Bramboříky na záhony i do bytu

Brambořík jarní

Cyclamen coum

Tato trvalka kvete už od února, a to v různých odstínech růžové barvy, vyšlechtěné jsou i bílé kultivary. Brambořík jarní dorůstá do výšky necelých deset centimetrů a má tmavě zelené okrouhlé listy se stříbrnou kresbou. Šíří se samovýsevem a bez problémů přezimuje na stejném místě.

Tipy pro pěstování: Nejlépe se mu daří v humózní půdě pod listnatými keři, kde doplňuje drobné cibuloviny.

 

Brambořík břečťanolistý

Cyclamen hederifolium

Brambořík břečťanolistý kvete od září do října. Je vysoký asi dvacet centimetrů, listy mají vždy špičku a stříbřitou kresbu, vyrůstají společně s květy, zatahují na jaře. Květina se využívá nejčastěji jako podrost pod stromy nebo do skalek a nádob, dobře se kombinuje i s nízkými travinami.

Tipy pro pěstování: Rostlina potřebuje vlhkou, dobře propustnou, hlinitopísčitou půdu. Na zimu se doporučuje zakrytí.

 

Brambořík perský

Cyclamen persicum

Oblíbená hrnková rostlina bohatě kvete a dorůstá do výšky kolem třiceti centimetrů. Květy se používají i k řezu, velmi dlouho vydrží ve váze. Z bramboříku perského byly vyšlechtěny stovky kultivarů, které se liší listy i vzrůstem a nakvétají od časného podzimu do pozdního jara v mnoha pastelových odstínech.

Tipy pro pěstování: Potřebuje chladnější místo s teplotami do patnácti stupňů. Zalévejte ho pouze do misky, nikoli na hlízu.

 

Brambořík maličký

Cyclamen persicum, zahradní kultivar

Brambořík maličký neboli minibrambořík je miniaturní formou perských bramboříků, dorůstá do asi poloviční výšky původního druhu, listy má více rozprostřené. Zdobí ho drobné květy s pěti okvětními plátky v mnoha barevných odstínech. Rostlina lépe snáší teplý a suchý vzduch v bytě.

Tipy pro pěstování: Tento kultivar snese teploty až dvacet stupňů. Zvlášť v době kvetení mu dopřejte hodně vody.

 

 

Dagmar Cvrčková, foto Shuttestock a profimedia.cz

Bramboříky na záhony i do bytu