Tradiční i netradiční kopretiny

 

 

 

Kopretina velkokvětá

Leucanthemum maximum

Trvalka s lesklými vroubkovanými listy je vysoká přes půl metru. Na přelomu jara a léta se rozvíjejí až deset centimetrů široké květy, často s různým typem zkadeření obvodových lístků. Velmi oblíbené jsou plné odrůdy jako ´Wirral Supreme´.

Tipy pro pěstování: Zahradní kultivary potřebují hluboké, na živiny bohaté půdy na slunečném místě. Po seříznutí hlavního květu mohou založit další poupata.

 

Kopretina řimbaba

Tanacetum parthenium

Kopretina řimbaba je známá léčivka, ale pěstuje se i jako trvalka. Má větvenou lodyhu a desítky drobných bílých květů na jedné rostlině, které zde vydrží od června přes celé léto. Zahradní kultivary jsou různě vysoké, mohou dorůst i do jednoho metru.

Tipy pro pěstování: Daří se jí na teplých a slunných místech, ocení dostatečně propustnou půdu bohatou na živiny, hlavně dusík. Je mrazuvzdorná.

 

Kopretina šarlatová

Tanacetum coccineum

Trvalka vysoká třicet až čtyřicet centimetrů tvoří mohutné trsy. Květy, které ale nejsou příliš bohaté, mohou být v odstínech od růžové (odrůda ´Eileen May Robinson´) přes červenou (například ´Regent´) až po karmínovou. Vyrůstají po jednom na dlouhých stoncích.

Tipy pro pěstování: Kopretina šarlatová nejlépe roste na osluněných místech s humózní těžší půdou. Je třeba ji pravidelně přesazovat a dělit, řadí se mezi krátkověké.

 

Kopretina kýlnatá

Chrysanthemum carinatum

Pěstuje se jako hustě větvená záhonová letnička vysoká kolem půl metru, ale dá použít i na obruby či do nádob. Zaujme od června do srpna výraznými vícebarevnými květy v bílém či růžovém odstínu s tmavým hnědočerveným středem a úkrojky.

Tipy pro pěstování: Nejlépe jí vyhovuje na živiny bohatá propustná zahradní půda, která by neměla být příliš těžká. Zakořeněné rostliny bře snášejí sucho.

 

 

Dagmar Cvrčková, foto Shutterstock a profimedia.cz

Tradiční i netradiční kopretiny