Krásná po celý rok

Pozemek nejprve srovnáte a správně rozčleníte, přidáte několik zídek a záhonů, a to vše dozdobíte vhodnými trvalkami a okořeníte keři a stromky… Recepty jsou v předvánočním období v módě, a tak nesmí jeden chybět ani tady. Je na krásnou zahradu. Zkusíte ho?

krasna4Po dokončení domu zbyla majitelům kolem dokola pouze planina, na níž si přáli vytvořit hezkou zahradu, odcloněnou od sousedů, která bude mít jak okrasnou, tak užitkovou funkci, nabídne několik zeleninových záhonů i drobné ovoce k utržení. „Chtěli, aby okolí vypadalo pěkně, a to po celý rok,“ říká projektantka Zuzka Rejzková ze studia Creative Garden Productions, které si rodina přizvala na pomoc. Jejich přání bylo splněno, a to díky vhodnému konceptu i volbě rostlin.

Traviny jsou vděčné hlavně v zimním období, kdy jejich stébla pokrytá námrazou nebo sněhem vypadají krásně.

Traviny jsou vděčné hlavně v zimním období, kdy jejich stébla pokrytá námrazou nebo sněhem vypadají krásně.

Zídky praktické a krásné

Nevelký pozemek byl zcela rovný, což se majitelům příliš nelíbilo – takové zahrady vypadají nudně. Navíc tady zůstalo vykopáno poměrně dost zeminy, a to jak ze stavby, tak po instalaci potrubí do nezámrzné hloubky. Z obou minusů se však povedlo udělat výhodu. Veškerý vykopaný materiál spolu s kamenem pořízeným v okolí rodina využila ke stavbě zídek. Podařilo se jim tak nejen výškově rozčlenit prostor, ale také nenápadně a přirozeně odclonit užitkovou část, kde se nachází několik záhonů a kompost. Přechod mezi nimi a okrasnou zahradou se navíc stává ozdobou, které si nelze nevšimnout. Projektantka zde navíc nechala vytvořit vysokou bránu z dřevěných trámů na kovových patkách. Vzniklo tak zajímavé místo, kde se majitelé – jak sami přiznávají – velmi rádi procházejí.

K zaclonění boudy u sousedů slouží mix jehličnanů, listnatých stromů a keřů i vyšší druhy trav.

K zaclonění boudy u sousedů slouží mix jehličnanů, listnatých stromů a keřů i vyšší druhy trav.

Trávník ano, ale…

Majitelé si sice přáli na zahradě trávník, ale jeho velikost neměla být příliš velká. „Proto jsme v zahradě vytvořili různé záhony, zákoutí a průchody, které zelenou plochu narušily a zároveň zmenšily,“ vysvětluje Zuzka Rejzková a dodává, že se jim povedlo splnit i přání, aby zahrada od samotného počátku vypadala pěkně. Obvykle trvá dvě až tři sezony, než se rostliny rozrostou, zde se to stalo hned po roce. Podařilo se to díky vhodné kombinaci rostlin, kdy se do skupin vysadilo velké množství trvalek, které dobře vypadají už v první sezoně. Ty doplnily keře a stromy, které rostou pomaleji. Jde o směs různých druhů, které dodávají zahradě krásu po celý rok.

Najdete zde jehličnany – ty se sázely už větší, z pomalu rostoucích druhů je doplnily borovice kleč a stálezelené buxusy. Listnaté stromy a keře vyniknou zvlášť na jaře, kdy jejich listy mají svěže zelenou barvu, v létě svým květem a na podzim, kdy se mění do různých odstínů červené, oranžové nebo žluté. Najdete zde i rododendrony nebo komuli Davidovu. Důležitým prvkem se zde staly okrasné traviny, které dělají okolí domu atraktivní právě v tomto období a v zimě. Jejich stébla pokrytá vrstvou sněhu či námrazy jsou krásná. V zahradě se nachází dvanáct ovocných druhů – stromů i keřů.

Do zahrady byla vysazená i bříza, která se běžně vyskytuje podél okolních cest a lesů.

Do zahrady byla vysazená i bříza, která se běžně vyskytuje podél okolních cest a lesů.

V souladu s okolím

Ačkoli jsou rostliny vybrané tak, aby byly něčím zajímavé po celý rok, některé rostly rychleji a jiné pomalu, vždy mají určitou vazbu ke svému okolí,“ říká projektantka a pokračuje: „Krásně je to vidět v místě, kde bylo třeba odclonit boudu u sousedů. Majitelé zde naštěstí odmítli řadu tújí či tisu, ale naopak zvolili kombinaci jehličnanů, listnatých stromů a keřů, které doplňují vyšší druhy travin, v létě zde kvetou trvalky.“ Na zahradu k sousedům tak není vidět, přesto vypadá přirozeně, jako okraj nedalekých lesů. Tento pocit ještě zdůrazňuje bříza, kterou někteří považují spíš za nechtěné nálety. Tady je to naopak. Nevadí ani trávě pod ní, protože celá zahrada je vybavená automatickým závlahovým systémem. Je pravda, že než byl zprovozněn, bylo okolí stromu sušší, to už je ale minulostí.

Okrasnou a užitkovou část oddělují nejen kamenné zídky, ale i brána z dřevěných trámů.

Okrasnou a užitkovou část oddělují nejen kamenné zídky, ale i brána z dřevěných trámů.

Jezírko až později

Aby byla zahrada krásná, byly rostliny a keře vysazené o něco hustěji. Majitelé to vědí a počítají s tím, že časem si záhony vyžádají určitý zásah a některé budou muset jít ven, aby se výsadba nezměnila v džungli. Po výsadbě byly záhony zamulčovány kůrou. Počítá se však s tím, že už se nebude více doplňovat, jak záhony přirozeně zarostou.

V souladu s okolím je pojato i zastínění terasy. „Před ní jsme vysadili vícekmenný javor amurský, jehož listy v letním období, kdy zde majitelé pobývají, tvoří stín a chrání jejich soukromí v kombinaci se slunečníkem. V zimě, kdy je naopak žádané, aby se nízké slunce do těchto míst dostalo, už jsou větve bez listů a nijak mu nebrání,“ popisuje Zuzka Rejzková.

Původní návrh zahrady předpokládal, že na terasu bude navazovat koupací jezírko, a vše je na něj stavebně připravené. Realizace se však zatím odkládá. Majitelé mají malé dítě, proto se bojí, aby nespadlo do vody a nedošlo k tragédii. Jeho realizaci tedy o nějaký ten rok odložili. Zdá se vám divné, že v domě bydlí dítě a na zahradě chybějí houpačky, trampolína či jiné herní prvky? „Rodina je nechtěla, je přesvědčená, že na vesnici, kde bydlí, mají děti mnoho šancí, kde se proběhnout, protáhnout, zabavit a rozvíjet svoji kreativitu…“ dodává autorka zahrady. Navíc zde vzniklo spoustu průchodů a zákoutí, v keřích si již teď děti hrají na schovávanou a budují domečky pro skřítky.

Majitelé nechtěli příliš velkou trávníkovou plochu, proto zde projektantka vytvořila různá zákoutí s trvalkami a dřevinami.

Majitelé nechtěli příliš velkou trávníkovou plochu, proto zde projektantka vytvořila různá zákoutí s trvalkami a dřevinami.

 

Magdaléna Krajmerová, foto www.creativegarden.productions

 

Více informací se nachází v prosincovém vydání z roku 2016, které si můžete zakoupit za zvýhodněnou cenu zde.

Flora titulka_12_2016

 

 

 

 

 

 

 

Uložit

Krásná po celý rok

Zajímavé