7 zajímavostí o betonu

Šedý, studený, nehezký – tak mnozí hovoří o betonu a raději dají přednost dřevu nebo kameni. Jiní však u tohoto materiálu nacházejí samé výhody – odolnost, nezničitelnost, možnost vyrobit různé tvary i bary a spoustu příležitostí, kde ho využit. To platí i pro zahradu.


Nejen šedá

K velkým přednostem litého betonu patří široká nabídka barev, v nichž se vyrábí. Používají se k tomu barevné pigmenty. Při probarvování se nejčastěji uplatňují červené, hnědé, černé, případně žluté pigmenty tvořené barevnými oxidy železa. Méně běžné jsou pigmenty bílé, modré a zelené. Ale i ty lze vyrobit. Například základem bílé barvy je oxid titaničitý, modré kobaltová modř a zelené oxid chromu. Dnes zákazníci žádají k využití v zahradách nejčastěji betony v různých odstínech červené, ale zájem je i o barvu bílou nebo fialovou. Není problém na ploše kombinovat více odstínů nebo se rozhodnout pro různé varianty povrchů.

 


Napodobuje dřevo

Speciální úpravou povrchu může beton připomínat přírodní kámen, upoutat zajímavým melírem, milovníci patiny zase ocení otloukaný povrch, jemnou strukturu mu dodává opracování tryskáním nebo vymýváním. Z betonu už lze dokonce vytvořit imitace dřevěných prken, nášlapů a dalších prvků. Široká je i nabídka různých povrchů: leštěný, pískovaný, vymývaný nebo opatřený patinou… V zahradě tak působí přirozeně. Zvláštní skupinu, která si také nachází spoustu zákazníků, jsou dlažby s takzvaně ostařeným povrchem. Hodí se jak k historickým objektům, tak jako doplněk jednoduché zahrady.

 


Nejen  dlažba

K nejoblíbenějším betonovým výrobkům patří dlažba. Při jejím výběru sledujte dvě důležité vlastnosti: nosnost a mrazuvzdornost. Pozor! Neplatí, že čím silnější dlaždici kupujete, tím vyšší má nosnost. Tyto hodnoty jsou na sobě nezávislé. Naopak nosnost může ovlivnit tvar, což platí třeba pro zámkovou dlažbu. Díky tomu, že jsou sousedící kameny provázané zámkem, tlak na ně se rozkládá a zvyšuje se tak jejich odolnost a nosnost. Všeobecně platí, že pro pochozí plochy – tedy chodníky, pěšiny, terasy a podobně – byste měli používat materiál s tloušťkou čtyři až pět centimetrů, pro parkovací místa, vjezdy a další namáhané plochy minimálně šest centimetrů. U komerčních ploch to pak bývá ještě více. Mrazuvzdornost je dána zpracováním materiálu – odolné jsou dlaždice vibrolisované, mají nízký podíl zbytkové vody a též dusičnanů. Naopak vibrolité obsahují více vody, která tvoří za nízkých teplot drobné krystalky ledu, jež beton naruší a poškodí.

 


Odolné ploty

Bez betonu se neobejdete ani při stavbě plotů. Z tvarovek se zpravidla staví sloupky, mezi které potom přijde výplň buď ze dřeva nebo plastu. Dokonalou ochranu pak zajistí ploty z betonových panelů. Nepotřebují žádnou podezdívku, tloušťka těch panelů je jen několik centimetrů a ze strany do ulic si lze vybrat z několika desénů, které imitují cihlu, kámen nebo štípaný kámen. Výrobní postupy, jak firmy imitací dosáhnou, se liší. Zatímco některé značky takového povrchu dosahují štípáním pohledových stran tvárnic, jiné volí ražení dekorativního prvku raznicí přímo do čerstvé vrstvy speciální maltové směsi. Výsledkem je materiál, který v sobě spojuje krásu přírodního kamene či dřeva, a zároveň kladné vlastnosti betonu.

 


Ke zpevnění svahů

Betonové svahové tvárnice, zkráceně se jim říká svahovky, jsou téměř nepostradatelné na všech pozemcích, které nejsou dokonale rovné, neboť pomohou překonat různé terénní nerovnosti. Své využití najdou všude tam, kde hrozí nebezpečí sesuvu svahů. Mnozí je však využívají i v rovinatých zahradách, kde z nich staví okrasné zídky a dělicí stěny. Díky tomu, že jsou svahové tvárnice duté, snadno je osázíte rostlinami a květinami.

 


Nenápadné a praktické dekorace

Beton odolá nejen mrazům, ale i vysokým teplotám. Proto se z něj často vyrábějí i venkovní krby a ohniště, vysoká hmotnost jim dodává stabilitu. Při použití speciálních betonových směsí a dodržení všech technologií může být beton trvale ponořený ve vodě. Hodí se tak nejen na stavbu jezírek a bazénů, ale také různých mol, plošin, lávek, mostů, které dodají vodní ploše moderní vzhled.

 

Zahradní nábytek

Potřebujete-li vytvořit opravdu nezničitelné posezení, zapomeňte na exotické dřevo nebo kov a vyberte si beton. Vyrobit z něj lze nábytek různých tvarů, který může stát celoročně venku a také si buďte jisti, že díky jeho hmotnosti ho nikdo neodnese. Ano, je tvrdý, ale to jsou teaková křesla také. Podobně jako u nich stačí lavice či sedačky doplnit polstrovanými sedáky a polštáři.
Posezení můžete vylepšiti betonovými ozdobnými koulemi, pítky nebo třeba květináči.

 

Magdaléna Krajmerová, foto Shutterstock

7 zajímavostí o betonu