Než si půjdete koupit osivo…

Velikost a hmotnost semen se pohybuje od několika setin gramu u celeru až po několik gramů u velkých fazolí. Jedna rostlina má zpravidla velké množství semen. Ta přečkají v půdě i několik let a začnou růst, až když jsou k tomu vhodné podmínky.

Až deset let

Doba použitelnosti semen závisí na druhu. Okurky, cukety, tykve, ale i rajčata můžete použít i po deseti a více letech. U mrkve, petržele, paprik a salátů to bývá tři až šest let. Nejrychleji ztrácejí schopnost klíčit cibulové zeleniny – cibule, pažitka a pór – a to dva až čtyři roky po sklizni. Myslete ale na to, že semena jako každá jiná živá hmota podléhají stárnutí. Čím nižší je teplota a vlhkost při jejich skladování, tím je jejich životnost delší. Nenechávejte je proto při vysoké teplotě, neměli byste je mít položené na radiátoru ani v létě ve skleníku, kde rtuť může často ukazovat i více než padesát stupňů. Semena koupená v obchodech jsou navíc chráněná před vlhkostí vnitřním obalem, který naleznete v barveném sáčku. Nejčastěji je z trojvrstvé fólie, vyrobené z hliníku, polyetylenu a papíru.

Skladování doma

Pokud všechna semena na jaře nepoužijete, uložte je do krabice a nechte v místnosti při stabilní teplotě. Čím bude tato teplota nižší, tím lépe. Pokud víte, že je použijete až za rok, najděte pro ně raději místo v chladničce. Pozor ale, pokud jste už obaly otevřeli, pak musíte zajistit, aby semena nenavlhla. Vložte je tedy do většího igelitového sáčku, který dobře uzavřete izolační lepicí páskou.

V genových bankách, kde se uchovávají semena deset až dvacet let, bývají teploty osmnáct stupňů pod nulou a optimální vlhkost jen kolem pěti procent.

Klíčivost

Základním parametrem charakterizujícím kvalitu osiva je klíčivost. Vyjadřuje se v procentech, podle toho, kolik semen ze sta vyklíčí. Ovšem pozor, vždy jde o zkoušku v laboratorních podmínkách, která probíhá na filtračním papíru a při optimální teplotě. Ne vždy tedy odpovídá realitě a tomu, kolik semen vám vyklíčí na záhoně. Proto se někdy udává takzvaná vzcházlivost – podíl vyklíčených semen v půdě nebo substrátu. V přírodě nikdy není nic na sto procent, platí to i pro vzcházlivost, která se standardně pohybuje například u zeleniny mezi 75 až 90 procenty.

Moření a peletování

Klíčení je jednou z nejkritičtějších fází vývoje rostliny. Při nepříznivých klimatických podmínkách semeno ohrožují houbové choroby nebo škůdci, proto může být obalené do vrstvy z fungicidu, který je chrání v prvních dnech vývoje.

Dalším způsobem úpravy osiva je peletování. Provádí se u velmi malých semen, například petúnií, jejichž výsev je v domácích podmínkách obtížný. Výrobci je tedy v rotujícím bubnu obalují speciální hmotou na bázi kaolínu, až vzniknou malé peletky. Ty se jednodušeji vysévají, navíc lze do obalovací hmoty přidat látky, které chrání semeno, podobně jako je tomu u moření. Při klíčení obalová hmota praskne nebo se rozpustí. Takto upravené osivo má ale vyšší nároky na vlhkost, proto zalijte substrát více, než jste zvyklí, a zabraňte jeho proschnutí při klíčení.

Směsi osiva

Speciální skupinou osiva jsou směsi, například ty salátové, známější jsou travní směsi. Míchají se tak, aby zvolené druhy měly stejné biologické vlastnosti, jako jsou rychlost vzcházení, mohutnost a výška rostliny, šíře listové čepele, odolnost vůči suchu, vlhku, chorobám, zastínění a schopnost regenerace. Podle zvolených druhů pak můžete vybírat trávník, který se vyrovná například se zvýšenou vlhkostí, vyšší zátěží a podobně.


Co vyčtete ze sáčků s osivem

Každé balení musí obsahovat informace, které slouží k identifikaci osiva – druh, odrůdu a množství. U zeleniny mohou být v EU distribuovány pouze odrůdy, které jsou zapsány ve Společném katalogu odrůd druhů zeleniny. Ten vznikl spojením národních odrůdových knih. Díky tomu si tak můžete koupit odrůdy vyšlechtěné nejen v České republice, ale i v Itálii, Francii nebo Polsku.

Na obalu je vždy uváděna informace, která slouží k přesné identifikaci osiva v případě jakýchkoli problémů.

Najdete zde i datum balení a datum doporučené spotřeby – záruku.

Samozřejmou podmínkou je i přesné označení výrobce.

Na zadní straně sáčku najdete informace o odrůdě a doporučení pro její pěstování. Obvyklé jsou názorné piktogramy, z nichž lze vyčíst vhodný termín výsevu a výsadby, spon i předpokládanou dobu sklizně.

Osivo je určeno k setí, nevyužívejte ho proto například na domácí výrobu jedlých klíčků. Výrobci na to výslovně upozorňují označením, že se osivo nepoužívat ke konzumaci.
Jsou-li semena mořená, musí být chemická látka na obalu přesně specifikována.

 

Peter Gajdoštin, foto Shutterstock a www.dobrasemena.cz

Než si půjdete koupit osivo…