Řiďte domácnost přímo ze zahrady!

Léto už začalo a vy byste nejraději trávili celé dny na čerstvém vzduchu? Pokud se váš pozemek nenachází v pomyslné „offline“ zóně, kde se nepřipojíte k internetu, ani kdybyste chtěli, máte jedinečnou šanci vyřizovat ze zahrady širokou škálu činností. Třeba otevřít vrata hostům, aniž byste odešli od grilu, nebo vyluxovat a vytřít podlahu v kuchyni, zatímco si čtete časopisy v zahradní houpačce. Nevěříte? Pojďme si ukázat šest modelových situací, kdy si díky chytré domácnosti ušetříte námahu, kroky, stres… A ještě vám zbyde více času na zahradní radosti!

Domácnost ze zahrady

Foto: Shutterstock

Žaluzie & rolety

Červnové sluneční paprsky umí zahřát na těle i na duši, ale taky pěkně unavit. Proto se hodí mít „připravený“ také osvěžující stín a chládek – uvnitř v domě i kolem zahradního posezení. Pokud patříte mezi vášnivé pěstitele světlomilných pokojovek, určitě je nechcete ochudit o pravidelný přísun denního světla – na druhé straně ale málokdo touží, aby ho v ložnici nebo v obývacím pokoji přivítala výheň.

Řešení nabízejí automatizované okenní žaluzie, které nakloníte podle potřeby – přes displej svého mobilního telefonu, popřípadě pomocí hlasového asistenta, kterému anglicky nadiktujete konkrétní pokyn. Pokud si zmapujete časy, během nichž vám slunce pálí do vybraných oken, můžete si pro jednotlivé pokoje navolit i různé automatizované scénáře, jimiž se žaluzie budou řídit – a vy tak můžete stínění pustit z hlavy. Podobně sofistikovaná řešení existují také pro předokenní venkovní rolety nebo pro plachty, které zajišťují stín na venkovní terase či pod pergolou.

Nějaký ten krok vám mohou ušetřit i žaluzie a rolety na dálkové ovládání, jejich dosah se ale liší – některé vás „poslechnou“ ze vzdálenosti 40 metrů, jiné na volné ploše (kterou na zahradě ne každý má) zvládnou i 250 metrů. A řešení pro ty, kdo preferují klasické záclony a závěsy? Přes chytrou centrálu se dá případně ovládat i klimatizace.

Vstup do domu

Zvoní na vás gratulanti, protože zrovna pořádáte rodinnou oslavu na zahradě, ale vy jedním okem hlídáte děti v bazénu a druhým špízy na grilu? Díky moderním vratům či dveřím napojeným na chytrou centrálu můžete pustit hosty dovnitř, aniž byste odcházeli ze zahrady – a pokud disponujete i bezpečnostní kamerou, během vteřiny zjistíte, kdo zrovna přijel. Centralizované ovládání vám také ušetří nervy v situaci, kdy začnete dobrých dvacet kilometrů od domu váhat, jestli jste náhodou nezapomněli zamknout vrata nebo zakódovat dům. Pomocí chytré aplikace zvládnete bezpečnostní opatření na dálku nejen zkontrolovat, ale případně i dohnat.

Elektrická trouba

Říkáte si, proč by někdo chtěl zapínat kuchyňskou troubu, když se zrovna pohybuje na zahradě? Na každodenní bázi tuto vychytávku asi nevyužijete, o to víc ji ale oceníte ve výjimečných situacích – třeba když si užíváte zahradní party u ohniště, na stolech máte vyskládané deskové hry, pochutiny, nápoje… A náhle přijde průtrž mračen. Během pár vteřin můžete dát elektrické troubě pokyn, aby se předehřála na potřebnou teplotu – a než stihnete posbírat vše, co se nesmí namočit, a honem se schovat do sucha, už budete moct skládat na plech maso, brambory, jablka či cokoli dalšího, co jste si přáli opéct nebo ugrilovat. Vůni a kouzlo ohně vám tato improvizace sice nenahradí, ale teplou večeři zajistí spolehlivě.

Osvětlení

Takzvané inteligentní žárovky se těší čím dál větší popularitě: nejenže vám umožní měnit intenzitu i barvu osvětlení, ale navíc se dají ovládat odkudkoli – stačí otevřít příslušnou aplikaci na mobilu, a ušetříte si vstávání z postele nebo šátrání po vypínači. Ideální řešení pro větší rodiny s dětmi, ve kterých snadno ztratíte přehled, kdo odcházel jako poslední z koupelny, a jestli zhasnul. Pokud se vám nechce vracet přes celou zahradu do domu a kontrolovat, zda neplýtváte elektřinou, zkrátka se přes smartphone nebo tablet připojíte k internetu – a díky WiFi v domě zhasnete světlo i na dálku. V aplikaci si obvykle můžete nastavit i různé speciality: třeba postupné stmívání světel během večera nebo režim „mimo domov“, díky němuž nebude váš dům působit opuštěně ani během letní dovolené, protože se čas od času zapnou a vypnou svítidla v různých místnostech.

Solární panely

Patříte-li mezi nadšence do fotovoltaiky, nejspíš vás potěší, že se s mobilní aplikací dají šikovně propojit i solární panely. Kdykoli si chcete udělat přehled o jejich stavu a výkonu, popřípadě o finančních úsporách, jakých jste díky vlastní elektrárně dosáhli, aplikace vám vygeneruje názorné grafy přímo na displeji vašeho telefonu. Na základě dat umí rozpoznat i případnou poruchu nebo sníženou efektivitu konkrétního kolektoru (třeba z důvodu extrémního přehřívání), nejde tedy o „pouhou“ specialitu pro milovníky čísel a grafů, ale také o velmi praktický nástroj.

6. Robotický vysavač

V domácnostech, kde mezi členy rodiny patří pes, kočka nebo obojí, si automatický vysavač příliš neodpočine – na rozdíl od svých majitelů. Pokud úklidovému robotovi nepostavíte do cesty desítky překážek, spolehlivě vám usnadní práci – hodí se proto i na chalupy, kde si na podlaze hrají batolata, nebo jako dárek pro seniory, kteří mají potíže s hybností či se zrakem. Pokud se s moderní technikou příliš „nekamarádí“, mohou ovládání robota klidně přenechat dětem nebo vnoučatům – dá se spustit přes mobil, třeba i z úplně jiného města, takže vás po příjezdu na letní byt může přivítat čerstvě uklizené lino bez nánosů prachu. Některé pokročilé robotické vysavače dokonce umí i vytírat – když vám tedy během zahradničení zavolají přátelé, zda se můžou stavit na kávu, vy zkrátka jen dáte stroji pokyn, ať se pustí do práce, a než vysmýčí všechny kouty, vy můžete třeba sklidit nářadí a natrhat čerstvou kytici na stůl.

Text: Veronika Košťálková, foto: Shutterstock

Řiďte domácnost přímo ze zahrady!