Aby jarní záhon krásně kvetl

 

Tulipán zahradní

Velké záhony potřebují tulipány odlišné barvou, výškou i termínem kvetení. Nejlépe zde vyniknou jednobarevné druhy. Přejete-li si bílé, zvolte odrůdy ´Purissima´, ´Cleaerwater´ nebo ´Hakuun´. Tmavě fialové kvetou ´Queen of Night´, ´Black Hero´ a ´Black Parrot´ a červeně ´Ile de France´, ´Kingblood´ nebo ´Kung Fu´. Tulipánům vždy dopřejte výživnou půdu s dostatkem vody.

 


Sedmikrásky

Šlechtěné kultivary dvouletých sedmikrásek mohou být i plnokvěté, vysoké až dvacet centimetrů. Nejlépe se jim daří v mírně vlhké hlinité půdě na slunci, v polostínu trpí houbovými chorobami, které napadají hlavně poupata.

 


Chejr

Ze žlutě kvetoucího chejru sibiřského neboli Allionova jsou přímo vyšlechtěné kultivary určené ke společnému pěstování s tulipány. Mají jednobarevné květy, a to buď zlatožluté jako odrůdy ´Gruppengold´ a ´Ornato´, u odrůdy ´Orangekönigin´ jsou oranžové. Aby pěkně a dlouho kvetly, potřebují hodně slunce a výživnou zahradní půdu. Pěkně voní. Trsy dorůstají asi do čtyřiceticentimetrové výšky.

 


Mák nahoprutý

Setkat se můžete nejen s pojmenováním mák nahoprutý, ale i islandský. Nejčastěji kvete žlutě a oranžově, méně obvyklý je světle červený. Má podobnou výšku jako tulipány, tedy do půl metru. I když jde o krátkověkou trvalku, pěstuje se jako dvouletka nebo jen letnička. Má rád lehčí půdu bez vápníku.

 


Pomněnka

Pomněnka lesní potřebuje vlhčí místo nebo pravidelnou zálivku, potom kvete dlouho a hodně. Jemné modré nebo růžové kvítky dobře doplňují tulipány a narcisy. Rostlina tvoří trsy s přízemní listovou růžicí, které zastíní půdu, což vzpřímené cibuloviny nedokážou.

 


Letničky místo cibulovin

Přejete-li si, aby záhon krásně kvetl nejen na jaře, ale po celou sezonu, musíte ho nejpozději v červnu osázet vhodnými letničkami. V té době už jsou cibuloviny zatažené, proto je vyndejte a uložte na místo, kde vydrží do podzimu, kdy se opět vrátí do půdy. Dvouletky budou pravděpodobně dokvétat, ty hezké lze přesadit a vytvořit z nich třeba okraje záhonů nebo je dát do truhlíků. A co přijde místo nich? Má-li být záhon krásný až do podzimu, vysaďte sem letničky, které se rychle rozrostou, aby nebyla vidět půda mezi nimi, a bohatě pokvetou.

Šalvěj pestrá

Dračík Hartwegův

Fiala šedá

Tabák Sanderové

 

Vysoké druhy

Vysoké druhy se sázejí do záhonu v prostoru do jeho středu, je-li umístěn u zdi nebo plotu, pak do zadní části u zdi, aby nezakrývaly nižší rostliny. Vždy je lepší zvolit jen dva či tři druhy a vytvořit z nich skupiny. Nemíchejte odrůdy ani barvy. Zvolit můžete třeba jednoleté šalvěje, a to nižší zářivé (Salvia splendens) i vyšší pestré (S. viridis). Podobně tvarovaný s hodně listy je rovněž nevadlec (Celosia argentea). Rozhodnete-li se pro krásně vonící okrasný tabák (Nicotiana x sandnerae), při nákupu sazenic dejte pozor na výšku. U některých odrůd je čtyřicet, u jiných i sedmdesát centimetrů. Až do jednoho metru v kvalitní půdě doroste fiala šedá (Matthiola incana) nebo letničkový dračík Hartwegův (Penstemon hartwegii) a slézovec tříměsíční (Lavatera trimestris) s krásnými, lesklými, až deset centimetrů širokými miskovitými květy. Využít můžete i nenáročné druhy, které k předpěstování nepotřebují skleník, ale vystačí si s venku umístěným květináčem či truhlíkem. Patří mezi ně krásenka (Cosmos), luštěnice (Cleome), černucha (Nigella) nebo nízké kultivary slunečnice (Helianthus).

Tařicovka přímořská

Hledíkovka žláznatá

Len červený

Slézovka trojklanná

 

Nízké druhy

Na okraj a přední část záhonu lze vysadit – ačkoli se to dělá jen málo – i klasické balkonovky. Vhodné jsou pelargonie páskaté, tedy klasické vzpřímené muškáty s ochmýřenými listy (Pelargonium zonale) i petúnie zahradní s drobnými květy a kratšími výhony. Nejen k nim, ale téměř ke všem rostlinám se hodí tařicovka přímořská (Lobularia martitima) s bílými nebo růžovými vonnými hustými květenstvími. Až do října se rozvíjejí poupata hledíkovky (Nemesia strumosa), nejčastěji bývají růžová, lososová, červená či žlutavá. Velké trsy vytvoří i lokanka neboli klarkie (Godetia ) s hebkými atlasovými květy nebo slézovka trojklanná (Malope trifida). Obě tyto bohatě kvetoucí letničky ale potřebují hodně vody, bez ní neporostou. Naopak odolnější je bartonie zlatá (Mentzelia lindley), které nevadí ani přímé slunce a chudší půda. Nenáročná na prostředí je i modrá doširoka rozprostřená felicie (Felicia amelloides). Do podzimu pokvete středozemní len červený (Linum grandiflorum). Z tradičních druhů vyberte třeba nízký aksamitník (Tagetes patula), hodí se i na okraj záhonu, protože jeho pevné keře odolají občasnému poškození hadicí při zalévání nebo když na ně šlápnete.

Lokanka

Dagmar Cvrčková

Aby jarní záhon krásně kvetl