Bílomodrá zahrada

Červená, růžová, žlutá, oranžová… Myslíte si, že bez barevných růží, kosatců, jiřin, aster či chryzantém nebude zahrada pěkná? Omyl. Elegantně a krásně působí i výběr rostlin, kde zelenou doplňují pouze bílá a modrá v různých odstínech. Pestrost nahrazuje pravidelné uspořádání záhonů. A zajímavé tvary listů zahradě dodávají harmonii a řád. Podívejte se.

foto: Zahrady od Dany

Malá městská zahrada má sloužit hlavně k relaxaci – tak znělo přání majitelů, s nímž přišli za architektkou Danou Makrlíkovou do ateliéru Zahrady od Dany. A přidali ještě jednu celkem nezvyklou prosbu – aby záhony moc nekvetly. „Musím říct, že tato zahrada je velmi specifická a s podobným zadáním se setkávám málo. Jakmile ji ale někomu ukážu, pak ji chce každý,“ říká architektka.

Zahrada se nachází u koncového řadového domu, má tvar písmene U a velikost pouze tři sta padesát metrů čtverečních. Architektka a majitelé zde mohli realizovat své představy bez větších omezení, vše se budovalo od nuly, byla zde jen zemina a štěrk v místech plánované terasy. Proto bylo možné zvolit si i její barvu. „Chtěli jsme, aby zahrada působila velmi čistě a elegantně, zároveň interiéru domu dominuje bílá, a tak jsme zvolili moderní velkoformátovou dlažbu ve stejné barvě, která okolo sebe nemá žádný obrubník a tráva je ve stejné výšce jako terasa. Pozemek pak působí větší a z terasy vás to přímo nutí vběhnout na trávník a jít po zahradě bez schodů a rozdělení,“ popisuje Dana Makrlíková.

foto: Zahrady od Dany

foto: Zahrady od Dany

Levandule – a co k ní?

Bílá barva se opakuje možná trochu překvapivě i na květech trvalek. Na jaře se rozvíjí nádherný a jemný tavolník popelavý ‘Grefsheim’, přes sezonu jej střídají květy hortenzie stromkové ´Annabelle´, které si lze dokonce natrhat do vázy, použít na suchou vazbu nebo do podzimních či zimních truhlíků jako dekoraci. Aby krásně vypadala, potřebuje dostatek vody. Proto i starší hortenzie je nutné v horkém létě pravidelně zalévat, pokud tedy nemáte kapkovou závlahu jako v této zahradě.

Spoustu rostlin najdete i mezi modře kvetoucími. Kromě levandule, kterou si majitelé přáli a roste na záhonu z boku zahrady, je to rozrazil a perovskie lebedolistá. Mezi modré druhy lze zařadit i muchovník, ovšem nikoli díky květům, ale plodům – indiánským borůvkám. Na podzim se navíc keř krásně zbarví dočervena.

Protože se v zahradě klade důraz na pravidelné uspořádání a různé tvary listů, tvoří pozadí záhonů bambusy s jemnými a krásně zelenými listy. Trvalky jsou vysazené po obvodu pozemku, díky čemuž uprostřed mohla zůstat volná plocha osetá trávníkem. Protože není třeba vyhýbat se stromům, keřům a rostlinám v nádobách, je sečení snadné a rychlé. Péči navíc zjednodušuje i kapková závlaha rozvedená i mezi květiny. Díky dostatku vody a živin se tak rostliny pěkně rozrostly už za čtyři roky a trávník zůstává i v horkém létě hustý a zelený.

foto: Zahrady od Dany

foto: Zahrady od Dany

foto: Zahrady od Dany

Stromy místo pergoly

Protože byly zahrada i terasa budované zároveň, mohla zde architektka realizovat skvělý nápad – zastínit posezení nikoli pergolou, ale korunami akátů přímo v terase. Prostor na ně vznikl vynecháním jedné velkoformátové dlaždice. Kvůli dřevinám je také dlažba uložená jen do štěrkového lože a kladl se důraz na to, aby měly stromy dostatek zeminy a prostoru. Pod nimi rostou buxusy, pravidelně stříhané do hranolu, mezi nimi se nacházejí světla, která v noci svítí nahoru do korun. Působí to velmi efektně.

