Květiny k cestě

Smilek

Smilek růžový je nenáročná letnička, která tvoří husté trsy vysoké až čtyřicet centimetrů. Desítky květů vydrží dlouho pěkné. Nejlépe se mu daří na plném slunci.

 

Šalvěj

Šalvěj hajní oproti té domácí více a bohatěji kvete. Dobře poroste na suchých a na živiny chudých místech s vyšším obsahem vápníku.

 


Divizna

Zahradní kultivary divizny mívají i jinou než žlutou barvu, která je typická pro druhy z volné přírody. Oblíbené jsou hlavně růžové a bílé odrůdy.

 


Štěničník

Štěničník okoličnatý je asi čtyřiceticentimetrová letnička, kvetoucí od května do srpna. Nejčastěji bývá růžovofialová, ale najdete i odrůdy rubínově červené či bílé.

 


Stračka

Stračka vyvýšená zaujme čistě modrou barvou květů. Vysazuje se na slunce do malých skupin, dá se využít i k řezu. Odrůdy vyšší než metr potřebují oporu.

 


Růže

Vedle cesty vysaďte raději než velkokvěté hybridy takzvané záhonové růže – opakovaně kvetou po celou sezonu a jsou daleko odolnější k houbovým chorobám. Vhodné jsou třeba odrůdy ‘Friesia’, ‘Golden Penny’, ‘Edelweiss’, ‘Queen Elizabeth’, ‘Sea Foam’ či ‘La Parisienne’.

 

Dagmar Cvrčková, foto profimedia.cz a Shutterstock

Květiny k cestě