Okrasné trávy v doprovodu dřevin se zajímavou kůrou

Pokud máte rádi atraktivní vzhled rostlin, který zaručuje celoroční efekt, jistě vás nadchne výsadba, ve které sousedí okrasné trávy s dřevinami s poutavou kůrou. Zatímco listy trav dodají zahradě jemnou strukturu a nepřeberné množství bronzových a zelených tónů od jara až do zimy, barevná a zvláštní kůra vynikne hlavně po opadu listů, tedy na podzim a v průběhu zimy.

Svída krvavá v kombinaci s travinami

Svída krvavá v kombinaci s travinami

Charakteristika výsadby
Kompozice trav a efektních dřevin najde své místo v městské, moderní i minimalistické zahradě. Menší druhy se skvěle hodí do rozměrných nádob na terasy, střešní zahrady i balkony. Jak již bylo zmíněno, kompozice v této kombinaci rostlin je přitažlivá po celý rok. Máte-li rádi pestré barvy, můžete do záhonu vysadit také drobné cibuloviny, které kvetou na jaře i na podzim. Výsadba se hodí jak na slunné, tak i polostinné stanoviště, v hlubším stínu bude komplikovanější výběr dřevin. Proč lze tak dobře kombinovat traviny a keře? Trávy raší na jaře, kdy výsadbě vévodí barevné výhony dřevin. Keře se v létě pokryjí listy, které tak zakryjí zajímavý kabátek větví, což ale nevadí, protože v tuto dobu jsou již trávy plně vzrostlé. Na podzim keřům opadá listí, čímž opět vynikne jejich dřevo. Listy a stébla trav ponechte na místě až do období rašení, tedy přibližně do dubna. Traviny navíc mráz během zimy úžasně ozdobí, takže vyniknou v kontrastu pestrých barev a netradičních textur kůry jejich dřevnatých sousedů.

Použité materiály
Při výsadbě můžete využít zahradní půdu, kterou vylepšíte malým přídavkem dobře zetlelého kompostu. Pokud je půda bohatá na živiny, kompost úplně vynechte. Většina trav a keřů je na obsah živin nenáročná, ba naopak hodně živin by rostlinám mnohdy i uškodilo. Příliš hutnou půdu vylehčete křemičitým pískem. Povrch záhonu pokryjte kůrou nebo minerálním mulčem. V případě, že použijete kačírek nebo štěrk, zkuste do záhonu položit několik skupinek větších kamenů, které kompozici zajímavě doplní. V zahradě blízké přírodě použijte pro zamulčování třeba štěpku. Vyhněte se mulčovací plachetce, která by bránila rozrůstání okrasných trav a časem by stejně přestala plnit svou funkci.

Údržba a náročnost
Náročnost údržby je plně závislá na použitém sortimentu rostlin. Trávy je třeba každý rok na jaře ještě před rašením seříznout asi sedm centimetrů nad zemí, mohutnější druhy na deset. Jinak se o tyto vděčné rostliny prakticky nemusíte starat, většina travin nevyžaduje přihnojování ani pravidelnou závlahu. Pouze v období horkých letních dnů dopřejte především čerstvě vysazeným rostlinám častější zálivku. Péče o dřeviny se zaměřuje hlavně na řez. Svídy a vrby s barevnými výhony vyžadují každoroční vyřezání starých větví. Jedině mladé pruty jsou totiž sytě zbarvené. Staré dřevo poznáte podle hustého větvení a tmavší kůry, která už není tolik barevná. Na podzim po opadu shrabejte listí, které perfektně obohatí váš kompost.

