Pečujte o živé ploty

Nově vysazený živý plot potřebuje výchovný řez, který se provádí zpravidla na začátku jara. Hustota a kompaktnost již vzrostlých plotů se udržuje pravidelným stříháním několikrát ročně. Záleží na tom, jestli chcete plot tvarovaný nebo volně rostoucí.

Tvarované živé ploty vyžadují pravidelnou péči, aby nepřerostly.

Vzrostlý plot se řeže nejlépe do začátku léta. Často v něm už ale hnízdí ptáci, nezapomeňte proto plot zkontrolovat. Pokud je v něm už hnízdo s mláďaty, počkejte s řezem, dokud ptáci své potomky nevyvedou z hnízda.

Čím stříhat

Menší keře ostříháte běžnými zahradnickými nůžkami, pro větší živý plot si však zvolte elektrické s přívodní šňůrou či akumulátorové nebo benzinové zahradní nůžky. Nástroj musí být ale vždy správně naostřený a promazaný. Elektrický přístroj nikdy nepoužívejte za vlhka a přívodní kabel si položte přes rameno, abyste ho nepřeřízli. Při použití motorových nůžek používejte ochranné brýle a pevné rukavice. U vyšších plotů neřežte nad úrovní ramen, ale přistavte si pevné a stabilní schůdky. Využít můžete i nástroj pro stříhání větví na delší tyči.

Typy plotů

Volně rostoucí živé ploty se využívají většinou k ohraničení nebo rozčlenění rozlehlých zahrad či pozemků a nevyžadují pravidelnou péči a údržbu. Stačí jim odstranit nevhodně rostoucí výhony a seříznout je na přiměřenou velikost. Často se takto pěstují stálezelené keře i jehličnany. Tvarované živé ploty se stříhají až třikrát ročně. Z obou stran by se měly směrem vzhůru zužovat, aby i jejich dolní partie měly dostatek světla.

Vlastní řez

Řez tvarovaného živého plotu od oka je obtížný, napněte si proto podél jeho plánované horní hrany provázek. Sklon řezu vám pomohou udržet zase tyčky zapíchnuté v určitých rozestupech šikmo do země. Pro střih do složitějších tvarů je lepší použít připravenou šablonu. Než však začnete plot zastřihávat, odstraňte z jeho okolí všechny překážky, o které byste mohli zakopnout. Při práci s elektrickými či benzinovými nůžkami provádějte řez odspodu nahoru, lépe si tak zkontrolujte jeho sklon.

Různé dřeviny

Odlišné druhy dřevin potřebují odlišný přístup. Například habr, ptačí zob nebo zimostráz se kvůli podpoře rozvětvení zkracují při výsadbě až o polovinu a během léta o boční výhony. V následujícím roce se postup opakuje, přičemž hlavní výhon se zastřihává do požadované výšky plotu. U hlohyně, tisu nebo cypřiše se ale hlavní výhon nezastřihává a zkracují se pouze nevhodně rostoucí boční výhony. Tyto keře se stříhají dvakrát až třikrát za rok, jehličnany nejpozději do konce srpna – jinak by na nich mohla vzniknout holá proschlá místa.

Další péče

Aby dřeviny po řezu hustě a lépe obrostly, doporučuje se je současně přihnojit. Mladší živé ploty hnojte méně a opatrněji než starší. Výsadbu prostokořenných dřevin hnojte až ve druhém roce, kdy budou již dostatečně zakořeněné. Rostliny vysazené s balem je možné mírně hnojit i v prvním roce. K hnojení živého plotu dobře poslouží kompost, organické i minerální hnojivo. Do půdy se přidává dvakrát ročně – na jaře a na začátku léta. Pro první hnojení využijte hnojivo, které pomalu uvolňuje dusík, pro druhé hnojivo s menším obsahem dusíku, který se však uvolňuje rychleji. Od září živý plot buď vůbec nehnojte, nebo použijte hnojivo k podzimnímu hnojení. Obsahuje vyšší obsah draslíku, který podporuje vyzrávání rostlinných pletiv, čímž rostliny připraví na zimu. Při použití pevného hnojiva, které jen volně rozhodíte, nezapomeňte na jeho zapravení do půdy nebo na něj navrstvěte mulč. Obnovovanou vrstvou mulče zabráníte i nadměrnému vysychání půdy. Zvláště za delšího sucha nezapomeňte zalévat nejen nově vysazený, ale i starší živý plot.

Akumulátorové nůžky Stihl HSA 66

Akumulátorové nůžky Stihl HSA 66

jsou určené pro zahradníky udržující menší zelené plochy hlavně v oblastech, kde je potřeba pracovat tiše a bez zdroje elektrické energie. Nabízejí nízkou hmotnost a s doporučeným základním akumulátorem Stihl AP 80 mohou pracovat až 60 minut. K další práci se s rychlonabíječkou Stihl AL 300 dobijí za 50 minut. Doporučená cena je 6990 Kč. www.stihl.cz

Elektrické plotové nůžky FHS 1545

Elektrické plotové nůžky FHS 1545

jsou vybaveny elektromotorem o výkonu 500 W. Stroj váží jen dva kilogramy a řezací lišta je dlouhá 45 centimetrů. Plotostřih je proveden v moderním bíločerveném provedení a vztahuje se na něj záruka sedm let. Aktuální cena je 2750 Kč. www.mountfield.cz

Profesionální všestranný motorový plotostřih Hecht 9275

Profesionální všestranný motorový plotostřih Hecht 9275

s perfektním designem pro každodenní práci je novinkou roku 2014. Vytváří velmi nízké vibrace a je vybaven motorem o výkonu 1 HP, lištou dlouhou 75 centimetrů a pohodlným madlem s otočnou rukojetí. Stroj pořídíte za 3990 Kč. www.werco.cz

Nůžky na živé ploty

Nůžky na živé ploty z řady Fiskars Quantum™

mají masivní, avšak lehká a pevná hliníková držadla ze speciální slitiny opatřená návleky s korkem TruGrip™, které uživateli poskytují při práci větší komfort. Převodový mechanismus nůžek zkracuje čas a námahu při stříhání stromů na polovinu proti běžným mechanismům. Čepele nůžek jsou vyrobeny z kalené ocele. Nůžky stojí 1900 Kč. www.fiskars.cz

FOTO: ARCHIV FIREM FISKARS, MOUNTFIELD, STIHL A WERCO

Pečujte o živé ploty

Pečujte o živé ploty