10 nejkrásnějších letniček

Některé letničky lze sít již v dubnu, čas těch choulostivějších přichází v květnu. Pokud stále máte volnou předzahrádku či záhony, a přemýšlíte, co na ně dát, vyzkoušejte některý z těchto 10 tipů!

Krásenka zpeřená (Cosmos bipinnatus)

Krásná jihoamerická letnička nabízí květy, přesněji květenství, velká až deset centimetrů, která zahradu zdobí až do prvních mrazů. Žluté středy jsou lemovány okvětními lístky v bílých, růžových či jiných pastelových tónech. Pěkné jsou i jemně dělené listy. Můžete zvolit kultivary nízké i dvoumetrové. Existují variety, jejichž obvodové jazykovité květy jsou stočené do rourek, nebo mají vícebarevné vzory.

Tip pro pěstování: Krásenka vyžaduje slunné místo a propustnou půdu, na vláhu ani výživu náročná není. Pěstuje se nejlépe z přímých výsevů na záhon, na které je čas právě v květnu – po pominutí mrazíků. Snadno se množí samovýsevem.

Slunečnice roční (Helianthus annuus)

Slunečnice patří k nejrychleji rostoucím letničkám. Krásné jsou jak klasické slunečnice pěstované pro semena na polích, tak si můžete vybrat i z řady zahradních kultivarů. Do nádob se hodí nízké variety, na záhon, k plotu, domu i mezi keře až třímetrové rostliny. Kromě zlatožluté barvy jsou vyšlechtěny rostliny světle žluté, červené, vínové… pro ptáky a motýly můžete pěstovat obří slunečnice s extra velkým úborem, středem, který nabídne spoustu semínek. Ochutnejte je spolu s nimi, výborně chutnají v době, kdy dozrávají, ale ještě mají měkkou slupku.

Tip pro pěstování: Čas na výsev je v květnu, pro prodloužení doby kvetení slunečnice vysévejte v týdenních intervalech. Pokud si přejete statné rostliny, dopřejte jim dostatek vláhy i hnojiva – ideální je kompost jako základ a zkvašený drůbeží trus do zálivky. Milují slunce, na větrném místě budou potřebovat oporu.

Černucha damašská (Nigella damascena)

Nejvýše půl metru vysoká orientální letnička má niťovité listy, větvené lodyhy a spoustu blankytně modrých, fialových, bílých či růžových květů. Je jemná a ostatní rostliny neutiskuje, proto dobře doplní i trvalkové záhony. Ozdobné jsou rovněž měchýřky, které dozrávají po odkvětu – můžete je nasbírat do suchých vazeb – nejlépe ještě před uschnutím a dosušit v temnu, aby neztratily barvu, nebo nechat na zahradě jako ozdobu na podzim a zimu. pak se bude černucha množit samovýsevem.

Tip pro pěstování: Teplo, slunce a propustná půda je vše, co černucha potřebuje. Vysévat ji můžete v průběhu května i června, pokvete již za dva a půl měsíce od výsevu.

Lichořeřišnice větší (Tropaeolum majus)

Tato jihoamerická rostlina na domácích zahradách už zdomácněla. Nabízí výrazné teplé barvy, které vyniknou vedle sytě zelených listů. Má léčivé účinky. Celá rostlina je jedlá a obsahuje látky, které dezinfikují dýchací i močové cesty, a navíc brání vypadávání vlasů. Právě účinné látky dávají listům, které si můžete natrhat do salátu, štiplavou chuť. Květy chutnají jemněji a na zahradě i na talíři dobře a zajímavě vypadají. Při pěstování si můžete vybrat mezi rostlinami nízkými a popínavými odrůdami, které ozdobí plot a zídky nebo mohou splývat ze závěsných košíků. Květy jsou častěji jednoduché, mohou však být i poloplné a vícebarevné.

Tip pro pěstování: Pro správný růst vyžadují lichořeřišnice nejen slunce a teplo, ale také dostatek vláhy a živin. Kompostem obohacená, humózní půda je ideální. Hodí se i jako podrost pod ovocné stromy, které pomáhají chránit před škůdci. Vysévejte je v květnu po pominutí mrazíků, nebo vysazujte sazeničky. Semena nechejte před výsevem nabobtnat v dešťové vodě.

Ostálka sličná (Zinnia elegans)

Tato letnička je známá i pod jménem cínie, její květy připomínají kopretiny. Ostálka může mít všechny barvy v zářivých odstínech a jejich kombinacích, s výjimkou modré. Plnokvěté odrůdy se zase zaměňují s jiřinami, květenství jsou až osm centimetrů velká. Rostliny si můžete vybrat vysoké jen dvacet, ale i sedmdesát centimetrů.

Tip pro pěstování: Slunce, propustná půda ale zároveň i dostatek vláhy a živin potřebuje ostálka, aby dobře rostla a pěkně kvetla. Ovšem pozor na přebytek dusíku, dodávejte jí spíš fosfor, draslík a další stopové prvky podporující kvetení, podobně jako u ostatních letniček. Lze ji v květnu jak přímo vysévat, tak vysazovat předpěstovanou. Ve výsevu můžete pokračovat i v červnu, pak budou květiny zdobit zahradu i na podzim. Vysoké kultivary někdy potřebují oporu, pokud nerostou v závětří.

