Beton v zahradě 10 x jinak

Bez betonu se na zahradě neobejdete, ačkoli to tak nevypadá. Využijete ho nejen při stavbě terasy či chodníku, ale také se z něj vyrábějí nezničitelné krby, nábytek nebo i květináče.

Terasy

Foto: Shutterstock

Trendy a architekti preferují na terasy bílou a šedou barvu. Ovšem podle výrobců a prodejců patří k nejoblíbenějším dlažby v teplých zemitých odstínech krémové, hnědé, červené, okrové, ale třeba také černá. Žádané jsou i různé kombinace barev, takzvané colormixy. Zaujmou a rozčlení hlavně velké plochy. Podobné je to s velikostmi dlaždic. Lidé častěji volí menší velikosti, neboť se s nimi jednodušeji pracuje třeba proto, že se nemusejí řezat. Širokou nabídka najdete i ve velkém formátu 60 x 60 centimetrů, kdy minimum spár nechává vyniknout barvu a povrch betonové dlažby.

Cesty a chodníky

Foto: Shutterstock

Při výběru dlažby na zpevněné plochy byste měli vědět, k čemu bude sloužit a podle toho zvolit tloušťku jednotlivých prvků, protože ta zpravidla určuje takzvanou únosnost. Obecně lze říci, že čím je větší, tím vyšší zatížení snese. Šesticentimetrové a nižší jsou vhodné pouze jako pochozí. Na parkovací plochy by měla být tloušťka aspoň osm centimetrů a více.

 

Ploty

Foto: Shutterstock

Foto: Shutterstock

Dokonalou ochranu pozemku i soukromí zajistí ploty z betonových panelů. Nepotřebují žádnou podezdívku, tloušťka těch panelů je jen několik centimetrů a ze strany do ulic si lze vybrat z několika desénů, které imitují cihlu, kámen nebo štípaný kámen. Výrobní postupy, jak firmy imitací dosáhnou, se liší. Zatímco některé značky takového povrchu dosahují štípáním pohledových stran tvárnic, jiné volí ražení dekorativního prvku raznicí přímo do čerstvé vrstvy speciální maltové směsi. Výsledkem je materiál, který v sobě spojuje krásu přírodního kamene či dřeva, a zároveň kladné vlastnosti betonu.

 

Zatravňovací dlažba

Foto: Shutterstock

Speciální skupinu betonové dlažby tvoří ta zatravňovací. Protože prorůstá travou nebo méně náročnými rostlinami, vytváří zelenou plochu, zároveň však má vysokou nosnost a je tak vhodná hlavně na parkovací plochy. Na trhu se objevují stále novější varianty, a tak už neplatí, že zatravňovací nejsou vhodné na pochozí cesty, protože na nerovném povrchu hrozí vymknutí kotníku či jiný úraz. U nových typů mezi plnými kostkami zůstává širší spára, kterou lze vyplnit štěrkem nebo právě osít trávou. Nášlapná plocha pak tvoří pruhy, čtverce nebo připomíná kameny.

 

Schodiště a zpevnění svahu

Foto: Shutterstock

Každý majitel pozemku ve svahu ocení nezničitelné betonové schodiště. Ta lze buď postavit přímo na míru nebo vyskládat z jednotlivých schodů. Ty také poslouží jako prvky pro zpevnění svažité zahrady anebo na stavu různých terénních prvků. Stávají se tak alternativou svahových tvárnic.

 

Nábytek

Foto: Shutterstock

Zatímco betonovou terasu neb chodník najdete v mnoha zahradách, nábytek z toho materiálu je k vidění málokde. Vyrobit se dají stoly, lavice, židle a křesílka různých tvarů, která mohou zůstat celoročně venku. Nejenže je nezničí déšť a mráz, ale buďte si jisti, že díky jejich hmotnosti vám je nikdo neodnese. Aby nebyly židle a křesílka tvrdé, stačí je doplnit polstrovanými sedáky a polštáři. Zajímaví je také kombinace betonu se dřevem a dalšími materiály.

 

Květináče a další doplňky

Foto: Shutterstock

Z betonu se vyrábějí i zajímavé květináče v různých velikostech a tvarech, zahradu udělají krásnější i betonové ozdobné koule, pítka a další doplňky.

 

Grily a ohniště

Foto: Shutterstock

Beton odolává jak nízkým, tak vysokým teplotám, proto je vhodným materiálem na výrobu ohnišť a zahradních krbů. Ty firmy většinou nabízejí jako skládačky, jednotlivě díly stačí do sebe zasadit – díky značné hmotnosti betonu je krb dostatečně pevný a stabilní. Na výběr máte stovky variant, které se liší nejen velikostí, povrchem, ale třeba i počtem odkládacích ploch a dalšími doplňky.

 

 

Magdaléna Krajmerová, foto: Shutterstock

Beton v zahradě 10 x jinak