírodních zdrojů. I když je nyní nahradily chemicky vyrobené, tyto odstíny patří stále k nejoblíbenějším. Také proto, že jde o barvy prvních jarních květin, tedy nejen narcisů, ale i tulipánů a petrklíčů.

Magdaléna Krajmerová, foto profimedia.cz a Shutterstock

Veselé Velikonoce a barevné jaro