Čemeřice kvetou i v zimě

 


Čemeřice černá
Helleborus niger

Čemeřice černá vykvétá už v prvních zimních týdnech. Říká se jí také vánoční růže, a to díky velkým bílým květům, které časem přecházejí do růžového odstínu. Na rostlině vydrží velmi dlouho. Je silně jedovatá, stejně jako celý rod čemeřic.

Tipy pro pěstování: Vyberte jí místo pod dřevinami nebo keři. Hodí se i na chráněná místa do skalek a do nádob i květináčů.


Čemeřice nachová
Helleborus purpurascens

Velké, asi pěticentimetrové fialové květy čemeřice nachové se objevují během března a dubna. Často se kombinuje s hajními druhy nebo cibulovinami. Bylina má výšku asi 35 centimetrů. Jde o trvalku, která na jednom místě vydrží i desítky let.

Tipy pro pěstování: Potřebuje polostinné místo, nejlépe se jí daří v zásadité půdě – podobné nároky na pěstování má i koniklec nebo lýkovec.


Čemeřice smrdutá
Helleborus foetidus

Čemeřice smrdutá patří k nejvyšším druhům, vzrostlé trsy mohou měřit půl metru. Zelenavé květy mají různobarevnou kresbu, čehož využívají šlechtitelé k tvorbě krásných zahradních kultivarů. Vynikne samostatně i jako součást trvalkového záhonu.

Tipy pro pěstování : Vyhovuje jí místo na slunci, poroste i v polostínu. Potřebuje vlhkou a dobře propustnou vápenatou půdu.

 

Dagmar Cvrčková, foto Shuttestosk a profimedia.cz

Čemeřice kvetou i v zimě