Jarní kontrasty

Vysazujete-li několik druhů květin vedle sebe, měly by mít stejné nebo podobné nároky na pěstování, ovšem rozdílné barvy a výšky. Vytvoříte tak kontrast, díky kterému bude záhon vypadat hezky a zajímavě.

 

Tulipány

Klasické odrůdy tulipánů s uzavřeným tvarem květů tvoří svou výškou kontrast k nízkým skalničkám. Vysazujte je stejně hluboko, aby kvetly v totožnou dobu.

Chudobka

Husté bohatě kvetoucí trsy chudobek se využívají jak v parcích, tak na zahradách. Tady je ale nevysazujte ani do dlouhých pásů, ani do ornamentů. Tento styl zahradám nesvědčí.

Tařice

Zlatě kvetoucí tařice skalní je vděčná a nenáročná domácí trvalka, původem z krasových oblastí. Její plstnaté listy částečně zůstávají na rostlině i přes zimu.

Tařička

Tařička tvoří nízké polštáře, kvete nejen fialově, ale i sytě růžově nebo bíle. Řadí se mezi nejsnadněji a také nejčastěji pěstované skalničky. Vyhovují jí slunečná sušší místa.

Trýzel

Kromě fialové odrůdy trýzele ‘Bowles Mauve’ jsou k dostání i žluté trvalky. Pěstují se i vonné typy, jde o dvouletky, známé pod jménem chejr nebo zimní fiala.

 

Dagmar Cvrčková, foto profimedia.cz a Shutterstock

 

Jarní kontrasty