S výhledem na řeku Lužnici

Jakmile rodina poprvé vstoupila na pozemek s chatou přestavěnou na dům, věděla, že našla své ideální bydlení. A zahradu, jakou si přála. Dokonce na ní ponechali většinu rostlin, které zde pěstovali původní vlastníci, dosazovali jen několik keřů a upravovali altán.

Místo kolem bazénu, za kterým se nachází trampolína a tráva sloužící jako fotbalové hřiště, využívá hlavně syn. foto Vanda Zejdlová

 

Byť uprostřed města, žijí obklopeni krásnou přírodou a zelení. Před sedmi lety se manželé po narození syna rozhodli pro radikální změnu, opustili pražský byt a přestěhovali se s dvěma kočkami do domu v Táboře. K němu patří zahrada o velikosti necelých šest set metrů, která vznikla na skále nad řekou Lužnicí. Jako bonus tak majitelé získali krásné výhledy na řeku i široké okolí. Při návštěvě si tu každý připadá spíš jako na vesnici, což je způsobeno nejen přírodně pojatým stylem zahrady, ale také množstvím u zeleně v okolí. Stromy i keře navíc nabízejí obydlí pro ptáky, kteří se také rádi vykoupou na okraji jezírka nebo v ptačím koupadle. I přesto, že tu pobíhají kočky, mají dostatek úkrytů nejen ve dvojici vzrostlých jehličnanů a živých plotech, které tu také zůstaly ještě po předchozích majitelích.

foto Vanda Zejdlová

 

Ve stínu stromů

Dům se nachází v zadní části parcely, proto netříští zahradu, která tak vypadá větší, než ve skutečnosti je. Hned vedle něj se vypínají dva jehličnaté stromy, jejichž blízkost sice může na první pohled působit i odvážně, ale protože jsou v dobrém stavu, nepředstavují zatím žádnou větší hrozbu. Naopak – starají se o příjemný stín. A i díky nim pozemek působí jako mnohem větší. Už předchůdci současných majitelů sem před mnoha lety vysadili smrk pichlavý (Picea pungens) se sivě stříbrnými jehlicemi a borovici černou (Pinus nigra). Dřeviny bylo třeba důkladně prořezat, u dvou stromů sahaly větve až k zemi. A dokonce zakrývaly i okna v přízemí, což se velmi brzy změnilo. Při jejich odstraňování našli majitelé pod jehličnany skrytý poklad – loď. Ta na zahradu milovníků sjíždění řeky patří. Pádla koneckonců najdete i na stěně zahradního altánu a řeku mohou majitelé kontrolovat klidně každý den z okna obývacího pokoje.

foto Vanda Zejdlová

 

V hlavní roli voda

Zvuk tekoucí vody přináší do zahrady nikoli řeka pod skálou, ale jezírka. Čerpadlo v tom spodním musí majitelka někdy i vypínat, aby si užila ten krásný klid, který tu všude kolem panuje. Voda k zahradě prostě patří stejně jako kámen a rostliny, kterých se tu nachází nespočet. Ve spodním jezírku se okrasné ryby schovávají pod miniaturní leknín a v hladině horního se odráží menší sbírka hrníčků, která zde postupně vzniká. Zahrada je pojatá jako okrasná a především odpočinková, takže tu najdete i tradiční bazén, který si užívá i syn. Ten zde má také skrýš v kompostéru, trampolínu a trávník používá jako menší fotbalové hřiště.

foto Vanda Zejdlová

 

Nový svět hned za brankou

Předchozí majitel se zahradou rád experimentoval a těsně k sobě vysazoval i různé druhy keřů, které navzájem prorůstaly a tvořily zajímavou mozaiku. Rodina je tady ponechala a udržuje je způsobem šetrným k přírodě. Protože si přála odpočinkovou zahradu, rostou tady pouze druhy nenáročné na péči. Nejvíce času si zeleň žádá na jaře, kdy je třeba zvertikutovat trávník, během sezony stačí vyplít trvalky a bylinky u bazénu, sem tam prořezat keře a stromy a zalít menší zeleninový záhonek v zadní části. Majitelka dokonce uvažuje o založení květnaté louky na ploše před zahradou, která by sem přinesla ještě více barev a nevyžadovala tak časté kosení.

foto Vanda Zejdlová

 

A co všechno tady roste? Hned za branou projdete loubím s okrasnými popínavkami. Na severozápadní straně pozemku kromě živých plotů najdete také další loubí s vistárií (Wisteria sinensis) a několik solitérních okrasných keřů. Ačkoliv jsou rostliny vysázeny bodově, v tak malém množství péči o zahradu nekomplikují. Bylinky a kvetoucí trvalky doplňují malou zídku u bazénu a kromě meduňky lékařské (Melissa officinalis) tu voní třeba i středomořská levandule lékařská (Lavandula angustifolia) a další aromatické druhy. Kolem jezírek jsou vysazené vodní i pobřežní rostliny. Prostor za nimi uzavírá dřevník, který tu funguje jako praktický prvek pro úschovu paliva i jako dekorativní hranice pozemku. Velké překvapení pak na návštěvníka čeká na jihovýchodní straně zahrady hned za domem. Dům byl totiž postaven na skalním ochozu a hned za plotem nabízí krásné výhledy do říčního údolí, které ani do budoucna nenaruší žádná velká stavba.

foto Vanda Zejdlová

 

Tip redakce

Domek nebo odpočinkový altán se nebojte více zabydlet. Majitelé táborské zahrady si pod střechou jen kousek od jezírek užívají odpočinek na pohodlném nábytku i hudbu ze stylového rádia. V horkém létě se pak osvěží chlazenými nápoji z lednice, která pobyt na zahradě jen zpříjemňuje a také usnadňuje.

foto Vanda Zejdlová

foto Vanda Zejdlová

foto Vanda Zejdlová

Zahrada je pojatá jako okrasná a především odpočinková. foto Vanda Zejdlová

foto Vanda Zejdlová

foto Vanda Zejdlová

foto Vanda Zejdlová

foto Vanda Zejdlová

 

text a foto Vanda Zejdlová

S výhledem na řeku Lužnici