Na substrátu hodně záleží

Každý zahrádkář si pečlivě vybírá rostliny, které mají zdobit jeho domov či zahradu, případně přinášet užitek. Kriticky zkoumá, zda mají silné výhonky, zdravé listy a krásné květy. Stejnou pozornost si ale zaslouží skutečnost, jak rostliny zapustí kořeny – a to v doslovném smyslu.

Pořízení substrátu se často řeší nejbližším pytlem se zahradní zeminou.

Pořízení substrátu se často řeší nejbližším pytlem se zahradní zeminou.

Pořízení substrátu se často řeší nejbližším pytlem se zahradní zeminou, který se v hobby marketu nabízí. Má-li se u vás ale vybraná rostlina opravdu cítit dobře a správně prospívat, potřebuje přece jen trochu víc.

Optimální podmínky
Kořeny naprosté většiny rostlin nesmějí stát ve vodě, protože zahnívají a odumírají, a rostlinu pak můžete už jen vyhodit na kompost. Aby k tomu nedocházelo, je potřeba vytvořit rostlině vhodné podmínky pomocí substrátu, který na jedné straně dokáže dobře zadržovat vodu, na druhé straně její přebytek spolehlivě odvádět pryč. Rostlina by v něm měla být navíc dostatečně ukotvena, aby ji z půdy nevyrval ani silný vítr. S pomocí zálivkové vody odebírají kořeny rostlin z půdního substrátu látky, které potřebují ke své výživě. Proto by měla být zemina také bohatá na živiny – výjimkou jsou pouze mladé rostlinky a semenáčky, kterým mohou vysoké koncentrace minerálních solí škodit. Kromě toho byste měli při výběru substrátu pro danou rostlinu zohlednit i hodnotu vhodného pH. Ta se obvykle pohybuje v rozmezí od 5,5–6 (mírně kyselá) do 7 (neutrální). Pokud je tato hodnota pro vybrané rostliny příliš nízká nebo vysoká, lze ji upravit – přidáním dolomitického vápence se pH zvyšuje (kyselost půdy se neutralizuje a zemina se může stát alkalickou), rašelinou se pH naopak snižuje, takže je půda kyselejší.

Smíchaný či koupený
Pro většinu rostlin si substrát můžete namíchat sami. Stačí smíchat jeden díl běžné zahradní zeminy s dílem plniva (rašeliny, kokosových vláken, písku, keramzitu, perlitu aj., může to být i několik druhů plniva smíchaných dohromady) a jedním dílem dobře vyzrálého kompostu. Čím citlivější je rostlina na vlhkost, tím vyšší by měl být podíl plniva – může dosáhnout až poloviny celkového objemu. Jednodušší je samozřejmě koupit zahradní substrát už hotový. Na trhu je velká nabídka substrátů, jejichž složení je přizpůsobeno nárokům různých rostlin. Jsou mezi nimi substráty pro pokojové a okrasné rostliny, pro letničky, orchideje, kaktusy, vodní a bahenní rostliny i pro pěstování trávníku. Prodává se speciální substrát pro pelargonie, růže i palmy, bambusy, bonsaje i rajčata a papriky. Také zeleným bylinkám můžete dopřát speciální substrát, například takový, který obsahuje jen organická hnojiva a podporuje tvorbu silic a aromatických látek. Při jarních výsevech využijete substrát pro výsev, množení a řízkování s obsahem minerálního hnojiva, který napomáhá klíčení semen a růstu malých sazeniček a během předpěstování nebude potřeba sadbu přihnojovat.

SILVA TABS®

SILVA TABS®

SILVA TABS®
Borůvky, rododendrony Nové, pomalu rozpustné hnojivo v tabletách pro dlouhodobou výživu borůvek a vřesovištních rostlin je mírně kyselé a neobsahuje vápník. Zdrojem zásobního dusíku je látka Ureaform, z níž se za vlhka dusík pomalu a průběžně uvolňuje. Nedochází proto k popálení kořenů hnojených rostlin. Pouze malé množství dusíku i dalších živin (P, K, Mg) je vodorozpustné a dostupné hned po aplikaci. Tablety o hmotnosti 10 g umožňují přesnou a cílenou výživu každé rostliny a současně omezují nežádoucí výživu plevelů. Aplikace hnojiva spočívá v pouhém zatlačení požadovaného počtu tablet do půdy k rostlině. Živiny z tablet zásobují hnojenou kulturu obvykle po celou sezonu. Více na www.silvatabs.com.

FOTO: SHUTTERSTOCK

Na substrátu hodně záleží

Na substrátu hodně záleží