Květiny pro každý balkón

Jednou z nejdůležitějších podmínek pro výběr balkonových rostlin je orientace na světové strany. Je totiž rozdíl, jestli na ně celý den svítí slunce nebo máte-li je velkou část dne ve stínu. Existuje spousta květin, které můžete do truhlíku vysázet.

JIŽNÍ BALKÓN

Většině v létě kvetoucích rostlin se nejlépe daří na plném slunci. Ideální je proto balkon nebo terasa směřující na jih, kam sluneční paprsky dopadají celý den. Mezi druhy, které dávají přednost takovým podmínkám, patří měsíček, nestařec, petúnie, citrusy a většina bylinek. Kosmatce se plně otvírají jen na plném slunci.

Kejklířka

Ideální na jižní stranu jsou i některé rostliny se stříbrnými listy, například olivovníky, eukalypty nebo svatoliny. Díky vybarvení se z listů vypařuje méně vody. Také kožovité listy, jako má například vavřín, vypařují méně vody. To stejné platí pro úzké listy myrty nebo rozmarýnu. Pro přežití dlouhého období sucha jsou však nejlépe vybaveny sukulenty, například agáve nebo rozchodníky, jejichž dužnaté listy si dokážou uchovat vodu velmi dlouho.

Lobelka

ZÁPADNÍ BALKÓNY

Západní orientace vyhovuje rostlinám s pestrobarevnými listy, protože obsahují méně chlorofylu, a tudíž potřebují méně světla než klasické zelené druhy. S menším množstvím slunečních paprsků de spokojí i převislé muškáty a většina trav. Podvečerní slunce je ideální i pro většinu drobného ovoce i zeleninu. I ty mohou být součástí květinových truhlíků. Na trhu najdete spoustu druhů vhodných pro pěstování v nádobách. Vždy je sázejte do větších květináčů a nezapomeňte j epravidelně přihnojovat, aby měly dostatek živin.

Kosmatec

SEVERNÍ BALKÓN

Severozápadně nebo severovýchodně orientovaný balkón také mohou v létě zdobit truhlíky s krásnými květinami. K rostlinám, kterým se na chladných severních stranách bude dařit,patří netýkavky, břečťan, chmel japonský, bobkovišeň, barvínek, bohyšky a většina kapradin – v přírodě rostou ve stínu stromů. Na tuto stranu se také hodí zimostráz, který zde můžete pěstovat celý rok.

Petúnie

VÝCHODNÍ BALKÓNY

Pokud máte balkon orientovaný na východ, slunce tam svítí jen krátce, maximálně několik hodin. Proto sem vybírejte rostliny, které nevyžadují velké množství světla, například fuchsie, begonie, hortenzie, netýkavky a plaménky.


Balkónovky a zalévání

  • Menší nádoby a květináče je třeba zalévat častěji než ty velké.
  • Plastové nádoby udržují vláhu déle než keramické květináče
  • Písčité půdy vysychají rychleji než jílovité
  • Za slunného počasí, při suchém vzduchu nebo za větru budou rostliny potřebovat mnohem víc vody než při vlhkém a dusném počasí.

Tabák


Jak poznat správný samozavlažovací truhlík?

Pěstování balkónovek nejen na jižních a západně orientovaných oknech zjednodušují samozavlažovací truhlíky. Vysadit do nich můžete i letničky, trvalky, dřeviny a jehličnany menšího vzrůstu, drobné ovoce, zeleninu… Pouze suchomilné a sukulentní rostliny se k pěstování v těchto květináčích nehodí.

Aby rostliny správně prospívaly, musí mít dost místa pro kořenový systém. Proto vybírejte nádoby s větším prostorem pro substrát. Ten volte hrubší, hrudkovitý, nesléhavý, který umožní přístup vzduchu ke kořenům. Ve spodní části je prostor pro zásobník s vodou. Pro truhlík o délce 60 centimetrů je ideální zásobník asi na tři až tři a půl litru vody. I v těch nejteplejších letních dnech stačí vodu do zásobníků doplňovat jednou týdně. Nejdůležitější věcí je dostatečný odtokový otvor umístěný tak, aby vodní hladina nikdy nedosáhla až k substrátu. Zvlášť pokud nemáte květiny schované pod střechou a prší do nich, musí přebytečná voda volně odtékat z nádoby, aby substrát nezahníval.

 

redakce, foto Shutterstock

Květiny pro každý balkón