Výsadba jako patchwork

Proměna starých odložených věcí v nádoby na rostliny vyžaduje představivost a zahradnické zkušenosti, ale Julia Humphries ví, jak na to. Pojďte se s námi inspirovat její anglickou zahradou.

Lásku ke květinám a zahradě zdědila Julia po své mamince, která jí v jejích zahradnických začátcích vždy dobře poradila.

Lásku ke květinám a zahradě zdědila Julia po své mamince,
která jí v jejích zahradnických začátcích vždy dobře poradila.

Vždy se mi líbil vintage vzhled a ten se hodí i k vesnickému stylu zahrady, který miluji, říká Julia o svém domově, který sdílí s manželem Robertem a jejich třemi dětmi, Harriet, Abigail a Oliverem, psem Douglasem a dvěma slepicemi, Molly a Micaelou.

Jak se rodí zahrada

„Je to 25 let, co jsme se s Robertem přestěhovali do Berrylands v Surrey a koupili čtyřpokojový dům na samotě se zahradou za domem,“ popisuje své zahradnické začátky Julia. Zahrada měří zhruba 20 x 25 metrů, je orientovaná na jih a obdařená půdou slušné kvality. Původně na ní byla skalka, pár květinových záhonů, trávník, stříbrná bříza a úplně vzadu malá magnólie, která od té doby hodně vyrostla. „Tehdy bylo nejstarší z našich dětí staré pár měsíců a já neměla moc času na zahradničení. Pracovala jsem v Liberty London v oddělení oděvních textilií obklopená květinovými vzory. Možná právě to probudilo do určité míry mou lásku k rostlinám a quiltingu – dnes mám pocit, že pro mě zahrada vytváří živoucí patchwork.“

Vztah ke květinám

Přestože jsou rostliny vysazené v nádobách nejrůznějšího původu, vypadají hezky a vesele.

Přestože jsou rostliny vysazené v nádobách nejrůznějšího
původu, vypadají hezky a vesele.

V současnosti Julia pracuje v místním zahradním centru a každý den je obklopena krásnými květinami. „Je tam spousta lákadel, ale díky bohaté nabídce jsem vlastně vybíravá. Nicméně zatímco mnoho lidí vytváří zahradu od píky, začínají návrhem a pak pokračují osazováním rostlinami, já se zamiluji do rostliny a teprve pak pro ni hledám vhodné umístění.“ A pokud není místo k dispozici, zruší Julia kousek trávníku. To je výhoda nepravidelného záhonu – je jednoduché ho zvětšit.

Inspirace odjinud

V průběhu let Julia navštívila mnoho zahrad, kde se inspirovala, včetně zahrady hradu Sissinghurst od Gertrudy Jekyllové, Merriments a West Dean v Sussexu. Není příznivkyní přísně strukturované zahrady, preferuje volné linie před rovnými a neformální výsadbu. To se promítlo i do dvou postranních záhonů osázených růžemi, okrasnými česneky a bylinnými trvalkami. Jsou uspořádány v odstínech růžové a modré barvy, dál od domu umístila Julia oranžové a červené lichořeřišnice, kakosty a černý bez s fialovými listy. „K mým oblíbeným rostlinám patří mimo jiné jarmanky – bez nich bych se neobešla, protože mají dlouhou dobu kvetení a nabízejí mnoho různých odrůd,“ doplňuje Julia.

Týmová práce

Osázené proutěné truhlíky vypadají báječně, před výsadbou je však třeba je vyložit nepropustnou fólií.

Osázené proutěné truhlíky vypadají báječně, před výsadbou je
však třeba je vyložit nepropustnou fólií.

Juliin manžel má na starosti zeleninu a javory, které se na podzim červeně rozzáří. Několik javorů roste osamoceně podél západního záhonu, kde byl původně umělý potok, ale kvůli zákazu zalévání byl přeměněn na suché řečiště porostlé čemeřicemi, petrklíči a narciskami kvetoucími na jaře. Další javor roste na vrcholku skalky. „Nikdy by mě nenapadlo, že bude na jižně orientovaném místě úspěšně růst, ale podařilo se, ačkoli jeho listy mohou být díky slunci trochu poškozené,“ říká Julia. Juliin muž také rozebral starý skleník z domu svých rodičů a znovu ho zde postavil. Tady Julia množí své rostliny a zároveň je skleník domovem dvou králíků. Právě teď je ukrytý pod zlatě růžovou popínavou růží ‘Phyllis Bide’. „Robert rovněž zrealizovat většinu terénních úprav – vytvořil cesty, a když jsme před 17 lety rozšiřovali kuchyň, tak i hlavní patio, na kterém dnes stojí množství květináčů a jídelní stůl. Dopadá sem večerní světlo, zatímco na malé patio vedle skleníku svítí ranní slunce. Ráda tu proto v klidu posedím a posnídám své cereálie, než vyrazím do práce.“

Sbírka recyklovaných kousků

Mnoho Juliiných zachráněných předmětů pochází z obchodů se starožitnostmi a z výprodejů, jiné byly nalezeny na rodinných dovolených. „Mám oči otevřené čemukoli neobvyklému a často získám některé věci levněji v jiných částech země,“ popisuje Julia osudy obnovených kousků. Nyní má pěknou sbírku různých věcí, které přetvořila na květinové nádoby a porůznu využila na zahradě. Své místo tu našlo korýtko proměněné v bylinkový květináč, smaltovaný odpadkový koš s vysazeným tymiánem, ptačí klec s fialkami, kuchyňská odměrka naplněná štěrkem a osázená sukulenty, dřevěná přepravka od bobů a zemědělský vozík osázený zeleninou. „Vozík přivezl můj bratr Andy ve svém autě z farmářského trhu. Jak ho vtěsnal do auta, dodnes nechápu, uzavírá se smíchem Julia.

FOTO: PROFIMEDIA.CZ

Výsadba jako patchwork

Výsadba jako patchwork