Červencová energie

Počátek prázdnin je spojen s přílivem energie, který pociťují nejen školní děti. Příslib dovolených a volných dní ovlivňuje doslova každého – všichni jsme totiž byli dětmi, kterým se točila hlava z nekonečných prázdninových možností. I léto v zahradě může být takové – pestré a plné nápadů.

Léto v zahradě může být plné energie.

Léto v zahradě může být plné energie.

1 Okrasné česneky

Veliké cibule okrasných česneků jsou docela drahé, proto s nákupem většího množství často trochu otálíme. Není ale jiná cesta. Aby totiž tyto překrásné cibuloviny patřičně vynikly, musí jich být pohromadě vždy několik.

2 Pnoucí růže

Tento typ růží je pro letní zahrady nepostradatelný. Vyberte si vitální, odolné odrůdy, které nebudou trpět padlím a jinými chorobami. Krásná vůně je vždy bonusem. Pokud je vaše zahrada laděna do jemných tónů, jako na obrázku, sáhněte po bílé nebo žlutavé barvě, velmi moderní a vhodná je i nostalgická meruňková. Krásné jsou také kombinace různě barevných odrůd, žádný odstín by ale neměl přehlušit ostatní.

3 Kosatce v ploše

U zahradního posezení v pozadí najdete zahradní kosatce. Všimněte si, že jde o jednobarevnou odrůdu. I když je v zahradě mnoho různých světlých barev i rostlin s drobnějšími květy, tyto robustní tmavě fialové kosatce tu mají své místo. Dobrý barevný kontrapunkt obstarají žluté kosatce se žlutavými pryšci v popředí.

4 Vzdušná popelivka

K tmavým kosatcům je v hloubi zahrady vysazena méně často pěstovaná popelivka. Jde nejen o barevný, ale i tvarový kontrast. Popelivka pochází ze Sibiře, jde tedy o odolnou a současně vlhkomilnou nenáročnou trvalku.

5 Univerzální kakosty

V této zahradě rostou hned dvě odrůdy kakostů. První zahradní kultivar kvete již od června, trs v popředí (kakost oddenkatý) se ke kvetení teprve chystá a jeho čas nastane až za dva týdny. Rozdíly v době květu jednotlivých druhů a odrůd vám tedy pomohou sestavit výsadbu tak, aby byla pěkná skutečně po celou sezonu.

6 Něco navíc…

Krásný kámen má na zahradě trvalou hodnotu. Časem je stále hezčí, postupně ho osídlují mechy a pohlcují zelené rostliny (břečťan, rozchodník nepravý) a je možné na něm posedět od jara do zimy. Jeho transport a umístění nebývá sice snadné, zahradu ale bude zdobit opravdu navěky.

FOTO: PROFIMEDIA.CZ

Červencová energie