Pestré listy oživí byt i zahradu

Panašované rostliny jsou důkazem umu několika zahradnických generací. Barevně ozdobí a rozveselí každé prostředí, ale jen na správném místě.

Plody svídy bílé

O co vlastně jde

Panašování je porucha ve tvorbě zeleného listového barviva, tedy chlorofylu, který se do některých buněk listů ukládá a do jiných ne. Výsledkem jsou světlejší, ostře ohraničené pruhy či skvrny na listech, někdy i stoncích. Nemusí být ale pouze bílozelené či žlutozelené, o panašování se jedná i při antokyanovém zbarvení, může tedy jít také o kombinaci nachově červené a zelené. Tato vlastnost je do určité míry dědičná – předává se geneticky pomocí semen. Potomstvo vzniklé vegetativní cestou, tedy z řízků či odnoží, má tuto vlastnost nezměněnou vždy, protože jde o geneticky totožný materiál. Řízkování je proto pro množení panašovaných rostlin jistější, pestrolistost se při něm nemění, což se u rostlin množených semeny běžně stává.

Využití na zahradě

Panašované dřeviny i trvalky jsou nápadné a na jejich umístění v zahradě dost záleží. Je lepší mít vysazený jen jeden či dva dobře umístěné exempláře než více rostlin. Větší skupina pestrobarevných druhů pohromadě už vypadá spíše neklidně a rušivě než zajímavě. Panašované listy vypadají vždy trochu nepřirozeně, vyniknou proto na klidném neutrálním pozadí. Vhodná je jejich výsadba ke kamenným zídkám, stěnám či schodištím, kde doslova rozsvítí tyto jinak barevně nudné materiály. Jejich vybarvení můžete zdůraznit také podsadbou trvalek v podobném tónu – k bíle panašovaným dřevinám se hodí červeně, růžově nebo bíle kvetoucí rostliny, ke zlatě panašovaným je vhodnější vysadit květiny se žlutými, modrými nebo oranžovými květy.

Ozdoba, či choroba?

Šeflera (Schefflera)

Panašování listů může provázet i některé choroby. S tímto jevem se lze setkat zejména u ovocných stromů, kde prozrazuje různé virové mozaiky. Z pohledu ryze biologického je panašování choroba, která snižuje účinek fotosyntézy a tím i ukládání asimilátů. U užitkových rostlin se s ním proto nikdy plánovaně nesetkáte. Panašování je vázáno jen na okrasnou zahradu a pokojové rostliny.

V obchodě

Panašované rostliny či dřeviny bývají obvykle označené za druhovým jménem dalším názvem jako varieta či odrůda, například var. tricolor, zebrinus či variegata, podle nějž je poznáte i mimo sezonu, přestože listy přímo nevidíte. Panašované přitom mohou být nejen listnáče, ale i jehličnany, třeba jalovce.

Jak se o ně starat?

Světlo Panašované rostliny mají specifickou potřebu světla. Panašované pokojovky se mají pěstovat na světle, a nikoli ve stínu, protože jinak jejich pestrolistost mizí. Ona se vlastně neztrácí docela, ale kontrast mezi zelenými a světlými plochami je menší. Tento jev je ale vratný, což znamená, že pokud přenesete rostlinu do lepších světelných podmínek, panašování se zase zvýrazní. Tyto rostliny ale špatně snášejí přímý sluneční úpal – listy s omezeným množstvím zeleného chlorofylu sluneční paprsky snadno popálí. Zvýšená citlivost na sluneční úpal i mráz je vlastní také venku pěstovaným panašovaným trvalkám a dřevinám. Z tohoto důvodu nikdy nepodceňujte zimní kryt či potřebné přistínění a poskytněte rostlinám vše, co potřebují.

Hnojení Také hnojení má silný vliv na podobu panašovaných listů. Přehnojení dusíkem totiž ozdobné panašování výrazně potlačuje, a panašované rostliny je proto nutné vždy přihnojovat hnojivy s vyrovnaným poměrem dusíku, fosforu a draslíku. V žádném případě se pro ně nehodí hnojiva pro rychlý růst nebo startovací hnojiva, která obsahují větší podíl dusíku. Také hnojení kompostem by mělo být střídmé a pouze v období rychlého jarního růstu.

Nejznámější panašované rostliny

  • Pokojovky – břečťan (Hedera), dračinec (Dracaena), mramornatka (Dieffenbachia), podrostovka (Hypoestes), zelenec (Chlorophytum), kroton (Codiaeum)
  • Dřeviny – svída bílá (Cornus), ptačí zob obecný (Ligustrum), brslen Fortuneův (Euonymus), vajgélie květnatá (Weigela), hebe (Hebe), cesmína (Ilex)
  • Trvalky – bohyška (Hosta), ozdobnice (Miscanthus), bambusy, ovsík (Arrhenatherum), bezkolenec (Molinia), máta (Mentha), pelyněk (Artemisia), tlustonitník (Pachysandra), pampas (Cortaderia)

FOTO: SHUTTERSTOCK A PROFIMEDIA.CZ

Pestré listy oživí byt i zahradu

Pestré listy oživí byt i zahradu