Nebojte se stromů vedle plotu

Místo mezi chodníkem a plotem většina majitelů považuje za ideální pro pěstování okrasných rostlin. Dlouhý pruh pak vypadá ještě delší a není to hezké. Pokud to chcete změnit, zvolte sem dřeviny a traviny. Zahrada bude působit zcela jinak.

PŘED
V zahradě stále ještě probíhají stavební úpravy. V následujících měsících se bude dláždit chodník, který se nachází vedle zatím nevyužívané části pozemku.

Při výběru rostlin je třeba zohlednit, že se plocha nachází po celý den na přímém slunci, protože v okolí nerostou stromy a keře a nejsou zde postavené jiné domy, které by zahradu zastínily. Chybí tady ornice, ta byla před stavbou odvezena na deponii, po dokončení se ale vrátí zpět. A ideální není ani samotný tvar pásu, ovšem ten lze rozčlenit vhodně tím, že se sem vysadí dřeviny a trávy, které místu dodají atmosféru venkovské květinové zahrady. A také ochrání dům před pohledy do soukromí a časem zde vytvoří příjemný stín. Aby se dalo o rostliny lépe pečovat a procházet mezi nimi, je zde vysazený i nepravidelný pás trávníku.

 

Nebojte se stromů

Majitelé pozemků se mnohdy bojí vysazovat stromy k plotu, protože vzrostlé dřeviny mohou působit rozpory mezi sousedy. Proto je třeba při jejich výběru myslet na blízkost okolních staveb a zahrad a podle toho volit třeba ty s menší korunou. K plotům se hodí velice efektní štědřenec Watererův ´Vossii´ (Laburnum watereri), který najdete ve skupině malokorunných stromů. Dorůstá do poměrně malé výšky, okolo tří až pěti metrů, a šířka koruny se pohybuje v rozmezí od dvou do tří metrů, takže je to ideální druh i do menší městské zahrady. Navíc ho v průběhu května a června zdobí žlutá květenství, která pokryjí celou korunu. Doplňují ho komule Davidovy (Buddleia davidii) ve dvou kultivarech a vícekmenný muchovník Lamarckův (Amelanchier lamarckii). Tento atraktivní keř dosahuje výšky okolo čtyř metrů, kvete v dubnu či květnu a v létě vytváří jedlé plody.

Komule Davidova

 

Trávy a trvalky

Aby místo vypadalo pěkně a zajímavě po celý rok, o to se postarají okrasné trávy a trvalky. Během jara zde vykvetou cibuloviny, v létě se majitelé budou těšit z trvalek – denivek (Hemerocallis ´Aten´) se zlatými květy, šantou hroznovitou (Nepeta racemosa), dlužichou krvavou (Heuchera sanguinea ´Coral Forest´), ale i z netradičního vytrvalého druhu pryšce mnohobarvého (Euphorbia polychroma). Okrasné trávy pak výsadbu udělají zajímavou nejen ve větru, ale především mimo sezonu.

Štědřenec Watererův

 

Údržba během roku

Okrasný trávník vyžaduje častou zálivku. Pokud ho tedy budou majitelé chtít udržet v perfektním stavu, měli by sem nechat instalovat automatickou závlahu a ideálně také nádrže na dešťovou vodu. Komule vyžadují jarní řez, přičemž kontrolu si zaslouží i štědřenec, ačkoli tomu stačí, stejně jako muchovníku, pouze udržovat korunu přístupnou pro vzduch a světlo. Během předjaří je třeba odstranit odumřelou hmotu trav a trvalek. Po záhonu se majitelé musejí pohybovat opatrně, aby nepošlapali rašící cibuloviny. K zamulčování povrchu se doporučuje modřínová nebo smrková borka.

 

 

ALTERNATIVNÍ ŘEŠENÍ

Ovocná a bylinková zahrada

Plné slunce a dobře větraný prostor bez nadměrné vlhkosti vyhovuje ovocným dřevinám a bylinkám. Pokud tedy chcete místo využít jinak, lze trvalky a okrasné traviny nahradit dřevinami nazývanými drobné ovoce. Kromě muchovníku, který se hodí i mezi okrasné druhy, lze doporučit mišpuli obecnou (Mespilus germanica), různé odrůdy rybízu (Ribes) či borůvku kamčatskou (Lonicera kamtschatica). Zvolit můžete i některou ze starých odrůd jabloní, má ovšem širší korunu, takže bude nutné strom posunout směrem do pozemku. Do podrostu se hodí bylinky, záleží jen na vašich preferencích, zda se zaměříte na sortiment vhodný na přípravu bylinných čajů nebo koření či jiných zdravých produktů.

 

Lucie Peukertová, kresba a foto autorka, Shutterstock

Nebojte se stromů vedle plotu