Nevelká zahrada s mnoha poklady

Malá zahrada je většinou spojována s malými možnostmi, nemusí tomu tak být ale vždy. Jen je třeba se při její tvorbě zamyslet nad detaily a otázku prostoru podrobně uvážit. Důkazem, že i malá plocha umí splnit požadavky mladé rodiny, je tato celoročně atraktivní zahrada s pestře kvetoucími prérijními záhony, suchou zídkou a asijským koutem s okrasným jezírkem.

Neodmyslitelným prvkem zahrady jsou solitérní stromy s tematickými podrosty trvalek.

Jak to začalo

V zakázce z roku 2011 si majitelé pozemku přáli mít rekreační trávník, květinové záhony a okrasné jezírko. V návrhu bylo nutné počítat i s dětmi, které budou v budoucnu zahradu využívat ke svým hrám. Jak už to tak bývá, příjemná zahradničina spojená s výsadbami rostlin byla až konečnou třešničkou na dortu. Napřed se ale muselo vyřešit několik technických záležitostí. První bylo terénní převýšení mezi domem a západní částí pozemku. Terén nakonec šikovně překonala suchá zídka z kamene z nedalekého lomu. Místa mezi kameny vyplnily různé druhy suchovzdorných skalniček, takže zídka nepůsobí studeným dojem, ale v určitých obdobích kvete a vytváří zajímavé pozadí trvalkovému záhonu ve spodní úrovni. Jako druhý přišel na řadu automatický závlahový systém, který vodou zásobuje nejen nově položený trávníkový koberec, ale také ostatní rostliny. Pro oblast, v níž se zahrada nachází, je typické suché léto, proto byl závlahový systém jasným rozhodnutím investora. Technicky bylo nutné do nejmenších podrobností promyslet také dřevěnou terasu u jezírka, která se měla stát i úložištěm jezírkové technologie.

Květiny a traviny

Mnoho dřevin vybarvuje své listy do zajímavých tónů, barva ohně je typická pro temnoplodec černoplodý.

Jelikož má majitelka zahrady ráda kvetoucí rostliny, mohli realizátoři popustit uzdu fantazii a s chutí naplánovat na údržbu relativně nenáročné prérijní záhony atraktivní hlavně od konce června. Zásluhu na dlouhodobé působivosti výsadby zde mají hlavně okrasné trávy. Úzkému záhonu u příjezdové cesty kraluje metlice trsnatá (Deschampsia caespitosa ´Goldschleier´) a ozdobnice čínská (Miscanthus sinensis ´Gracilimus´). Ve výsadbě o kus dál strhává pozornost rozkladitý dochan psárkovitý (Pennisetum alopecuroides), kterému to sluší v doprovodu bujně kvetoucí levandule úzkolisté (Lavandula angustifolia ´Hidcote Blue´) a svíčkovce Lindheimerova (Gaura lindheimeri). Cílem osazovacích trvalkových plánů bylo vytvořit vesele a dynamicky působící výsadby, proto se mnohde opakují druhy kvetoucí v energické žluté nebo oranžové barvě. V prérijním záhonu lze najít například třapatku zářivou (Rudbeckia fulgida ´Goldsturm´) a záplevák podzimní (Helenium autumnale ´Helena Gold´). Na jaře záhony rozsvítí množství narcisů a hlaváček jarní (Adonis vernalis), v podrostu habru obecného (Carpinus betulus) rozkvétá v oranžových tónech prvosenka (Primula x bulleesiana) a mírně expanzivní vrbina tečkovaná (Lysimachia punctata), která tu už začíná růst svým vlastním životem. Zajímavou kapitolou jsou pak úzké pruhy v příjezdové cestě. Původně zde měl být založen trávník, který by tu ale živořil. Nakonec se uvolnila cesta pro méně tradiční řešení tohoto v mnoha směrech komplikovaného prostoru. V létě poměrně silně vysychající půdu, do níž se navíc občas vjede pneumatikou vozu, bujně zarostly druhy jako mateřídoušky (Thymus sp.), rozchodníky (Sedum sp.) a nenáročné netřesky (Sempervivum sp.). Jejich výhodou je razantní snížení nároků na údržbu a pěkný vzhled prakticky během celého roku.

Malý kout Asie

Jezírko překlenuje mostek, který vás odvede na malou odpočinkovou terasu.

Severní kout zahrady zastíněný po většinu dne bylo třeba pojmout netradičně a poutavě. Proto byla k plánované terase navržena originální zahradní úprava asijského stylu s okrasným jezírkem se dvěma vývěry divoce tekoucí vody. Přes jezírko je možné se z terasy u domu pohodlně dostat po dřevěném mostku na další odpočinkovou terasu určenou k příjemnému posezení a grilování. V okolí jsou kromě bambusů a listoklasců (Phyllostachys sp.) vysazeny javory dlanitolisté (Acer palmatum ´Dissectum´ a A. palmatum ´Bloodgood´), které se na podzim úžasně vybarvují. Vedle solitérně uložených kamenů prostoru vévodí pajehličník přeslenitý (Sciadopitys verticillata) a skupinka azalek (Azalea sp.). Půdní pokryv tvoří nízká trvalka mechovitého vzhledu, úrazník položený (Sagina procumbens), který svým nenápadným vzhledem podtrhuje detaily kamene a kamenné drtě.

Toulavý stín

Zahrada je v horkých letních dnech vystavena neúprosným slunečním paprskům, proto bylo vybráno několik dřevin, které nepříjemné horko tlumí toulavým stínem. Dominantou maloplošného vřesoviště v severozápadním koutu zahrady se stala mohutná borovice černá (Pinus nigra) a jedlovec kanadský (Tsuga canadensis). Funkci solitéry přebral habr obecný (Carpinus betulus) s bylinným podrostem. Na něj opticky navazuje muchovník Lamarckův (Amelanchier lamarckii) s jedlými plody nebo v červenci rozkvétající vonný jerlín japonský (Sophora japonica). Kromě uvedených dřevin poskytujících příjemný stín tu rostou i další zajímavé dřeviny. Na mnohých z nich se na podzim krásně zbarvují listy nebo svou barevnou kůrou rozveselují zasněženou zahradu v zimě. Barev v této zahradě není proto nikdy málo.

FOTO: AUTORKA

Nevelká zahrada s mnoha poklady

Nevelká zahrada s mnoha poklady

Zajímavé