5 NÁPADŮ jak si zkrášlit kovy

Kovové ploty, brány, lavičky, židle a grily zdaleka nemusíte brát jen jako funkční příslušenství zahrady, od kterého nečekáte žádný velký estetický zážitek… Při správně zvolené péči a troše kreativity se kovové prvky mohou stát chloubou vaší chalupy, vily i letní terasy.

1 INSPIRUJTE SE U EKOLOGŮ

Objevili jste na kovovém povrchu nánosy rzi? Pak vězte, že vizuálním znehodnocením kovu celý problém teprve začíná. Když se rzi obratem nezbavíte, může vaši kovovou lavičku, branku či zahradní konev rozežrat skrz na skrz. Než sáhnete po chemii, vyzkoušejte léty prověřená domácí čistidla, která teď slaví velký boom mezi ekology. Menší předměty ponořte do bílého octa, na větší aplikujte sůl s čerstvě vymačkanou citronovou šťávou, popřípadě zrecyklujte starý zubní kartáček a očistěte kov pastou z jedlé sody a vody.

foto Shutterstock

 

2 UŠETŘETE SI PRÁCI I ČAS

Říkáte si, že by vašemu plotu či vstupní brance slušela nejen antikorozní úprava, ale také čerstvá barva? Jděte na renovaci chytře: při výběru nátěru si všímejte, po jaké době výrobce doporučuje obnovu, ať se nemusíte přespříští léto rozčilovat u oloupané barvy a opakovat celý proces znovu. Pokud chcete volné chvíle raději trávit v zahradní houpačce nebo s dětmi u bazénu, využijte „kouzla“ moderních nátěrů, které dokonce umožňují přeskočit celé martyrium s odstraňováním rzi. Speciální barvy s antikorozními pigmenty se totiž nanášejí rovnou na rezavé železo, bez základové barvy.

foto Shutterstock

 

3 PŘIPRAVTE SE NA ŽÁR

Objevili jste ve sklepě starý gril či kotlík a chcete mu vdechnout nový život? Než se pustíte do natírání, vyberte barvu, která vyniká tepelnou odolností (například nátěr Hammerite Silicone Thermo použitý na obrázku). Zatímco u nekvalitních nátěrů se už po dvou grilovacích sezonách můžete potýkat s puchýři, rezavěním a loupáním barvy, kvalitní barva vám ušetří podobné starosti až na dlouhých osm let. Roli ovšem hraje i správný postup renovace: barva se zásadně nanáší na suchý, čistý a studený povrch, což může být v parných letních dnech složitější dodržet. Doporučená teplota natírání 5 až 28 °C se totiž nevztahuje k okolnímu vzduchu, nýbrž k natíranému povrchu (a kovy se, jak známo, rozpálí snadno a rychle). Aby vám čerstvá barva náležitě uschla, vlhkost okolního vzduchu by obecně neměla přesahovat 80 %. Vždy se však řiďte především instrukcemi uvedenými v návodu vámi vybrané barvy.

foto Shutterstock

 

4 NEBOJTE SE PESTROSTI

Železo přirozeně nemusíte natírat jen neutrální klasikou. Vedle černé, bílé, hnědé nebo stříbrné nabízejí výrobci antikorozních nátěrů také odstíny zelené, žluté, červené nebo modré. Zajímavé ozvláštnění mohou přinést i exteriérové barvy s takzvaným kladívkovým efektem, který zaujme svojí texturou a srovná optické nerovnosti natíraného kovu.

 

5 UČTE SE UPCYKLOVAT

Kurzy renovace nábytku se obvykle věnují spíš obnovování dřeva a čalounění, kov se ale prosazuje jako skvělý materiál pro takzvaný upcycling, tedy přeměňování nepotřebných věcí na nové materiály a předměty. K vyrobení originální venkovní dekorace vám krásně mohou posloužit i staré kusy kovu, které jste původně plánovali vyhodit: třeba zrezivělé zahradní nářadí, rám a řetěz z nepojízdného bicyklu nebo tupé struhadlo po prababičce.

 

 

Veronika Košťálková, foto Shutterstock

5 NÁPADŮ jak si zkrášlit kovy