Dřeviny s motýlími květy

Skupina bobovitých nebo dříve nazývaných motýlokvětých rostlin nabízí řadu velmi zajímavých a na pěstování nenáročných dřevin.

 


Čimišník stromovitý

Caragana arborescens

Vonné žluté květy připomínající motýly se objevují na přelomu jara a léta. Nízký a málo rozvětvený stromek se často roubuje na kmínek. Poroste nejen v záhonu, ale i v kontejneru na terase. V nabídce najdete i kultivary ‘Pendula´, ‘Lorbergii’ nebo převislý ´Walker´.

Tipy pro pěstování: Jde o velmi odolnou dřevinu s minimálními nároky na péči, snese i zasolenou půdu blízko silnic. Čimišník dokonce nemusíte ani pravidelně zalévat.

 

 


Štědřenec odvislý

Laburnum anagyroides

Štědřenci se také říká pravý zlatý déšť. Opadavý úzký keř nebo strom se zelenou kůrou má zlatožluté květy uspořádané do dlouhých hroznů, které mají až několik desítek centimetrů. Dorůstá do výšky tři až sedm metrů, není třeba ho stříhat ani tvarovat.

Tipy pro pěstování: Tato krásná dřevina má ráda místo na slunci, ale poroste téměř všude, dokonce je považovaná za obtížný plevel. Odolá i třicetistupňovým mrazům.

 

 


Čilimník časný

Cytisus praecox

Hustá dřevina nemá běžné větve, ale obloukovité dlouhé šedozelené pruty s drobnými malými listy. Původní druh kvete už od dubna žlutě, zahradní kultivary jsou i bílé, vanilkové, růžové nebo oranžové. Zpravidla má výšku jeden a půl metru, hodí se i do nádob.

Tipy pro pěstování: Čilimník umístěte ideálně na slunné místo a do kyselé půdy, poroste i v obyčejné zemině. Přesazujte ho s balem, jinak se neujme. Lepší je proto množení ze semen.

 

 


Kručinka lydijská

Genista lydia

Nízký opadavý keř dorůstá do výšky kolem půl metru, šířka může být i dvojnásobná. Kručinku využijete jako půdopokryvný druh, vytvořit se z ní dá i nízký živý plot. Koncem jara ji zdobí krásné zlatožluté květy. Roste pomalu, proto se hodí i na předzahrádky nebo do nádob.

Tipy pro pěstování: Vyžaduje slunné chráněné stanoviště, daří se jí i na plném slunci. Dopřejte jí propustný substrát, na živiny není náročná. Množí se semeny nebo řízky.

 

Dagmar Cvrčková, foto Shutterstock, profimedia.cz

Dřeviny s motýlími květy