Jak udržet krevní tlak ve správných mezích?

S chorobami srdce souvisí nejen geny, ale především stav celé oběhové soustavy. O jejím zdraví, výkonnosti a kondici vypovídá správný krevní tlak. Problém představuje hlavně ten vysoký, zapříčiňuje totiž zbytečnou námahu srdce. Za tímto jevem stojí nejen zúžení cév, ale také stres, nadváha, a tedy i zhoršená výkonnost celého organismu.

Krevní tlak

Foto: Shutterstock

Cibule a česnek

Každá snaha o úpravu krevního tlaku do lékařsky určených hodnot (obecně se jako tolerované hranice uvádějí 150/95 mmHg, přičemž se mohou lehce upravit podle věku) se počítá – a pomyslnou pomocnou ruku vám i v tomto případě podává příroda. Účinek bylin jde několika směry: některé cévy čistí a zbavují nánosů škodlivin (cibule, česnek), jiné působí uvolňujícím efektem, a to nejen na cévy, ale i na celý organismus (meduňka, kozlík či levandule). Trochu stranou stojí ty, které napomáhají lepšímu prokrvení, tedy známý zázvor, jalovec i rozmarýna.

Hledáte-li nejjednodušší a osvědčený prostředek, nabízí se syrová cibulová zelenina, tedy cibule, česnek kuchyňský a medvědí. Tento fakt se sice všeobecně ví, ale i když jde o místní potraviny, nedosahuje jejich využívání míry, jakou by si zasluhovaly. Měli bychom mít na paměti, že samotná spotřeba nestačí, je třeba konzumovat tyto potraviny především syrové, tepelně neupravené – a praktikovat to pravidelně. Cibule pod maso se tedy nepočítá, ani když jí spotřebujete půl kilogramu.

Jmelí

Tato magická rostlina (Viscum album) má velmi silný účinek i na oběhovou soustavu. Je jedovatá, ale lékárníci ji znají jako významné hypotenzivum, tedy právě jako prostředek pro snižování krevního tlaku (za jejím uměním snižovat tlak stojí alkaloidy, flavonoidy, a dále zejména viskotoxin a cholin). Umí také posilovat imunitu, dokonce se testuje i jako prostředek pro léčbu rakoviny. Pozor, tuto bylinu byste měli používat jen po konzultaci s lékařem. Pije se třikrát denně šálek nálevu, který se připraví ze lžičky drcených listů a šálku vřelé vody. Kromě nálevu je možné užívat i tinkturu, označenou jako bylinné kapky, pak bude dávkování nižší – 10 kapek třikrát denně. Preparáty se musí užívat dlouhodobě, efekt se dostaví minimálně po dvou týdnech.

Tip pro vás: I když jmelí dobře poznáte, protože se prakticky nedá zaměnit s jinou rostlinou, pro léčivo si zajděte do zelené lékárny. Tak máte zaručenou nejen jeho čistotu, ale i sběr ve správném termínu, jenž zohledňuje obsah léčivých látek (toho nejvyššího se v listech dočkáte na podzim). Stranou nestojí ani to, že pro sběr jmelí musíte být dobře vybaveni, při pouhé procházce lesem jej nezískáte.

Olivovník

Tato užitková dřevina (Olea europea) je trochu černým koněm, efekt na normalizaci krevního tlaku má ale značný. Stojí za ním obsah oleuropeinu, který najdeme v jejích listech, ale i plodech. Coby bioaktivní látka má řadu vlastností, které příznivě ovlivňují lidské zdraví. Kromě snižování tlaku umí ovlivnit třeba i obsah cukru v krvi a zabraňuje poškození tepen jejich zanášením tukovými pláty.

Tip pro vás: Mnoho benefitů pro lidské zdraví má i olivový olej. Ani ten si logicky nevyrábíme doma, proto bude i v případě olivových listů šikovnější využívat hotové kapsle. Olivovníky se u nás nepěstují, narazíte na ně jen zřídkakdy jako na okrasnou terasovou dřevinu.

