Co mohou bylinky udělat pro vaše zuby?

O chrup bychom se měli dobře starat už od dětství, a to nejen kvůli hezčímu úsměvu. Někdo má štěstí a prakticky o zubech neví, jiný se o jejich dobrý stav musí výrazně zasloužit. Jak nám v tom pomohou léčivé rostliny?

Bylinky pro vaše zuby

Foto: Shutterstock

Ozdravný efekt řady rostlin znali už lékaři starověkých kultur a pro své pacienty připravovali kloktadla třeba z kardamomu či badyánu. Dnes se nejrůznější byliny přidávají do zubních past a ústních vod, nejznámější je patrně máta (tu využíval už Plinius v 1. století), ale nezaostávají ani jiné, třeba ibišek nebo mateřídouška. Z léčivých rostlin obecně prospívají ty, které mají antiseptický účinek, umí tedy snižovat počet choroboplodných zárodků. V ústní dutině totiž žije celá řada mikroorganismů, a to i v případě, že máte zuby a dásně naprosto zdravé.

Péče o zuby a ústní dutinu se dá prakticky rozdělit na dva nejčastější okruhy – péči po vytržení zubu a zmírnění či vyléčení problému se zánětem, ať už dásní (parodontóza) nebo jednotlivého zubu. Rostliny ale umí zařídit i osvěžení dechu. Volba rostlin není věda, neexistují žádné „zázračné“, které příroda vytvořila na míru těmto problémům. Vybírat tedy budeme ze sortimentu bylin, které víceméně už dobře známe. Pro první případ se volí rostliny se stahovacím (adstringentním) efektem, které hojí a čistí otevřené rány, pro druhý s účinkem antibiotickým. Jedno ale mají společné: všechny se používají zevně, jen jako kloktadlo, nepijí se.

Řepík

Tato vysoká, zlatě kvetoucí trvalka (Agrimonia eupatoria) se sice na obrázcích v atlasu dost podobá divizně, ale v přírodě ji poznáte okamžitě, nemůžete si je poplést. Dorůstá sotva do třetiny až poloviny její výšky – kvetoucí má maximálně 40 centimetrů, ani na úrodném místě nedoroste metru, zatímco divizny měří na výšku alespoň metr a půl. Řepík má drsně ochmýřené tmavozelené listy, listy divizny jsou často „plyšové“, zvlášť ve fázi přízemní růžice.

Další rozdíl bychom našli v životním cyklu – divizny patří mezi dvouletky, zatímco řepík je trvalka. Roste poměrně hojně na slunných místech se sušší půdou, často v remízcích a v živých plotech, které ho chrání. Dá se ale výborně pěstovat i ze semen na zahradě. Ty se vysévají buď na podzim, nebo zjara. Mladé rostlinky se poté přepíchají na slunné stanoviště. Řepík mezi léčivkami vyniká všestranností: neocenitelné služby prokazuje při vnějším i vnitřním užívání, pozitivně ovlivňuje celý trávicí trakt. Výborně se ale osvědčuje i pro ošetření povrchových zranění. Za jeho schopností zastavovat krvácení a uzavírat vlhké mokvavé rány, boláky i ekzémy stojí třísloviny a minerály, především křemík.

Tip pro vás: Odvar se používá po extrakci zubu, pomáhá ale také zlepšit stav bolavých dásní zasažených zánětem. Kloktadlo má svíravý účinek, ale nedoporučuje se ho používat trvale, vysušuje sliznice a narušuje ústní mikrobiom. Osvědčilo se 5-7 dní léčby a potom zase dva týdny vynechat. Stačí, když si odvar připravíte ze šálku vody a polévkové lžíce nati – i toto zdánlivě malé množství vystačí na celý den. Kloktá se po doušcích, vždy po jídle nebo před ulehnutím. Pozor, ať vás nepřekvapí, že odvar velmi silně barví do červena. Nelekněte se, až budete použitou tekutinu vyplivovat, nejde o krev, ale o přírodní barvivo.

Bylinky pro vaše zuby

Foto: Shutterstock

Mateřídouška

Čisté zuby bez takzvaného plaku jsou předpokladem, že se nebudou kazit. Právě mateřídouška (Thymus serpyllum) svým jemným dezinfekčním účinkem s pocitem čistoty velmi pomáhá. I proto se přidává do past a ústních vod. Její antiseptický účinek, za kterým stojí především éterický olej tymol, se využívá při onemocnění dýchacích cest, ale proslul i jako součást čistící kosmetiky. Kloktadlo, které uleví při aftech a zánětech ústní sliznice, dásní i hrtanu si připravíte ze dvou čajových lžiček suché nati přelité šálkem vřelé vody. Pozor, musíte vše nechat přikryté louhovat asi 15 minut, poté se nálev přecedí přes sítko.

Tip pro vás: Mateřídouška se poměrně špatně pěstuje, jde totiž o polodřevitý keřík, který se jen s obtížemi dělí. Nejlépe uděláte, když si ji vysejete ze semen, nebo když ji opatrně sklidíte v přírodě (pokud víte, kde roste). Zdůrazňujeme slovo opatrně – výhonky má sice slabé, ale velmi pevné a nedají se snadno utrhnout. Vždy byste se na sklizeň měli vypravit se zahradnickými nůžkami, jimiž kvetoucí nať odstřihnete. Pokud mateřídoušku v přírodě nenajdete nebo bydlíte v chráněné oblasti, kde se byliny sbírat nesmějí, klidně si pro ni zajděte do lékárny. Tato bylinka patří do základního sortimentu a nabízí ji každá větší provozovna.

Bylinky pro vaše zuby

Foto: Shutterstock

Máta

Máta peprná (Mentha × piperita) se dá s trochou nadsázky označit za zosobnění péče o zuby i vonný dech. Její mentolové vůně (mentol, karvon) i výrazné silice využívají farmaceuti a výrobci nejrůznější kosmetiky bez nadsázky stovky let. Máta má dezinfekční účinek, který harmonizuje. Kromě kloktání nálevu z listů (který se dá také inhalovat) velmi dobře účinkuje i éterický mátový olej, jímž můžete citlivé dásně potírat. Jeho chladivý efekt vede k potlačení bolesti, a to tak, že mentol blokuje receptory, jenž ji přenášejí, a tím dochází k úlevě. Tento efekt nastupuje i při ošetření běžných svalů a kloubů po námaze, olej má z tohoto hlediska univerzální použití.

Tip pro vás: Doma se toto léčivo snadno připravit nedá, nezískáte ho pouhým vylouhováním listů, ale prostřednictvím parní destilace. Z toho důvodu uděláte nejlépe, když si tento přípravek obstaráte v lékárně od osvědčených výrobců přírodních produktů.

Tradice z Orientu

Vůbec nejznámějším léčivem, které zmiňuje historie dentálního lékařství, je bezesporu hřebíčkový olej. Eugenol, který obsahuje, ho předurčuje pro úlevu od bolavého zubu i bolavých dásní. Dokonce umí pomoct s počínajícím zubním kazem, naředěný se používá i pro tišení bolesti při prořezávání zoubků batolat. Má velmi silné aseptické a analgetické účinky, v domovské Indii ho dodnes považují doslova za všelék, který se používá vnitřně i pro ošetření povrchových ran. Účinkuje ale natolik silně, že se musí ředit, aby nedošlo k popálení sliznice. I v tomto případě jde o esenciální olej, jehož výroba se neobejde bez profesionálního vybavení. Malá lahvička z obchodní sítě vyjde asi na 150 korun.

Text: Dagmar Cvrčková, foto: Shutterstock

Co mohou bylinky udělat pro vaše zuby?