Když se město promění v anglický venkov

Městské zahrady nemusí vypadat jedna jako druhá. Podívejte se, jak se dá i v Kralupech nad Vltavou vytvořit venkovská atmosféra okořeněná troškou Anglie.

 

Městskou zahradu mohou trápit různé problémy: nedostatek soukromí, hluk způsobený rušnou dopravou nebo třeba specifické mikroklima. A to hlavně v místech husté zástavby. Ovšem stačí zkušenosti či rady odborníka a tyto vady zmizí.

Studna působí vedle jezírka přirozeně, její zakomponování však nebylo zrovna snadné.

Kvete celou sezonu

Ještě před několika lety se majitelé starali pouze o svou původní zahradu, která je plná krásných vzrostlých ovocných stromů obklopených zeleninovými a okrasnými záhony. Asi před třemi lety přikoupili ještě sousední pozemek. S jeho úpravou jim pomohla zahradní architektka Kateřina Pospíšilová, která nějakou dobu pobývala v Anglii, což je na jejím nezaměnitelném stylu poznat. Objevíte tady krásné růže vonící po citrusových plodech a trvalky v neskutečně zajímavých kombinacích, u nichž je kladen důraz nejen na barevné odstíny jednotlivých druhů, ale také na jejich postupné nakvétání, díky čemuž je zahrada krásná od jara do zimy. Rozhodně to ale neznamená, že tu není co pozorovat mimo sezonu. O to se postarají stálezelené zimostrázy (Buxus sempervirens) a okrasné trávy, jejichž listy vyniknou zvlášť při první námraze a sněhu, zatímco kulovitě tvarované zimostrázy dodají prostoru punc městské moderní zahrady.

Voda nesmí chybět

Zajímavé jsou tady ale nejen rostliny. Zahradě dominuje okrasné jezírko s vývěrem vody v pískovcovém kamenném bloku. Voda je zde poháněna čerpadlem do potůčku, který je obložen pískovcem. Ačkoliv byl původní záměr s vodní plochou trošku odlišný od současného pojetí, je nutné dodat, že se jezírko stalo opravdu místem, které na sebe v této části zahrady strhává veškerou pozornost. Kromě toho, že se hemží pestrými koi kapry, zajímavé jsou i rostliny na břehu. Skvěle se zde doplňuje hráškově zelený kontryhel měkký (Alchemilla mollis) a vrbina brvitá (Lysimachia ciliata) v kultivaru Firecracker s červenými listy a sytě žlutými kvítky. Propojení s vodní hladinou v tomto případě zprostředkuje prustka obecná (Hippuris vulgaris), která svým charakterem růstu připomíná přesličku. Výhodou kontryhelu je jeho skvělá schopnost obnovy i po radikálním řezu například po odkvětu nebo ve chvíli, kdy už listy neplní okrasnou funkci.

Vodní plochu zdobí bambusová fontána shishi odoshi.

Rovina by byla nudná

Ačkoliv si mnoho majitelů myslí, že krásu zahrady ovlivňují zvolené rostliny, není tomu tak.

Příkladem je i tento pozemkem, kde se majitelé na nově pořízené parcele museli vyrovnat s terénním převýšením, a to hned na několika místech. Spolu s architektkou zvolili pískovcové zídky, díky kterým mohl vzniknout vyvýšený záhon osázený krásnými růžemi a trvalkami v anglickém stylu květinových rabat. Zahrada tedy není v jedné rovině, různé výškové úrovně dovolily vytvořit několik odlišně laděných celků.

Kus Anglie do zahrady vnesly ostrožky a růže vysazené vedle sebe.

Od domu, který se nachází oproti nové zahradě také mnohem výše, je krásný výhled hlavně na jezírko, které je stejně tak posazené do mírného svahu. Voda totiž vyvěrá v pískovcovém bloku přímo u terasy, pak protéká potůčkem a nakonec se vlévá do samotného jezírka, které se nachází dole. Pískovec v příjemné zlaté barvě se na zahradě opakuje, je totiž použit na tvorbu zídky i zahradní cestičky, díky které se člověk dostane pohodlně z nové zahrady do té původní.

