Co vysázet kolem terasy?

Teplé dny a dlouhé večery lákají k bydlení na terase. To si můžete zpříjemnit rostlinami, které kolem vysadíte. Zde je několik tipu na květiny, které krásně vypadají a také příjemně voní.


Hlaváč
Krásné květy hlaváče mají polokruhovitý tvar o průměru až pět centimetrů. Rostlina s drátovitými stonky dorůstá do výšky padesát až osmdesát centimetrů. Jde o jednoletku nebo krátkověkou trvalku, která potřebuje slunné místo.

Kohoutek
Kohoutek luční je tradiční rostlinou českých luk. Na zahradách se pěstují hlavně růžové plnokvěté kultivary, které záhony zdobí od května do července.


Řebříček bertrám
Bíle kvetoucí řebříček vynikne vedle sytě barevných rostlin. Potřebuje více vláhy než tradiční suchomilné řebříčky zahradní. Snadno se suší, používá se tedy i do různých dekorací.


Dračík
Dračík Penstemon hartwegii se v tuzemských podmínkách pěstuje jako letnička. Má dvojbarevné velké zvoncovité květy červené barvy s bílým středem. Dorůstá do výšky až šedesát centimetrů. Potřebuje hodně slunce.


Šalvěj
Šalvěj drobnolistá (Salvia microphylla) má koncem léta krásné purpurově růžové květy. Pokud rozemnete její listy, voní po černém rybízu. Jde o jeden z mnoha šlechtěných kultivarů trvalek či letniček této byliny.


Levandule ouškatá
Levandule ouškatá – setkat se můžete i s označením korunkatá – se pěstuje jako sezonní rostlina. Jméno dostala podle nezvyklých květů. Pochází ze Středomoří a oproti známější levanduli lékařské není v našich podmínkách mrazuvzdorná – na zimu ji proto musíte přenést do domu. Krásné voní a přitahuje užitečný hmyz.

 

Dagmar Cvrčková, foto Shutterstock a profimedia.cz

Co vysázet kolem terasy?