Květinový kalendář – Modrý březen

Měsíc březen je ve znamení přicházejícího jara a probouzení přírody ze zimního spánku. Na zahradě už rozkvétá řada květin, mezi nimiž převládají hlavně cibulnaté a hlíznaté druhy. Pusťte se proto s radostí do vytváření jarní kytice, protože už je z čeho vybírat. Přidat můžete i větvičky stálezelených dřevin a kvetoucí výhony některých keřů.

Pusťte se proto s radostí do vytváření jarní kytice, protože už je z čeho vybírat.

Pusťte se proto s radostí
do vytváření jarní kytice,
protože už je z čeho vybírat.

Modrá barva evokuje vodu, nebe a nekonečnost. Sortiment dostupných kvetoucích rostlin sice není neomezený, ale oproti předchozím měsícům rozhodně bohatší. Do březnové kytice je proto možné použít prodávané květiny, rostliny z vaší zahrady nebo jejich kombinaci. V každém případě nyní rozkvétají bílé kvítky muchovníku (Amelanchier sp.), žluté květy dřínu obecného (Cornus mas), začínají pukat poupata hyacintů (Hyacinthus sp.), puškinií (Puschkinia sp.), ladoněk (Scilla sp.) a narcisů (Narcissus sp.). Svůj domov můžete také vyzdobit kompozicemi z hrnkovaných cibulovin a prvosenek (Primula sp.), které vnesou jaro i do vašeho bytu či domu.

Nabídka rostlin

Prvosenky jsou k dostání v různých barvách.

Prvosenky jsou k dostání v různých barvách.

Březen symbolizují mohutné a vonné květy hyacintů, které v kytici vyniknou samostatně v kombinaci různých barevných odstínů nebo v sousedství jiných řezaných květin. Dobrými sousedy jsou například modré statice (Limonium sinuatum), které seženete čerstvé během celého roku, bílé gerbery (Gerbera hybrida) či modrobílé květy jícnovky (Eustoma grandiflora). Obvod kytice doplňte například libavkou (Salal sp.), která do ní vnese jasně zelenou barvu.

Možné alternativy

Kytici hyacintů rozjasníte rovněž bílými či žlutými narcisy nebo rychlenými tulipány. Dobrou práci odvedou i modřence (Muscari sp.) a ladoňky. Přidat lze i stálezelenou bobkovišeň (Prunus laurocerasus), výhony břečťanu (Hedera helix) nebo tlustonitník (Pachysandra terminalis). Z procházky z přírody si můžete přinést také větvičky kvetoucího dřínu a rašící vrby, které dodají kytici jarní nádech.

Modrá je barvou klidu, spokojenosti a souladu a symbolizuje něhu, důvěru, oddanost a tradici. Rádi ji mají zejména citliví lidé a romantici.

FOTO: SHUTTERSTOCK

Květinový kalendář – Modrý březen

Květinový kalendář – Modrý březen