Zahradní software

Toužíte po krásné zahradě? Tak přestaňte snít a rovnou si ji naplánujte. Vhodně zvolený počítačový program převede vaše sny a nápady do reálného zahradního návrhu.

Tak přestaňte snít a rovnou si ji naplánujte.

Jestliže se rozhodnete vyměnit při plánování zahrady tužku a papír za vybraný software, nebudete litovat a navrhování různých variant vás bude bavit. Jaký program však zvolit a z čeho vybírat? Inspirujte se naší nabídkou.

Garden Planner

Předností programu je především jeho přehlednost a jednoduché ovládání.

Aplikace Garden Planner umožňuje snadné a efektivní navrhování vzhledu vlastní zahrady. Navrhování je prováděno z ptačí perspektivy a uživatel si může do zahrady umístit stromy, květiny, zástavbu, trávník a další části. Předností programu je především jeho přehlednost a jednoduché ovládání. Testovací verzi programu můžete používat 15 dní. Funkce pro navrhování v ní nejsou omezeny, ale do vytištěných návrhů je vkládán vodoznak. Ke stažení je například na www.slunecnice.cz.

TurboFLOORPLAN Zahrada & Terasa

Program TurboFloorplan je nabízen s českým manuálem a sestavíte s ním kompletní návrh zahrady od terénu přes cesty.

Program TurboFloorplan je nabízen s českým manuálem a sestavíte s ním kompletní návrh zahrady od terénu přes cesty, herní prvky a kompostéry až po terasy, zahradní domky a rostliny. Vybírat v něm lze z více než 7500 květin, keřů a stromů a pomocí vizualizace jejich růstu nebo vzhledu podle ročního období si můžete zobrazit, jak bude zahrada vypadat v budoucnu. Aplikace umožňuje import vašich fotografií, vytváření 3D modelů a jejich virtuální prohlídky. Situační plán je zhotoven i s odhadem nákladů na realizaci. Program pořídíte za 1190 Kč na www.spinar.cz. Demoverzi si můžete zdarma stáhnout na www.stahuj.cz.

Moje zahrada 3D

Pomocí tohoto programu si snadno představíte, jak se vedle sebe budou vyjímat jednotlivé rostliny, typy výsadeb a různé zahradní prvky. Aplikace obsahuje vlastní encyklopedii s přibližně 3500 druhy rostlin, které jsou vyobrazeny včetně obrázků s podrobnými popisky. Databázi rostlin lze automaticky aktualizovat a program umožňuje vkládání dalších objektů, jako například altány, můstky, nádvoří apod. Demoverze programu je sice časově neomezená a plně funkční, ale má omezenou nabídku jednotlivých prvků. Pokud chcete větší výběr objektů, pořiďte si plnou verzi programu za 850 Kč na www.rgmt.cz.

Realtime Landscaping Architect

Realtime Landscaping Architect - Grafika vypadá velice realisticky (stíny, pohyb vody, osvětlení) a vytvořeným modelem lze virtuálně procházet.

Specializovaný návrhový program je určen pro běžné uživatele a profesionály, kteří potřebují navrhnout zahradu jako přesný 3D model i jako 2D výkres. Grafika vypadá velice realisticky (stíny, pohyb vody, osvětlení) a vytvořeným modelem lze virtuálně procházet. Zkušební česká verze je plně funkční, ale proti plné verzi má výrazně menší knihovny (rostliny, 3D objekty, materiály) a v grafických výstupech do souborů je doplněno slovo TRIAL. Časově je česká verze omezena na 30 dnů, anglická verze omezena není. Více na www.ideaspectrum.com nebo www.dwn.cz.

Sadovnická projekce

Tento software pro projektování zeleně umožňuje rozmístění živých (solitérní rostliny, řadové výsadby, skupiny rostlin, květinové záhony) i neživých prvků (komunikace, budovy, osvětlení, lavičky atd.) a zobrazuje, jak bude úprava působit v prostoru. K dispozici je axonometrické a perspektivní zobrazení. V prostorovém pohledu je zároveň vidět, jak bude výsadba vypadat po určitém počtu let po realizaci (program používá růstové křivky rostlin). Sledovat lze i změny barev během roku. U dřevin je možné změnit jejich tvar, omezit rozměry či určit, kdy budou vykáceny. Program dovoluje také zadat výškopis a zpracovat modelace terénu. Verze pro zahrádkáře za 2593 Kč se prodává na www.sadovnicka-projekce.cz.

My Garden

Umožňuje zahradu nakreslit, rozmístit v ní různé objekty, vytisknout nákupní seznam atd.

Tato jednoduchá a kreativní on-line flash aplikace se snadno používá a má příjemný design. Umožňuje zahradu nakreslit, rozmístit v ní různé objekty, vytisknout nákupní seznam atd. Součástí je také automatický plánovač zavlažování, s jehož pomocí uvidíte, jak by zavlažovací systém vypadal a pracoval ve vaší zahradě. Program obsahuje i sadu standardních příkladů zahrad, z kterých můžete při plánování vycházet. Pro uložení vytvořeného návrhu se musíte zaregistrovat na www.gardena.com, postačí k tomu váš e-mail a souhlas se smluvními podmínkami.

FOTO: SHUTTERSTOCK, THINKSTOCK A WWW.SLUNECNICE.CZ

Zahradní software

Zahradní software