Vraťte plotu jeho krásu

Pokud jste si nepořídili plot z betonu nebo s plastovými plaňkami, musíte čas od času věnovat jeden nebo dva víkendy jeho natírání. Platí to zvlášť pro ty dřevěné.

foto Shutterstock

Při nákupu dřeva na stavbu plotu vám firmy nabídnou nejen celá hotové pole nebo plaňky různých délek a tvarů, ale také materiál ošetřený tlakovou impregnací. Ačkoli je dražší, vyplatí se do něj investovat.

 

Impregnace je základ

Tlaková impregnace chrání dřevo proti houbám, plísním a hmyzu i několik desítek let. A vlastně byste ho ani nemuseli po tu dobu natírat, většina lidí to ale dělá – kvůli barvě. Sloupky, prkny či plotovky totiž mají po zakoupení nejednotnou zelenou barvy, která časem zesvětlí a později zešedne. Pokud si ale přejete plot v oblíbených odstínech teak, kaštan, dub, ořech nebo dokonce pastelové barvy, musíte ho natřít. Stačí ovšem pouze jedna či dvě vrchní vrstvy. Běžně se také na impregnovaném na dřevu může objevovat zelená krupice, nejde o nic jiného než vysráženou impregnační látku, která postupně zmizí a vůbec neovlivňuje kvalitu a životnost materiálu.

foto Shutterstock

Pokud si koupíte na stavbu plotu čerstvé dřevo, je třeba ho nechat nejprve dobře vyschnout, teprve vlhkost pod dvacet, případně sedmnáct procent zaručí, že nátěr k povrchu dobře přilne. Prvním krokem pak bude právě impregnace. Názorů, čím napouštět, existuje více. Zatímco někdo tvrdí, že stačí naředěný lak, s nímž chcete plot natírat, jiní jsou proti a doporučují koupit impregnaci obsahující fungicidní prostředky, které zahubí škůdce i houby. Jiní nedají dopustit na klasickou fermež ze lněného oleje. I ta zlepší mechanickou odolnost dřeva a zpomalí pronikání vlhkosti, sjednocuje savost povrchu a také díky impregnaci nemusíte nanášet tolik svrchních vrstev, a tak ušetříte při nákupu laků a lazur. Impregnační nátěr, ať už jste na něj použili cokoli, nechte dobře zaschnout, a poté plot jemně obruste smirkovým papírem.

foto Shutterstock

Dřevěný, nebo bílý

Jen na vás pak záleží, čím budete natírat dál. Tedy zda chcete zachovat viditelný povrch a strukturu přírodního materiálu anebo se vám k domu více hodí bílý či šedý plot. V prvním případě zvolte lazurovací laky, v druhém krycí nátěr – obsahují pigmenty, které dřevo zabarví podle vašeho přání, tedy nejen na bílo, může být i šedé, červené, žluté… Navíc dokonale kryjí, takže pod nátěrem neuvidíte strukturu dřeva, to je výhodné, pokud jsou plaňky už poškozené, opravované, se spoustou suků. Krycí lak také vydrží o něco déle než lazura, ale aplikace je náročnější. Pokud popraská, musíte ho odstranit a plot přebrousit. Ovšem lazurami se musí natírat častěji. Jde-li tedy o množství práce, vyjde to zhruba nastejno.

foto Shutterstock

Tenko, nebo silnovrstvá lazura

Jednoznačně nelze říci, který typ lazury je lepší. Podle vlastností ta silnovrstvá, ovšem její delší životnost znamená i pracnější aplikaci. Můžete ji použít jen na dokonale suché dřevo – což je nyní 17 % vlhkosti. Pokud byste toto základní pravidlo nedodrželi, začne se brzy loupat a vy budete muset natírat mnohem dříve, než jste předpokládali. Tenkovrstvá může přijít i na méně vyschlý podklad, který obsahuje kolem dvaceti procent vlhkosti. Podle odborníků je na ploty lepší.

Rozdíl je také v tom, jak dřevo chrání. Silnovrstvá na povrchu vytváří ochranný film, ale proniká do něho jen minimálně. I díky tomu chrání pět až šest let. Pokud budete nátěr obnovovat, je nutné ten původní nejprve odstranit. Tenkovrstvá se vsakuje do plotovek a na jeho povrchu vytváří tenkou ochrannou vrstvu. Výhodou je rychlá a snadná aplikace, kterou ale musíte zopakovat zhruba po dvou třech letech.

foto Shutterstock

Barevný plot

Pokud chcete mít bílý či šedý plot, který vám bude ladit s domem, nebo toužíte po výrazných pastelových odstínech, pracujte s krycími laky na dřevo. Zvolit můžete vodou ředitelné nebo syntetické barvy. Akrylátové neboli vodou ředitelné výrobky jsou šetrnější k životnímu prostředí, protože při jejich aplikaci nepoužíváte ředidlo, ale vodu. Snadno se s nimi pracuje, a navíc se vyhnete nepříjemnému zápachu. Výhodou je i rychlost schnutí, která se pohybuje kolem dvou hodin. Jsou také prodyšnější, méně praskají a snadněji se aplikují. Důležité je, že i úklid bude jednodušší, protož štětec umyjete snadno ve vodě a šmouhy z rukou vám smyje voda a mýdlo. K práci se syntetickými barvami, které obsahují rozpouštědla, potřebujete ředidlo. Rychlost schnutí je delší než v případě vodou ředitelných laků a pohybuje se kolem čtyř až šesti hodin. Vlastnosti syntetických výrobků oceníte v případě, kdy potřebujete dřevo ošetřit proti houbám, protože lépe pronikají do povrchu. Současně lépe přilnou například na mastný povrch a jsou odolnější.

 

Jak často nátěr opakovat?

Nelze jednoznačně určit, po jaké době je třeba plot znovu natírat. Záleží to na jeho stavu, tedy jak moc je vystavený povětrnostním podmínkám, jaké dřevo bylo použití na jeho základ, čím jste ho ošetřily a také jakou barvu jste zvolili. Obecně platí, že čím světlejší odstín finální úpravy zvolíte, tím kratší bude životnost natíraného povrchu. Důvodem je minimální obsah pigmentu ve světlých lazurách, které dřevo chrání před zešednutím a černáním. Velmi tmavé odstíny oproti tomu kumulují množství tepla, tedy mnohem rychleji mění svůj objem a prkna či plaňky tak více pracuji a stávají se náchylné k prasknutí. Ideální jsou proto odstíny dubu, ořechu a podobně.

Obnovovací nátěr vždy začněte odstraněním toho původního. Můžete zvolit smirkový papír, ale třeba krycí laky vám mnohem lépe půjdou dolů pomocí horkovzdušné pistole nebo elektrickým hoblíkem. Další možností je rozpustit starou vrstvu pomocí chemikálií a seškrábat špachtlí, což je ovšem časově náročné. Pokud jste minule natírali tenkovrstvou lazurou, dřevo brousit nemusíte.

Pak pokračujete stejně jako u nového plotu, tedy jedním penetračním nátěrem a dvěma krycími a nezapomeňte, že by mezi nimi je třeba dodržovat pauzu minimálně jeden den.

 

Magdaléna Krajmerová, foto Shutterstock

Vraťte plotu jeho krásu