Dřeviny pro nastávající jaro

Začátek jara, to jsou narašené pupeny a čerstvá zeleň. I když se po bílé či blátivě hnědé zimě těšíte na jaro sebevíc, často se stává, že jsou zahrady zjara plné právě jen pučícího proutí, které roste jaksi bez ladu a skladu. Neuspokojivý dojem je ještě viditelnější, když v nich nic výrazného nekvete. Jak tedy dát zahradě tvar? Podívejte se s námi, co udělá dobrý výběr dřevin.

Začátek jara, to jsou narašené pupeny a čerstvá zeleň.

Začátek jara, to jsou narašené
pupeny a čerstvá zeleň.

Bříza

Bílé kmínky břízy himálajské vypadají ve všudypřítomné zeleni jako majáky, ke kterým se upne pohled každého návštěvníka. Břízy patří k naprosto bezproblémovým dřevinám, dost rychle rostou, a přesto nejsou náročné na prostor. Nejlépe vyniknou mimo hlavní sezonu – přes zimu a v předjaří.

Šácholan

Oblíbenou efektní magnólii musíte na zahradě vždy dobře umístit. V době kvetení je překrásná, ale po zbytek roku není nijak výjimečná. Poměrně řídký strom proto potřebuje pozadí – nejlépe živý plot či další hustě rostoucí dřevinu. Prospěje jí i promyšlená podsadba.

Zimostráz

Stačí jediný krásně sestříhaný keř, a hned víte, o čem je řeč, když se říká, že koule je dokonalý tvar. Všimněte si, že zimostráz je vysazen na volném prostranství, kolem něj nic neroste. Živou barvu rašících výhonků zdůrazňuje za ním rostoucí šedozelená levandule sestříhaná do nízkého plůtku.

Kamzičník

Zlaté květy této trvalky vypadají jako sluníčka a stejně tak v zahradě působí. Protože rostliny nejsou nijak vysoké (kolem 30 centimetrů), jsou dobrými parťáky pro nejrůznější jarní cibuloviny, jako jsou narcisy a tulipány. Na rozdíl od nich ale tvoří pěkné kompaktní trsy se svěže zelenými listy.

Cibuloviny

Na českých zahradách jich bývají doslova záplavy. Tady je to trochu jiné. Jsou tu, ale pro pokorného pozorovatele, který přijde, projde několika kroky k lavičce a sedne si na ni. Potom se může zblízka těšit intenzivní barvou drobných modřenců, bílými narcisy i tulipány – jsou tu jen pro něj.

Něco navíc

Každý hudebník vám řekne, že kromě not jsou důležité i pauzy, a každý architekt oceňuje i volný prostor. Aby zahrada vyzněla, potřebuje také neutrální plochy. Tady jsou vysypané drobným štěrkem. Povšimněte si ale, že se nejedná o izolované ostrůvky, které umožňují pouze vstup do záhonu. Jde o celistvou plochu, jednoduché a levné opatření, které hezky zdůrazní okolní výsadbu.

FOTO: PROFIMEDIA.CZ

Dřeviny pro nastávající jaro