Okrasné trávy: inspirujte se

Rubrika: Inspirace

Okrasné trávy se těší v posledních letech velké oblibě. Pokud na svém pozemku budujete zahradu a přejete si, aby dobře vypadala celý rok, určitě na ně nezapomeňte. Vybírat můžete z opravdu pestrého sortimentu od nízkých, které se hodí spíše pro pokryv půdy, až po ty vysoké i několik metrů.

Okrasné trávy jsou na pěstování jednoduché. To ovšem platí jen tehdy, pokud si vyberete správný druh. Jestliže sáhnete po těch nejméně náročných, nemusíte je ani zalévat, ani hnojit. Navíc většinou bývají i odolné vůči chorobám a škůdcům. Ačkoliv i zde najdete výjimky. Některé druhy, patří mezi ně například metlice trsnatá (Deschampsia caespitosa), bývají napadány rzí travní. Té lze ovšem zamezit postřikem vhodným fungicidem, musíte ho však provést včas. Silně napadené rostliny poznáte podle žlutého zbarvení listů, takže vypadají, že schnou. Ostatní druhy vyžadují jedinou péči – řez, který ovšem ponechte až na jaro, kdy začínají rašit nové listy. Pokud byste je odstranili už na podzim, ochudili byste se o krásnou podívanou, kterou tyto rostliny nabízejí při prvním sněhu a námraze. Víte, jak je v zahradě používat?

 

Doplněk jezírek

Nenechte se mýlit nízkými nároky trav na stanoviště. Minimální péče také neznamená, že jsou určeny pouze do suché zeminy na plné slunce. V sortimentu se najdou i takové druhy, které mohou mít kořeny klidně po celý rok pod vodou. Hodí se tak i do půdy vlhké či zamokřené, tedy i do okolí potoků, rybníčků nebo na břehy přírodních jezírek, které nemají dno a stěny pokryté jezírkovou fólií.

Zajímavý kontrast

Jemná textura trav vytváří zajímavý kontrast a dobře tak doplňuje trvalky s většími květy. Okrasné trávy příjemně vyplní prostor mezi jednotlivými druhy.

Přírodní zástěny

Vysoké druhy trav dorůstající i do několika metrů zakryjí méně vzhledná zákoutí nebo vytvoří přírodní předěly. Patří mezi ně například ozdobnice čínská (Miscanthus sinensis), která je dostupná v kultivarech s různým zbarvením listů i květenství. Můžete ji vysadit i jako netradiční náhradu živého plotu, který rozdělí dvě různě pojaté části zahrady. U těchto vysokých druhů však dejte pozor na to, že trsy se mohou rozpadnout nebo rozklesnout. Rostliny proto svažte zahradnickým drátkem nebo přírodním provázkem ještě na podzim.

 

V různých barvách

Během sezony převládají v zahradě odstíny zelené. Na podzim listy většiny keřů opadávají, ovšem například temnoplodec černoplodý (Aronia melanocarpa) se barví do růžovo-oranžových ohnivých tónů. Ty krásně vyniknou právě vedle trav, které už v té době bývají okrově žluté.

 

Do prérijního záhonu

Prérijní záhony jsou díky minimálním nárokům na držbu stále oblíbenější. A neobejdou se ani bez trav, které zde někdy bývají zastoupeny jen několika vyššími solitéry, jindy zde ale převažují a kvetoucí trvalky je pouze decentně doplňují. Bývají zde většinou zastoupeny druhy vysoké od půl do jednoho a půl metru, které snesou občasné sucho a intenzivní sluneční záření.

Do moderních i přírodních zahrad

Okrasné trávy se hodí prakticky do všech stylů. Zatímco pestrolisté kultivary doplní moderní a okrasné zahrady městského typu, divoce rostoucí druhy se schopností samopřesévání budou přirozeně působit v přírodních a lesních výsadbách. U divoce rostoucích trav, mezi něž patří třeba třeslice prostřední (Briza media), si ovšem dejte pozor na to, že se přesévají tak intenzivně, že mohou zaplevelit zahradu!

Pro půdní pokryv

Nízké rostliny často umožňují vyniknout jiným druhům. Na lemy a do předních částí záhonů se tak hodí některé okrasné trávy rostoucí buď v trsu, nebo s podzemními výběžky. Ty druhé vysazujte pouze tam, kde uhlídáte jejich rozpínavost a nezaplevelí vám celou zahradu.


Krása, která se hodí všude

Mezi mnoha druhy okrasných trav najdete i takové, které si poradí s extrémními podmínkami, ať je to například suchá půda na plném slunci nebo naopak stinné a vlhké místo v lesním podrostu. Proto lze tyto rostliny vysazovat jak na extenzivní šikmou střešní zahradu se slabou vrstvou substrátu, tak na mokré zahradní prameniště, kde budou mít po celý rok kořeny ve vodě. Tam, kde nebudete moci pravidelně zalévat, určitě vysaďte jen suchovzdorné rostliny.

Trávy na slunce do suché půdy

Festuca amethystima – kostřava ametystová

Festuca cinerea – kostřava sivá

Festuca gautieri – kostřava medvědí

Festuca glauca – kostřava stříbrná

Festuca ovina – kostřava ovčí

Melica altissima – strdivka největší

Pennisetum alopecuroides – dochan psárkovitý

Sesleria albicans – pěchava lesklá

Stipa tenuissima – kavyl péřovitý

Trávy na slunce do vlhké svěží půdy

Carex buchananii – ostřice Buchananova

Carex elata – ostřice chocholatá

Imperata cylindrica – lalang válcovitý

Miscanthus sinensis – ozdobnice čínská

Molinia arundinacea – bezkolenec rákosovitý

Panicum virgatum – proso prutnaté

Trávy do polostínu až stínu do půdy sušší až normální

Carex flava – ostřice rusá

Carex pendula – ostřice převislá

Deschampsia caespitosa – metlice trsnatá

Luzula nivea – bika sněžná

Molinia caerulea – bezkolenec modrý

Poa chaixii – lipnice širolistá

Trávy do polostínu do vlhčí půdy

Hakonechloa macra – rákosík japonský

 

Lucie Peukertová, foto autorka

 

Více informací se nachází v záříjovém vydání z roku 2017.

Okrasné trávy: inspirujte se