Krevní tlak

Foto: Shutterstock

Kustovnice

Větší známosti se těší kustovnice čínská (Lysium chinense neboli goji), léčivým efektem se ale může pochlubit také kustovnice cizí (Lycium barbarum), kterou najdete růst i volně v naší přírodě (tam ji ale ekologové nevidí rádi, jde o invazivní neofyt, který hustým vzrůstem vytlačuje domácí druhy). Bujně rostoucí keř s obloukovitě skloněnými výhony a tmavě růžovými pětičetnými kvítky bývá asi dvoumetrový, na podzim tvoří drobné vejčité bobule. Dnes už poměrně známý asijský životabudič má mezi svými klady nejen schopnost zadržovat volné radikály (díky čemuž působí proti civilizačním chorobám a povzbuzuje paměť), ale dovede vyladit také oběhový systém.

Více jsou známé účinky plodů, ale na oběhový systém účinkuje také kůra – umí totiž hojit stěny tepen a snižuje i krevní tlak. Plody při ručním sběru černají, proto lépe uděláte, když je setřesete do podložené plachty, můžete použít třeba bavlněné rukavice. I když dřevina patří mezi lilkovité, její plody se dají jíst i syrové. Lépe nicméně chutnají sušené, vařené nebo naložené – doba jejich sklizně netrvá nijak dlouho.

Tip pro vás: Zatímco kustovnice čínská se záměrně pěstuje ze šlechtěných zakoupených sazenic, u kustovnice cizí máte tu výhodu, že ji můžete sbírat venku, podobně jako třeba šípky. Plody má sice znatelně menší a výnos mnohem nižší, účinnost se ale dá pokládat za srovnatelnou.

Černucha

Možná znáte tento rod jako letničku černuchu damašskou, ale tato (Nigella sativa) se používá jako užitková jednoletá potravina – jde o zdroj jedlých semen, zvaných „černý kmín“. Oba druhy se navzájem velmi podobají, semena užitkové černuchy mají vyšší obsah kvalitních olejů a látek, avšak semena okrasné černuchy se samozřejmě dají jíst také, jde o stejný rod. Pochází ze Středomoří a Balkánu a její semena se buď užívají podobně jako třeba semínka lněná, nebo se z nich lisuje kvalitní olej. Semena s vysokým obsahem vitaminů a minerálů se využívají hlavně pro úpravu trávení, umí ale i snižovat tlak, a dokonce regulovat hladinu cukru v krvi – nejde však primárně o léčivo, ale o potravinu. Mají široké využití v kuchyni, jejich pikantní pálivá chuť se hodí do salátů, pečiva, ale i při zavařování zeleniny nebo mletá jako koření. Pěstuje se velmi jednoduše: rostlina produkuje spoustu semen, která vzchází bez problémů. Je ale vhodné je protrhat, aby jednotlivé rostliny byly silné a vytvořily hodně květů.

Tip pro vás: V Polabí roste v okolí polí i domácí druh, a sice černucha rolní s bělavými květy. Také tuhle rostlinu můžete využít jako jedlou, a pokud na ni narazíte, můžete ji doma vysít a pěstovat.

Krevní tlak

Foto: Shutterstock

Nezapomeňte, že…

Pro lidi trpící hypertenzí hraje nezastupitelnou roli i kvalitní zklidnění na konci náročného dne a dobrý spánek. K tomu pomohou právě bylinky. Jistě nepřekvapí, že k nejúčinnějším patří směs heřmánku, meduňky a lípy. Proto by hotová namíchaná směs měla stát na viditelném místě, abyste ji měli hned po ruce, a z přípravy a popíjení čaje se stala příjemná rutina. Lípa odstraňuje bolest hlavy, která často bývá spojena s vysokým tlakem, heřmánek i meduňka mají zase mírně sedativní účinky.

Text: Dagmar Cvrčková, foto: Shutterstock

Jak udržet krevní tlak ve správných mezích?