Už jste objevili sporýše?

Sporýše možná najdete i na své zahradě, jen o tom nevíte. Známější jsou totiž pod jménem verbena. Oceníte u nich především dlouhou dobu kvetení, která trvá až do babího léta.

Sporýš klasnatý se dobře kombinuje s různými travinami, které částečně zakrývají jeho bezlisté stonky.

 


Sporýš klasnatý
Verbena bonariensis
Sporýši klasnatému se také říká argentinský nebo buenos-aireský. Jde o letničku s neobvyklým vzhledem – svazky květů vyrůstají na drátovitých, jen málo větvených stoncích. Listy má tento druh úzké a nenápadné.
TIP PRO PĚSTOVÁNÍ: Rostlině se daří na plně osluněných místech, na pěstování je nenáročná. Hodně se rozrůstá, proto se špatně kombinuje s nízkými letničkami.


Sporýš – zahradní kultivary
Verbena x hybrida
Zahradní kultivary sporýše můžete vybírat nejen v mnoha barvách, ale najdete mezi nimi i druhy vzpřímené nebo převislé. Tato letnička s kulovitými květenstvími se hodí do truhlíků i na záhony. Není příliš vysoká a nerozklesává se.
TIP PRO PĚSTOVÁNÍ: Verbena snese plné slunce, nevadí jí ani mírné zastínění. Má ráda dostatek vláhy. Dopřejte jí propustný a dostatečně výživný substrát.


Sporýš lékařský
Verbena officinalis
Tento druh pochází ze Středomoří, odkud se rozšířil do celé Evropy. Roste na cestách i kolem nich, najdete ho i na rumištích. Využívá se také jako léčivka, slouží k uklidnění nervů, podporuje trávení a uvolňuje křeče.
TIP PRO PĚSTOVÁNÍ: Rostlinu lze pěstovat i na zahradě, je nenáročná, na místě se rychle rozrůstá. Potřebuje propustnou půdu, sklízí se jen horní část kvetoucí natě.


Sporýš šípovitý
Verbena hastata
Až metr vysoká trvalka pochází ze Severní Ameriky. Hroznovitá květenství v bílé, růžové nebo fialové barvě se rozvíjejí odspodu a vydrží celé léto. Hodí se i k řezu. Pěstuje se jako krátkověký druh, snadno a sama se přesévá.
TIP PRO PĚSTOVÁNÍ: Sporýš šípovitý původně rostl na vlhkých místech, proto ji i na zahradě dopřejte dost vody. Pro dobré přezimování však nesmí být místo příliš mokré.

Dagmar Cvrčková, foto profimedia.cz a Shutterstock

Už jste objevili sporýše?