Ostrožka zahradní (Consolida ajacis)

Vysoké stračky se zářivě modrým a fialovým květenstvím jsou známé spíše jako trvalky. Ale můžete si vysít i ostrožky jednoletky, které za nimi krásou nijak nezaostávají – modré, fialové, bílé či růžové svíce oživí letničkové i trvalkové záhony. Ostrožku zahradní (C. ajacilis, syn Delphinium ajacilis) můžete v dubnu či květnu vysévat přímo na záhony, předpěstování se nevyplatí, rostlině nesvědčí přesazování. Sazenice je vhodné vyjednotit tak, aby kolem sebe měly nejméně patnáct centimetrů. Rychle dorostou do metrové výšky. Kvetou nádherně, ale poměrně krátce – od července do srpna. Proto je vhodné je kombinovat s dalšími letničkami. Květenství jsou velmi podobná vytrvalé stračce vyvýšené, listy jsou jemnější, niťovité.

Tip pro pěstování: Stračce svědčí slunné místo a propustná, ale výživná, kyprá a na humus bohatá půda. Dávka kompostu a pravidelné hnojení vám zajistí mohutné rostliny a bohaté kvetení. Za sucha ocení i závlahu. Pokud je místo větrné, budou možná vysoké rostliny vyžadovat oporu.

Len velkokvětý (Linum grandiflorum)

Len vytrvalý a len narbonský jsou často pěstované jako okrasná trvalka, ovšem na zahradě si můžete právě nyní vysít i jednoletý len velkokvětý. Pochází ze Středozemí a severní Afriky, byl dále šlechtěn, a tak kromě červených květů máte na výběr i kultivary s kontrastně zbarvenými středy. Dorůstá až do metrové výšky, rostliny se bohatě větví a působí vzdušně. Hodí se do letničkových směsí i jako doplněk trvalkových záhonů. Kvete od července do srpna, pokud ovšem postupně vysejete další várky semen v průběhu května a počátku června, vydrží vám až do podzimu.

Tip pro pěstování: Na půdu len náročný není, propustná mu však svědčí více. Dobře snáší sucho, ale při vzcházení a v počátcích růstu mu vláhu dopřejte. Nejochotněji pokvete na slunném stanovišti.

Vlčí mák (Papaver rhoeas)

Rudé máky jsou symbolem léta a nejkrásnějším polním plevelem. Není divu, že si je milovníci květin vysévají i na zahradu. Můžete zasít buď planý vlčí mák, jehož semínka lze zakoupit i nasbírat, nebo si vybrat z mnoha prošlechtěných kultivarů, které mají poloplné či plné květy s barvou klasicky rudou, nebo s nádechem do purpuru, například Pandora, či dokonce bílou, oranžovou nebo růžovou, s lemovanými okvětními lístky. Jsou, podobně jako planý vlčí mák, vysoké kolem šedesáti centimetrů, s velikými květy na tenkých stoncích. A stejně jako planý mák lákají motýly a včely. Sít je můžete na jaře až do června, opakované výsevy zajistí postupné kvetení až do podzimu.

Tip pro pěstování: Dokonale propustná půda a co nejvíce slunce umožní mákům naplno rozvinout svou krásu. Mrzí vás, že ve váze tak rychle uvadnou? Ponořte konce stonků na deset vteřin do vařící vody a květy budou pěkné i několik dní.

Zářivka velkokvětá (Godetia grandiflora)

Rozvětvené, až půl metru vysoké a čtyřicet centimetrů široké rostliny severoamerické zářivky se trochu podobají azalce. Jejich květy – jak napovídá jméno – skutečně září. Nabízejí všechny odstíny růžové v kombinaci s bílou, kvetou v červenci a srpnu. Hodí se do letničkových směsí, mezi trvalky i keře. Na záhony můžete vysazovat předpěstované sazeničky ve sponu nejméně dvacet centimetrů nebo v druhé půli května, po odeznění posledních mrazíků, zářivku přímo vysít. Opakované červnové výsevy prodlouží dobu kvetení, zářivka roste rychle. Pokud sazenicím zaštípnete hlavní vrchol, podpoříte větvení a košatost rostlin.

Tip pro pěstování: Půda musí být propustná, humózní a místo slunné. Pozor na hnojiva bohatá na dusík – ta podpoří růst zelené hmoty na úkor kvetení.

Sluncovka (Eschscholzia californica)

Letnička zvaná též kalifornský máček vytváří až sedm centimetrů velké žluté nebo oranžové květy na tenkých, až třicet centimetrů vysokých stopkách. Jméno sluncovka daly rostlině nejen barvy, ale také to, že květy se otvírají, jen když na ně svítí sluneční paprsky. Od června do října oživí jak letničkové, tak trvalkové záhony, ve kterých se z roku na rok přesévá, aniž by trvalky jakkoli utiskovala. Nejčastější barvou hedvábně lesklých květů je sytě oranžová a zlatá, vyšlechtěny jsou odrůdy bílé a červené, a také plné. Sluncovku můžete vysévat v dubnu i květnu přímo na záhon. Přesazování nemá její dlouhý kůlový kořen rád. Pro časnější kvetení se vysévá již na podzim, tedy pokud se na místě již nevysemenila sama.

Tip pro pěstování: Nenáročná sluncovka nepotřebuje nic než slunce a velmi propustnou půdu, je odolná vůči suchu. Nejlépe kvete v půdě chudé a písčité, je ideální do štěrkových záhonů.

10 nejkrásnějších letniček