Buxusů roste v zahradě více, jsou spojovacím prvkem. Ty v záhonech mají tvar různě velkých koulí, ty pod korunami stromů zase kvádrů. „Líbilo se mi spojení kulaté koruny a do hranata stříhaných buxusů anebo kulatých buxusů a hranatých plotů,“ vysvětluje architekta Dana Makrlíková. Nejen tyto dřeviny, ale i bobkovišně a tisy se každoročně stříhají do přesných tvarů. Díky tomu zahrada působí velmi upraveně a elegantně.
Buxusy je třeba ošetřovat proti zavíječi, který tyto keře v posledních několika letech ničí. V době, kdy tato zahrada vznikala, problémy v takovém rozsahu ještě nezpůsoboval. Majitelka však dokáže proti škůdci zasáhnout postřiky včas, proto jsou stále pěkné zelené a husté.

foto: Zahrady od Dany

Soukromí za plotem

Zahrada obklopuje řadový dům, proto bylo třeba sousední pozemky oddělit neprůhlednými ploty, aby majitelé měli potřebné soukromí. Ne, túje tady nehledejte. Vysadit hustý a rychle rostoucí plot lze i bez nich. „Ke vchodu a také východní a jižní straně jsme vysadili už větší bobkovišně, aby co nejrychleji vytvořily naprosté soukromí a zelenou hradbu, která bude vypadat hezky i v zimě. Nechtěli jsme jednotvárnou plochu, proto je v rohu doplňují stříbrné cypřiše arizonské s nádherně vybarvenými jehlicemi, které se dají také tvarovat, a ještě hezky voní,“ popisuje Dana Makrlíková. Další části plotu tvoří krásně tmavozelené tisy, který vytváří barevný kontrast proti trávově zelené bobkovišni. 

foto: Zahrady od Dany

Posezení stíní místo pergoly koruny stromů, které byly vsazeny do terasy, stačilo vynechat jednu z velkoformátových dlaždic. Pod nimi rostou dohranata stříhané buxusy. foto: Zahrady od Dany

Domek, který nevidíte

Protože moderní domy zpravidla bývají bez potřebného zázemí a místností, kam lze uložit sportovní vybavení, nářadí, sekačky a další techniku, přáli si majitelé do rohu pozemku zakomponovat pěkný zahradní domek, který bude ladit s celkovým vzhledem zahrady. Povedlo se. Domek, který si vybrala přímo majitelka, má tvar písmene L. Jedna část je zavřená a slouží k uskladnění techniky a nářadí, druhá otevřená nabízí dostatek prostoru pro dřevo.

Okolo této stavby byly vysázeny bambusy a před nimi opět bíle kvetoucí hortenzie ´Annabelle´ spolu s dokulata tvarovanými buxusy. Ty doplňují okrasné trávy a brzy se zde rozroste i břečťan. Díky tomu domek zarostl do zeleně a nepřipoutá tolik pozornosti, ačkoli je na něj vidět přímo z terasy domu.

Půdorys zahrady, foto: Zahrady od Dany

Sladěná předzahrádka

Architektka ve stejném stylu řešila jak hlavní zahradu za domem, tak i pozemek před ním. Stavěl se tady jak chodník ke vstupním dveřím, tak vjezd do garáže. Aby velká vydlážděná plocha nepůsobila jako parkoviště před supermarketem, vznikl tady třímetrový ostrůvek s velkými akáty ´Umraculifera´ s krásnou kulovitou korunou a pod nimi tvarovanými buxusy. Ty už stíní a lemují zadní terasu, působí totiž velmi dekorativně a zároveň svými listy moderně.

Domek na nářadí ve tvaru písmene L částečně zakrývají bambusy a před nimi rostou bíle kvetoucí hortenzie spolu s travinami. foto: Zahrady od Dany

Letos přibude bazén

Ačkoli byla zahrada založená teprve před čtyřmi roky, letos ji čeká velká změna – majitelé se rozhodli postavit si tady bazén. „Velká část zeleně bude kvůli tomu zničená. Doufám, že se mi brzy podaří dát zahradu opět do původního elegantního stavu. Ale stromy v terase už bohužel nebudou,“ dodává architektka Dana Makrlíková.

 

Magdaléna Krajmerová, foto www.zahradyoddany.cz

Bílomodrá zahrada