Pevným krokem po zahradě i kolem domu

Bez zpevněných ploch, cest a cestiček se žádné okolí domu ani zahrada neobejdou. Jelikož jde o poměrně zatěžovaná místa, vybírejte pro ně jen kvalitní materiály a jejich výběr podřiďte konkrétnímu účelu a prostředí.

Cihly vypadají na zahradě krásně, nejsou však příliš trvanlivé. Využívané jsou zejména v anglických formálních zahradách.

Cihly vypadají na zahradě krásně, nejsou
však příliš trvanlivé. Využívané jsou
zejména v anglických formálních zahradách.

Příjezdová cesta, odstavná plocha pro auto, odpočívadlo, obytná terasa, místo u bazénu či zahradní cestička musejí být především celoročně bezpečné, funkční, odolné vůči povětrnostním vlivům včetně mrazu, snadno udržovatelné a v neposlední řadě pěkné.

Venkovní dlažba

Dobrá dlažba musí mít přesně definované parametry, a to jak z hlediska bezpečnosti, tak kvality materiálu. Například její nasákavost může být maximálně tři procenta, jinak dojde při použití v exteriéru k namrzání. Z pevnosti v ohybu plyne zase požadovaná tloušťka dlažby 7–12 milimetrů. Důležitou vlastností dlažeb je také otěruvzdornost, proto na stupnici pro rozlišení odolnosti vůči opotřebení (PEI od jedné do pěti) volte vždy tu nejvyšší hodnotu. Dlažby určené pro nekryté venkovní plochy by měly mít minimálně kategorii PEI 4. Měří se i protiskluznost dlažeb, která se označuje písmenem R a číslicí. Na terasy a jiné venkovní prostory jsou vhodné jen dlažby s povrchem opatřeným protiskluzovou vrstvou z kategorie R9 nebo R10. V obchodech se při výběru dlažby orientujte podle piktogramů na obalech, které všechny uvedené vlastnosti popisují.

Beton – plejáda tvarů i barev

Betonová dlažba už dávno není jen chladný neosobní materiál. Variabilita tvarů betonových prvků a jejich kompatibilita s doplňkovými výrobky (obrubníky a palisádami) umožňují libovolné řešení daných ploch. Klasická maloformátová venkovní dlažba z vibrolisovaného betonu vyniká extrémně vysokou životností a schopností pojezdu po ploše již krátce po realizaci. Další výhodou je i možnost dlážděné povrchy barevně nebo tvarově rozčlenit. Dekorativnost dodá této dlažbě ražený beton. Jeho předností je, že ho lze aplikovat i na již existující betonové povrchy, a to pomocí ražených potěrů, které se nanesou v určité výšce na původní povrch. Ražená dlažba je odolná vůči UV záření i teplotním výkyvům, její vzhled je barevně stálý a zachovává si nezměněnou strukturu po celá desetiletí. Dalším kladem je i její snadná údržba – jelikož jde o monolit, nehrozí zde prorůstání trávy.

Zámková dlažba – ano, či ne?

Při výběru zámkové dlažby je důležitý účel, ke kterému bude cesta určena. Na cestu kolem domu a na zápraží můžete při vhodném složení půdy použít zámkovou dlažbu o standardní výšce 40 nebo 45 milimetrů. Pokud je ale podloží příliš měkké nebo jde o plochu pro automobil, volte výšku alespoň 60 milimetrů, která snese zatížení do 3,5 tuny. Pro kvalitní povrch je podstatná i výška nášlapné vrstvy. Pro pěší cestu plně postačí dlažba s probarvenou nášlapnou vrstvou od čtyř milimetrů, na více zatíženou plochu použijte raději dlažbu s vrstvou osm milimetrů. Nedostatkem zámkové dlažby, kterému však lze při správné přípravě podloží předejít, je její možný pokles pod úroveň terénu. Proto je třeba podkladové lůžko budovat trochu výš. Zámková dlažba má výhodu v možnosti použití i na pozemky s mírným stoupáním.

Bezpodmínečně zpevněné musí být zvláště schodiště. Tradičním materiálem je při jeho stavbě kámen, volit můžete například vápenec, břidlici, porfyr či žulu.

Bezpodmínečně zpevněné musí být
zvláště schodiště. Tradičním materiálem
je při jeho stavbě kámen, volit můžete
například vápenec, břidlici, porfyr či žulu.

Kámen – cesta na celý život

Přírodní kámen se těší oblibě nejen pro svůj příjemný vzhled, ale i pro svou kvalitu, mezi nejpoužívanější materiály patří přitom žula, vápenec a rula. Cesty z kamene jsou vhodné jak na rovinu, tak i do mírného svahu. K dláždění se hodí menší kostky nebo desky různých rozměrů, jejichž tvary nemusejí být pravidelné. Dobře vypadá i cesta z větších desek. Kámen je vhodný rovněž pro tzv. šlapáky, tj. desky položené v odstupech odpovídajících přibližné délce kroku, které se většinou zapouštějí do trávníku. Přírodní kámen se používá také tam, kde je kladen důraz na vyšší zátěž cesty a její dlouhou trvanlivost.

Klinkerky – fantazie bez hranic

Díky své barvě vypadají cihly v každé zahradě pěkně a přirozeně. Navzdory příjemnému vzhledu se však jejich kvalita a trvanlivost nedá srovnat s betonem či kamenem – jsou podstatně měkčí. Pokud přesto uvažujete o jejich využití ke stavbě cesty, volte jedině mrazuvzdorné cihly, tzv. klinkerky. Povrch z těchto cihel vypalovaných při vysokých teplotách je bezpečný jak pochozí, tak i pojezdový a jeho zdrsnění minimalizuje uklouznutí. Hlavní výhodou klinkerek je odolnost vůči většině chemikálií a enormní pevnost v tlaku, proto se hodí i pro hodně namáhané plochy. Navíc pěkně ladí a dobře se kombinují s různými druhy přírodního kamene, ale i betonovou dlažbou či dřevem.

Správná pokládka

Abyste byli s dlažbou opravdu spokojeni, musí být dobře položena. U cest do garáže a pojezdových ploch je nutné kvalitní zhutnění podkladových vrstev a správná technologie pokládky. Jedině tak lze předejít pozdějšímu propadání dlažby. Proto tuto práci raději svěřte odborníkům.

Univerzální povrch

Univerzální povrch

Univerzální povrch

Kamenný koberec Piedra je univerzální finální povrch z přírodních mramorových oblázků a pryskyřice, které se aplikují na nejrůznější typy venkovních a vnitřních ploch a podlah. Díky kamennému koberci získáte celistvý povrch beze spár a využijete ho také při renovaci starších nevzhledných betonových ploch. Pokládka se provádí přímo na beton (nový i starý), dlaždičky, anhydrit, asfalt, zámkovou dlažbu, dlažbu, udusaný štěrk, kačírek či jiné podobné povrchy. www.piedra.cz

FOTO: SHUTTERSTOCK

Pevným krokem po zahradě i kolem domu


 

Mohlo by vás také zajímat:

Do čeho oblečeme chodník, terasu …..

Čarování na zahradě


 

Uložit

Uložit

Uložit

Pevným krokem po zahradě i kolem domu