Terasa a terasa = dokonalý odpočinek

K pěstování okrasných rostlin, odpočinku ve stínu stromů, grilování nebo relaxaci ve vířivce nepotřebujete zahradu. Dokáže ji nahradit terasa. A nabízí další výhody.

Zatímco majitelé zahrad sledují teploměr, zda přízemní mrazíky nepoškodí rostliny, nebo jestli kouř z grilu nejde sousedům do oken, na této střešní terase s výhledem na Vltavu podobná rizika nehrozí. Její využití je však se zahradou srovnatelné. Můžete zde pořádat party s přáteli, číst si ve stínu stromů a v dostatečně velkých nádobách pěstovat nejen dřeviny a květiny. „Zajímavostí tohoto bytu ovšem bylo to, že k němu náleží terasy dvě, jedna přiléhá k obýváku ze severu, druhá z jihu. Tím se přirozeně nabízelo vytvořit dva rozdílné prostory s různou funkcí a jinou atmosférou,“ vysvětluje architekt Ferdinand Leffler, který spolu s Natálií Vataščinovou a atelierem Flera navrhl podobu těchto střešních zahrad.

Severní terasa

Mnozí stále považují okna nebo balkon orientovaný na sever za méněcenný. Není to však pravda. Stín, který zde po většinu dne bývá, je během horkých jarních a letních dnů posledních let naopak velmi příjemný. Nejen při grilování a přípravě jídla ve venkovní kuchyni, ale i při odpočinku ve vířivce, kde se voda ohřívá zhruba na čtyřicet stupňů. Obojí se zde nachází.

Kuchyň je koncipována jako odkládací plocha z betonových tvárnic s kovovými dvířky. Vedle pracovní desky se nachází prostor na ukládání mobilního plynového grilu. Na tuto pracovní část navazuje pohodlné sezení, které se skládá z dvoumístného sofa a křesel. Je otočeno tak, aby umožnovalo výhled na řeku Vltavu. Za nimi je umístěna vířivka, která je od sezení oddělena květináči s travinami, které jsou během sezony vysoké a husté, a tak při relaxaci nabízejí tolik potřebné soukromí. „Naopak úmyslně jsme nedávali žádné rostliny ke skleněnému zábradlí, aby nerušily krásný výhled jak z terasy, tak obýváku,“ vysvětluje Natálie Vataščinová a dodává, že takto dojde k propojení střešní zahrady s okolní krajinou a terasa se tím prodlužuje do dálky. A protože je místo orientované na sever, není ho ani třeba chránit vzrostlou zelení proti letnímu slunci.

Stěna severní terasy je ozeleněna pomocí lankového systému s popínavkami. Vířivka je obložena stejným dřevem, které je i na zbytku terasy. „Představte si, že zařizujete byt. Takhle malá terasa je něco jako garsonka, ve které nezařizujete celé pokoje, ale jednotlivé kouty,“ nabízí Ferdinand Leffler dobrou radu těm, kdo by si podobně chtěli zařídit svůj balkon, terasu nebo zahradu. Iluzi garsonky nebo obytné místnosti tady ještě podporuje zvolení stropní závěsné světlo, vypadá stejně jako ta interiérová Stínidlo příjemně rozptyluje světlo, nasvícené jsou i květináč a traviny v květníku.

Jižní terasa

Vařit nebo se věnovat jiným namáhavým činnostem na horkém slunci by se nechtělo nikomu, a tak byla jižní terasa zařízená jako místo k poležení a odpočinku. Taková zákoutí se zde nacházejí hned dvě, aby se majitelé – pokud tedy chtějí – mohli ukrýt každý do svého. Obě zrcadlově umístěné lavice mají v sobě zabudované úložné prostory. Místo je doplněno lehkým designovým sezením se stolkem, který jde – na rozdíl od těžkého gauče na severní terase – snadno přenášet.

Své místo zde našly i vyvýšené záhony s dřevinami, z nichž zaujme především vícekmenný strom, a travinami, které slouží jako pohledová clona a prostor také stíní. Husté traviny mají tu výhodu, že vypadají pěkně během celého roku, přitom se ale v různých obdobích mění jejich výška i barva. Na jaře tu vykvetou cibuloviny. Na stěnách jsou lehká a vzdušně vypadající vypnutá lanka, po kterých rostou popínavky. V květníkách a závěsných nádobách se bude dařit i rozchodníkům a jižní slunce vyhovuje středomořským bylinkám v podlaze.

Tip redakce

Zakládáte si u domu zahradu? Nedaří se rostlinám, které máte zasazené kolem domu, chtěli byste mít stejně pěknou a zelenou terasu jako je tato? Přihlaste se na přednášku Zelené pokoje, která se koná 8. dubna v Opero Praha. Podrobnosti a přihlášky najdete na www.fleraacademy.com.

 

Magdaléna Krajmerová, foto www.flera.cz

Terasa a terasa = dokonalý odpočinek