Doporučené rostliny
Na trhu se dnes objevuje pestrá škála efektních rostlin. Z okrasných trav vybírejte druhy různé výšky, počítejte ovšem s tím, že výsledná výška v době květu se výrazně liší od výšky trsu listů. Mnohdy je rozdíl až trojnásobný. Do jedné výsadby použijte více druhů se zelenými listy, druhy s panašovanými, sivými nebo bronzovými listy by měly být spíše výjimkou. Výsadba při jejich četnějším použití působí hodně barevně a chaoticky. Pokud se rozhodnete použít některý z mohutnějších bambusů, počítejte s jeho velikostí i intenzivním rozrůstáním. Rostlina by měla být vysazena spíše na okraj záhonu, kde bude mít dostatek místa pro růst a kde nebude jiným druhům příliš stínit. Vedle trav a efektních keřů dobře vyniknou výsadby narcisů, řebčíků, modřenců, bledulí, talovínů a další druhy hlíznatých a cibulnatých rostlin.

český názevlatinský názevvýška
brslen evropskýEuonymus europaeusaž 7 m
brslen křídlatýEuonymus alatusokolo 2 m
listoklasec černýPhyllostachys nigraaž 10 m
zákula japonskáKerria japonica2,5 m
javor pensylvánskýAcer pensylvanicum6 až 9 m
vrba košíkářskáSalix viminalisaž 6 m
třeslice prostředníBriza media30 až 40 cm
rákosík japonskýHakonechloa macra60 cm
ozdobnice čínskáMiscanthus sinensis0,5 až 2,5 m
sedoulekOphiopogon planiscapus20 až 30 cm

Ukázková výsadba
Kresba zobrazující ukázkovou výsadbu zachycuje podzimní efekt rostlin, kdy po opadu listů vynikne barevná kůra svíd. Je zde použita svída krvavá (Cornus sanguinea ’Midwinter Fire’) s oranžově růžovými výhony, dále pak svída bílá (Cornus alba ’Sibirica’) se dřevem v temně fialové a svída výběžkatá (Cornus stolonifera ’Flaviramea’) v hráškově zelené barvě. Svída bílá ’Cardinal’ vnáší do kompozice korálově červené tóny. Pro zachování sytých barev výhonů je nutné dřeviny každý rok zmladit, staré větve totiž barvy postupně ztrácejí. Z trav byly vybrány druhy různých barev i výšky v době květu. Zajímavě působí například ostřice Buchananova (Carex buchananii) s listy v hnědé barvě nebo třeba nízké kompaktní trsy svěže zelené kostřavy metlovité (Festuca scoparia). Pozadí nízkých druhů rámuje metlice trsnatá (Deschampsia caespitosa ’Goldschleier’) a bezkolenec modrý (Molinia caerulea ’Variegata’). Povrch záhonu je namulčován kamennými valouny, ale stejně tak vhodná je i kůra z jehličnatých dřevin. Pro barevný efekt na jaře je možné vysadit cibuloviny.

Návrh výsadby okrasných trav a efektních dřevin

Návrh výsadby okrasných trav a efektních dřevin

český názevlatinský názevcharakteristika
1 svída bíláCornus alba ’Sibirica’nutný řez
2 svída bíláCornus alba ’Cardinal’nutný řez
3 svída výběžkatáCornus stolonifera ’Flaviramea’nutný řez
4 svída krvaváCornus sanguinea ’Midwinter Fire’nutný řez
5 metlice trsnatáDeschampsia caespitosa ’Goldschleiervýška až 100 cm
6 metlice trsnatáDeschampsia caespitosa ’Palava’výška až 50 cm
7 bezkolenec modrýMolinia caerulea ’Variegata’výška až 100 cm
8 smělek sivýKoeleria glauca ’Coolio’výška až 30 cm
9 kavyl péřovýStipa tenuissimavýška okolo 50 cm
10 kostřava metlovitáFestuca scopariavýška až 30 cm
Návrh výsadby okrasných trav a efektních dřevin

Návrh výsadby okrasných trav a efektních dřevin

FOTO: AUTORKA, SHUTTERSTOCK A PROFIMEDIA.CZ

KRESBY: AUTORKA

Okrasné trávy v doprovodu dřevin se zajímavou kůrou

Okrasné trávy v doprovodu dřevin se zajímavou kůrou