Podzimní pěče pro krásný trávník

Ani na podzim nesmíte na trávník zapomenout. Hlavním úkolem je dostat ho do takové kondice, aby přečkal zimu v dobrém stavu a na jaře se zase rychle vzpamatoval po dlouhém spánku.

Podzimní hnojení zajistí na jaře rychlý nástup trávníku do vegetace. Pokud je porost místy řídký, dosejte ho travním osivem nejpozději do konce října.

Vzduch a hnojení

Podzimní srážky a vyšší vzdušná vlhkost mají výrazný vliv na růst trávníku, proto ho nezapomeňte posekat.

Okrasnému trávníku dopřejte podzimní vertikutaci a pohnojení dlouhodobě působícím hnojivem speciálně sestaveným pro dobré přezimování trávníku. Výrobci tato hnojiva označují jako „podzimní“ nebo „hnědá“ a jsou bohatá na draslík, případně další mikroprvky, jako je například síra. Tyto prvky jsou pro přípravu trávníku na zimu naprosto nezbytné, zpevní totiž pletiva a porost tak lépe přečká chladné období. Po pohnojení je dobré trávník zalít nebo spustit závlahový systém, aby se granule dostaly na půdní povrch a zabezpečily tak první přísun živin do půdy. Pokud máte problém s těžkou půdou, která se snadno zhutní a zamezuje tak snadnému přístupu vzduchu a vody do půdního profilu, po vertikutaci trávník posypte slabou vrstvou křemičitého písku.

Travní dosev

K dosevu trávníku je důležité vybrat správné osivo.

Během podzimní údržby zkontrolujte hustotu porostu, je-li místy řídký, sáhněte po travním osivu. Při výběru směsi berte v úvahu, co od trávníku vyžadujete. Jiné osivo se hodí do trávníku zavlažovaného automatickým systémem a jiné zase na místa bez pravidelného přísunu vody. Stejné je to se zátěží, ale také se vzhledovými vlastnostmi. Na trhu se objevuje široká škála vybraných druhů osiv, nejlepší bude, když si necháte poradit od odborníka.

Postřik a seč

Pokud se snažíte uchovat trávník bez plevelů, je čas na poslední postřik proti dvouděložným rostlinám. K tomuto účelu se hodí selektivní herbicidy ředitelné vodou. Aby nedocházelo k nadměrnému oslabování trávníku, zvyšte jeho seč o pár centimetrů.

Automatický závlahový systém je v našich podmínkách při péči o perfektní trávník nepostradatelný.

Listí a okraje

Dostatek péče věnujte také odstraňování spadaného listí ze stromů. Silnější vrstvy tohoto materiálu více sedí kompostu než trávníku. Neprodyšné vlhké zhutnělé listí totiž znesnadňuje pronikání vzduchu a světla a trávník mohou začít trápit plísně. A pokud jste ještě nezarovnali okraje trávníku v letním období, můžete se této činnosti věnovat právě na podzim.

Křemičitý vs. kopaný písek

Mnozí zahrádkáři si často pletou dva různé pojmy, a to kopaný a křemičitý písek. Ačkoliv se zdá, že všechny druhy písku jsou stejné, není tomu tak. Kopaný písek má oproti druhému typu tmavší barvu a při pískování travního porostu na něj určitě zapomeňte, obsahuje totiž jílovité částice. Pískem byste tedy vrchní vrstvu půdy neodlehčili, ale naopak zhutnili. Křemičitý písek mívá světlou barvu, mnohdy téměř bílou. Jednotlivé částice jsou ostro-hranné a postupným zapracováním do horních vrstev půdy, například při každoroční vertikutaci, dojde k potřebnému provzdušnění. Do půdy se pak dostává dostatečné množství vzduchu a vody s rozpuštěnými živinami. Pokud se chystáte na pískování trávníku, určitě si předem spočítejte jeho množství. Při vyšším stupni zhutnění horních vrstev půdy ho spotřebujete poměrně velké množství. Proces lze rozdělit i do několika následujících let, trávník se tak postupně snadno zregeneruje.

FOTO: AUTORKA, SHUTTERSTOCK

Podzimní pěče pro krásný trávník