Zážitkové zahrady Kittenberger

Nejkrásnější rakouské ukázkové zahrady v Tullnu jsme vám představili v minulém roce, teď vás zveme na návštěvu těch druhých nejhezčích, a to Kittenbergerských zahrad. Najdete v nich Zahradu asijskou, toskánskou, kruhu života, ohně, pokušení nebo Zahradu lásky, a dokonce největší bylinkovou spirálu na světě.

Zahrada portugalského umění ohně vás určitě nenechá chladnými.

Zahrada portugalského umění ohně vás určitě nenechá chladnými.

Zahrady se nacházejí v Dolním Rakousku, v jižní oblasti regionu Waldviertel v malebném městečku Schiltern. S nápadem ukázkových zahrad přišel majitel zahradnické firmy Reinhard Kittenberger po své studijní cestě do Holandska a Anglie na začátku roku 1996. Už v srpnu téhož roku navrhl a zrealizoval první ukázkovou zahradu, která se stala po jejím představení v rakouské televizi okamžitě hitem. Každoročně se do tohoto ráje zahradníků a všech milovníků květin přijede podívat přes 120 tisíc návštěvníků. V každé ze zahrad je možné v klidu posedět, ať už v houpací síti či pohodlném křesílku u jezírka, aktivně odpočívat lze ve Wellness zahradě.

Největší bylinková spirála

S výškou devět metrů a průměrem 40 metrů je zdejší bylinková spirála naprosto jedinečná a největší na světě. Při cestě na její vrchol potkáte více než čtyři tisíce léčivých rostlin čtyř stovek různých druhů a podle jejich popisů zjistíte, že „na každou bolest roste v přírodě nějaká bylinka“.

Pod vládou královny květin

V Tradiční venkovské zahradě s vinným sklípkem se na záhoncích oddělených živými plůtky prolínají ovocné stromky, zelenina, bylinky a letničky s trvalkami.

V Tradiční venkovské zahradě
s vinným sklípkem se na záhoncích
oddělených živými plůtky prolínají
ovocné stromky, zelenina, bylinky
a letničky s trvalkami.

Předlohou Zahrady růží se stala anglická zámecká zahrada. Barevný ohňostroj nádherných kombinací omamně vonících růží a trvalek, elegantní hudební pavilon, intimní zákoutí s lavičkou a uklidňující zurčící voda vás určitě zlákají alespoň ke krátkému odpočinku.

Romantická svatba

Už přes deset let si některou z ukázkových zahrad vybírají mladí snoubenci pro svůj slavný den a více než 250 párů si v těchto atraktivních místech řeklo své „ano“. V roce 2012 byla speciálně pro tyto účely založena Zahrada lásky, ve které pochopitelně dominují rostliny bílé barvy.

Nejčastějších 24 omylů

Na této ukázkové ploše zkušený zahradník Reinhard Kittenberger odhaluje a objasňuje některé omyly, které se v souvislosti se zahradou všeobecně tradují. Možná budete některými překvapeni.

Když světla není dost

Každý to zná – nejdříve nechtějí vysazené stromky rychle vyrůst, později jsou zase moc velké a pod nimi se skoro ničemu nedaří. Zahrada pod stromem vám názorně předvede možnosti stínomilných rostlin – hortenzie, kapradiny, bohyšky, kakosty a další druhy zde najdete v působivých kombinacích.

Pro moderní zahradu

Smysl pro estetiku, jasné přímé linie a elegantní jednoduché tvary – to je Zahrada forem.

Smysl pro estetiku, jasné přímé linie
a elegantní jednoduché tvary – to je
Zahrada forem.

Řešení ukázkové Rodinné zahrady vychází z více než 30letých zkušeností Reinharda Kittenbergera a jeho týmu. Nechte se na 750 metrech čtverečních inspirovat jeho pojetím zahrady pro dvě až tři generace.

Děti se nudit nebudou

Velká pozornost je v zahradách věnována těm nejmenším a je pro ně připravený bohatý program. Mohou si tu postavit opravdové indiánské teepee, skákat do slámy, hrát si ve vrbových domečcích, jezdit na obrovské skluzavce nebo pozorovat život v hmyzích hotelech. V Zahradě her je čekají oblíbené společenské hry v nadměrné velikosti, například Člověče, nezlob se. A tento rok je pro ně nachystaná skutečně velká novinka – na ploše 20 tisíc metrů čtverečních je nově otevřena Dobrodružná zahrada se selským dvorem.

Kulinářský zážitek nakonec

Máte po procházce zahradami chuť na nějakou místní specialitu? Zahradní restaurace Skleník vám nabídne zeleninové a bylinkové polévky, regionální jídla, různé druhy ovocných koláčů nebo pravé domácí šťávy. Přijeďte a uvidíte, že neodoláte.

Cestovatelské informace

  • Adresa: Kittenberger Erlebnisgärten GmbH, Laabergstraße 15, 3553 Schiltern bei Langenlois
  • Otevírací doba: duben až říjen – pondělí až sobota od 9 do 18 hod., v neděli a v pátek od 10 do 17 hod., listopad až prosinec – pondělí až sobota od 10 do 19 hod.
  • Vstupné: dospělý 8 €, děti od 6 do 14 let poloviční vstupné (děti do 6 let zdarma), skupiny od 20 osob, důchodci a studenti 7 €
  • Web: www.kittenberger.at

FOTO: AUTORKA

Zážitkové zahrady Kittenberger

Zážitkové zahrady Kittenberger