Lemuje ji několik rostlin vinné révy, kterou doplňuje dvojice keřových růží s květy v sytě červené a meruňkově růžové barvě. Zajímavý kontrast k nim tvoří jednoleté stračky v kultivaru se světle a tmavě modrými květy. Vše navíc díky růžím překrásně voní, takže je procházka po zahradní cestě o to příjemnější.

Rostliny byly zvolené tak, aby záhony kvetly od jara do podzimu.

Co na zahradě ještě najdete

Původní zahrada, kde dnes rostou hlavně vzrostlé ovocné stromy a keře a doplňují je okrasné trvalky či dvouletky, má rozlohu necelých tisíc metrů čtverečních. Tato část je pojata jako užitková, nechybějí zde proto také vyvýšené záhony, kde majitelé testují různé odrůdy rajčat a jiné zeleniny, a to v té nejlepší kvalitě. Mezi zeleninu sázejí aromatické rostliny, které svou výraznou vůní odpuzují škůdce a choroby, například jednoleté afrikány nebo léčivou lichořeřišnici větší, ta ovšem dobře poslouží i jako zdravá zelenina.

Ve staré části zahrady najdete také bazén nebo zahradní domek, vše je ovšem do prostoru zasazeno s citem tak, aby tyto drobné stavby na sebe nestrhávaly moc pozornosti. Vzhledem k tomu, že majitelé velice rádi kombinují užitečné s krásným, nikoho nepřekvapí, že se v okrasné kompozici objevuje i vinná réva, která zahradě dodává zajímavé kouzlo. Anebo že majitelka vysadila na jeden záhon keřový rybíz s pivoňkami (Paeonia officinalis), denivkami a různými odrůdami růží.

Velká okna propojují dům se zahradou.

Každý rok jiná

Při procházce zahradou narazíte hned na několik zákoutí se zajímavými kombinacemi rostlin. Architektka například majitelům i do budoucna doporučuje, aby v zahradě nechávali některé rostliny přesévat. Mezi trvalkami a růžemi tak objevíte rok co rok například jednoleté černuchy damašské (Nigella damascena) nebo ostrožky stračky (Consolida regalis) ve světle a sytě modré barvě. Zahrada je tak každou sezonu jiná a zachovává si zajímavé přírodní kouzlo.

Zajímavých zákoutí najdete na pozemku mnoho.

I když majitelé samozřejmě do podoby zahrady často zasahují, tady ale vždy s rozumem a citem, když si majitelka občas mezi trvalky ráda dosadí nové jiřiny nebo kvetoucí letničky.

V království růží

Růže jsou poměrně oblíbené jak samotnými vlastníky, tak i zahradní architektkou, proto není divu, že je zde najdete na mnoha místech. V záhonu nad zídkou se tak skvěle doplňují růže v sytě žluté a růžové barvě květů s diviznou (Verbascum) nebo denivkou se žlutými květy (Hemerocallis).

Majitelé růže milují, dokonce pro ně nechali vyrobit krásné opory.

Kromě růží ze skupiny Kordes zde najdete také růže z dílny Davida Austina s velkými plnými květy a vůní citrusů i dalšího ovoce, například odrůdy Hansestand Rostock, růži z dílny Rosen Tantan v překrásné meruňkové barvě, Cinderella s květy růžovými patří do skupiny Kordes stejně jako Westerland nebo Neon, která se svou sytě růžovou barvou skvěle doplňuje dvouletý náprstník (Digitalis) na záhonku před plotem. Růže Jubilee Celebration je zase skvělou ukázkou hybridů David Austin. Tato zaujme světlou smetanově meruňkovou barvou a vůní po citrusech a malinách.

Lucie Peukertová, foto autorka

 

Více informací se nachází v záříjovém vydání z roku 2017.

Když se město promění v anglický venkov

Zajímavé