Zahrada nejen pro indiány

Rubrika: Inspirace

Velký pozemek na venkovské zahradě nabídne prostor pro přírodní dětské hřiště, které se může časem změnit v klidné zákoutí s posezením.

PŘED
Zadní část pozemku je na dohled od hlavní obytné zóny rodinného domu. Kromě trávníku tady roste také dvojice vzrostlých jabloní, které zde zůstanou.

foto Lucie Peukertová

 

Při plánování dětského hřiště je třeba myslet na to, že bude sloužit jen pár let. Pak ho musíte buď zrušit nebo – a to je mnohem lepší a praktičtější – předělat na místo, které využijí i dospělí, třeba k relaxaci.

 

Stan vytvořený na míru

Děti potřebují v zahradě především dost volného prostoru bez zbytečných překážek. Protože milují, domky, bunkry i schovávačky, ocení také stan pro přibližně pět členů rodiny, který není nutné každý večer nebo při nepříznivém počasí uklízet. Aby se v něm dalo přespávat za deště nebo během měsíců s ještě relativně chladnými rány, bude nadzvednutý nad okolní terén. Základna z prken stojí na čtveřici trámů, je tak mnohem lépe odizolovaná. Konstrukci pro stan zvládne vyrobit zručný kutil, na zakrytí se dá použít nepromokavá textilie, prodávají se různé typy a gramáže stanovek nebo plachtovin dodávané s rozdílnou povrchovou úpravou. Kolem dokola vznikne velká vydlážděná kruhová plocha, která umožní pohodlný pohyb a kam se vejde i posezení a ohniště. V budoucnu ji bude moci použít pro cokoli.

Aby zde měli majitelé soukromí, místo oddělí od sousedního domu habrový plot. Z jižní a severní strany zůstane volný průhled do okolí.

Zimolez kamčatský, foto Shutterstock

 

Pro malé zahradníky

Děti si v zahradě užijí volnou travnatou plochu, která může sloužit jako sportovní hřiště, ale oblíbí si také ovocný záhon s různými druhy bobulovin a jahodníkem měsíčním (Fragaria vesca). Pod jednou z jabloní pak bude umístěn hmyzí hotel, který děti zaujme stejně jako zkušební záhonek. Při jeho plánování a osazování zapomeňte na přísný řád a kompozici, vyberte sem rostliny lákající včely a motýly, rostliny aromatické nebo druhy se zajímavým povrchem listů. Naopak dejte pozor, abyste sem nezvolili jedovaté a silně alergenní trvalky i dřeviny, pro malé děti pak nebudou vhodné ani rostliny s trny.

Agastache, foto Shutterstock

 

Doporučené rostliny

Kruhovou plochu zčásti lemuje ovocný záhon. V něm porostou borůvky chocholičnaté (Vaccinium corymbosum), zimolezy kamčatské známé také jako kamčatská borůvka (Lonicera kamschatica), stromkové rybízy ve třech různých odrůdách: červenoplodý ´Losan´, bílá ´Viktoria´ a černá ´Titania´. Vysoký muchovník Lamarckův (Amelanchier lamarckii) bude zároveň plnit i okrasnou funkci, díky ohromnému množství bílých květů, které se tady objeví každé jaro, v létě se změní na jedlé temně fialové plody s chutí podobnou borůvkám a na podzim se jejich listy zbarví do růžově oranžových odstínů. Pod všemi keři poroste jahodník měsíční, kultivar Alexandria. Ten patří mezi trsnaté odrůdy, které plodí od června až do příchodu prvních mrazů. Prostor mezi keři bude pro usnadnění údržby zamulčován borkou, ta sice okyseluje půdu, ale to vysazeným rostlinám nevadí.

Ve zkušebním záhonu vedle sebe porostou trvalky, dvouletky i letničky. Přímo na záhon lze dát například slunečnici (Helianthus annuus) a heřmánek pravý (Matricaria chamomilla), který se zde bude v následujících letech samovysévat. Místo příjemně provoní zavinutka podvojná (Monarda didyma) s korálově červenými léčivými květy nebo také šalvěj lékařská (Salvia officinalis). Ta děti zaujme nejen vůní, ale i listy příjemnými na dotyk. Užitečný hmyz přilákají květy agastache (Agastache ´Blue Fortune´) nebo topolovky růžové (Alcea rosea). Slézová růže rozkvétá v závislosti na kultivaru v odstínech bílé, růžové, fialové a meruňkově oranžové barvy. Má i léčivé účinky, používá se například do bylinných směsí proti dráždivému kašli.

Topolovka růžová, foto Shutterstock

 

Údržba během roku

Ovocné keře jsou na péči náročné jen minimálně. Jarní prořezání vyžaduje pouze rybíz, u kterého je třeba udržovat pro světlo a vzduch přístupnou korunku. Mladé výhony se zkracují asi o třetinu na pupen jdoucí ven. Pravidelně a včas se musejí odstraňovat bujné výhony vyrůstající z podnože. U borůvek se stříhají všechny suché výhony, podobně se postupuje u zimolezu. Muchovník Lamarckův je na péči naprosto nenáročný.
Habrový plot potřebuje alespoň jednou za rok tvarovací řez, a to v červenci. Pokud se rozhodnete pro dvojí stříhání, první udělejte v červnu a druhé přibližně v srpnu nebo září. Všem druhům dřevin lze jednou ročně přidat pomalu rozpustné hnojivo, ale volit můžete i ekologické tekuté nebo granulované. Specifickou péči vyžaduje zkušební záhonek. Odkvetlé letničky odstraňte na podzim nebo až v předjaří. Každý rok máte možnost obměňovat jejich druhy. U čistce vlnatého (Stachys byzantina) odstřihněte jen suchá květenství, listová růžice je totiž stálezelená. U ostatních trvalek seřízněte odumřelou hmotu až u země, vyjma šalvěje. Je dřevnatá a stálezelená a nesmíte zasahovat do staršího dřeva.

kresba Lucie Peukertová


Tip redakce

Úkryty pro děti mohou mít různou podobu. Kromě stanů pro celoroční nebo sezonní využití jsou oblíbené také stavby z vrbových proutků, které se na jaře vždy zazelenají. Jejich založením se zabývají odborné firmy, ale s trochou znalostí a s důkladnou přípravou stanoviště to zvládnete i svépomocí.

kresba Lucie Peukertová

 

 

Až děti odrostou

Stan může časem nahradit posezení zastíněné plachtou nebo slunečníkem. Postavit tady lze i pergolu, která poskytne úkryt i v horším počasí. Zatímco ovocné stromy v zahradě porostou dlouhá léta, zkušební záhon klidně můžete nechat porůst keřovými růže, které pobyt na odpočinkové ploše zpříjemní množstvím květů i příjemnou vůní.

foto Lucie Peukertová

 

Lucie Peukertová, kresby autorka, foto autorka a Shutterstock

Zahrada nejen pro indiány