Slunný záhon u suché zídky

Suchá zídka bývá na zahradě občas opomíjena. Tato zajímavá stavbička přitom dokáže podržet menší svah, rozdělit zahradu do několika tematicky odlišných částí nebo zarámovat jinou drobnou stavbu. Pokud se bojíte, že bude vypadat příliš stroze, máme pro vás inspiraci na atraktivní ozelenění zídky a přilehlý květinový záhon.

S kamennými prvky si výborně sednou suchovzdorné rostliny

S kamennými prvky si výborně sednou suchovzdorné rostliny

Charakteristika výsadb
Výhodou suché zídky je její jednoduchá konstrukce, s níž si poradí každý šikovný zahrádkář. Musíme ovšem dodržet několik pravidel. Základy je nutné zapustit pod úroveň stávajícího terénu a mocnost a celkové rozměry stavby přizpůsobit jejímu účelu. Pokud má zídka stabilizovat mírný svah, bude mnohem robustnější a odlišně koncipovaná než při rozdělení zahrady na několik částí. Kameny vždy skládejte tak, aby se vykryly spáry. Výhodou takové zídky je, že nepotřebuje žádné stavební pojivo. Kameny se totiž při stavbě postupně prosypávají ornicí nebo směsí ornice a štěrku, proto se také nazývá suchá. Jistě vás potěší i fakt, že se tento prvek hodí do stínu i na slunce. Na stanovišti s nedostatkem slunečních paprsků se na zídce nebo v její blízkosti bude dařit mechům, kapradinám a jiným stínomilným trvalkám. Kámen navíc časem získá zajímavou patinu, která bude slušet především lesní nebo přírodní stinné zahradě. Kámen na slunci zase zafunguje jako sluneční past, proto se budete moci pustit do pěstování takových teplomilných rostlin, které by jinak mohly mít s místními podmínkami potíže.

Použité materiály
Nejdůležitějším materiálem pro stavbu zídky je kámen, který seženete v lomu nebo ve specializovaných obchodech zaměřených na prodej kameniva. Nezapomeňte přitom, že v jednoduchosti je krása. Kámen z místních zdrojů se vám nikdy neokouká a má bezkonkurenční cenu. Stejně důležité jsou také mulče jeden pokryje povrch záhonu před zídkou a druhý poslouží k zasypání spár v její koruně. Oba mulče můžete také materiálově sjednotit a vybrat si kamennou drť nebo kačírek ve stejné barvě nebo záhonek zamulčovat kůrou z jehličnatých dřevin.

Údržba a náročnost
Je-li zídka dobře založená, nemusíte se o ni dál starat. Stejně tak tomu je v případě zvolených rostlin. Pro umístění na slunci se nejvíce hodí suchovzdorné druhy rostlin, které si poradí i s extrémními podmínkami. V létě budou totiž muset snést i poměrně vysoké teploty a sucho. Pokud se některým rostlinám nedaří, vyměňte je za jiné. Po výsadbě rostliny určitou dobu zalévejte, aby plně zakořenily. Jakmile se však rozrostou a zaplní spáry a kamenné kapsy, výsadba se značně stabilizuje a vám ubyde práce.

Mezi jednu z nejvděčnějších rostlin pro výsadbu do suchých zídek patří rozchodníky.

Mezi jednu z nejvděčnějších rostlin pro výsadbu do suchých zídek patří rozchodníky.

Doporučené rostliny
Na slunné stanoviště vždy vybírejte takové rostliny, kterým nevadí intenzivní sluneční záření a občasný nedostatek vody. Na záhonku pod zídkou se dobře uplatní světlomilné trvalky a celá řada aromatických rostlin včetně bylinek. Objevíte mezi nimi hodně druhů, které jsou opravdu krásné a poměrně dlouho kvetou. Abyste si pojistili také jarní květy, vysaďte si i nějaké cibuloviny. Do brým společníkem kvetoucích rostlin budou rovněž okrasné trávy. Ve stěnách a na koruně zídky se daří skalničkám s kobercovitým charakterem růstu. Výborných výsledků dosáhnete třeba s pestrým sortimentem mateřídoušek. Vhodná je například mateřídouška úzkolistá (Thymus serpyllum), mateřídouška časná (T. x praecox) nebo jejich příbuzná mateřídouška vejčitá (T. pulegioides).

Vhodné druhy rostlin na stěny a korunu zídky

Český názevLatinský názevpoznámka
tařice skalníAurinia saxatilisjarní skalnička
rožec BiebersteinůvCerastium biebersteiniijarní skalnička
kociánek dvoudomýAntennaria dioicaskalnička s listovými růžicemi
zvonek karpatskýCampanula carpaticabílé nebo modré květy
plamenka šídlolistáPhlox subulatakobercová jarní skalnička
koniklec německýPulsatilla vulgarisjarní skalnička
lomikámen ArendsůvSaxifraga x arendsiijarní kobercovka
rozchodník ostrýSedum acrenenáročný druh
netřeskySempervivum sp.druh s listovou růžicí
mateřídouška citronováThymus x citriodorusaromatická bylinka

Ukázková výsadba
Suchou zídku na slunci doplňuje v našem návrhu úzký záhonek se suchovzdornými rostlinami. Modře kvetoucí ořechoplodec clandonský (Caryopteris x clandonensis) kvete v plném létě a na své vonné květenství láká hmyzí opylovače. Dvojici keřů doplňují kostřavy sivé (Festuca glauca) se stříbřitě zbarvenými listy jemné textury, kostřava medvědí (F. scoparia) vytvářející kompaktní kulovité porosty a dlužicha krvavá (Heuchera sanguinea). Povrch tohoto záhonku pokrývá mulčovací kůra. Stěny a korunu zídky zdobí rostliny, které snadno vrůstají do spár mezi kameny

Ukázková výsadba

Ukázková výsadba

Rostliny použité v ukázkové výsadbě

Český názevLatinský názevpoznámka
1 ořechoplodec clandonskýCaryopteris x clandonensisaromatický keř
2 kostřava siváFestuca glaucaokrasná tráva
3 dlužicha krvaváHeuchera sanguineaokrasná trvalka
4 kostřava medvědíFestuca scopariaokrasná tráva
5 směs skalniček
mateřídouška úzkolistáThymus serpyllumaromatická bylinka
hvozdík sivýDianthus gratianopolitanusnenáročná skalnička
dryádka osmiplátečnáDryas octopetalaskalnička s atraktivními květy
trávnička přímořskáArmeria maritimatrsovitá skalnička
devaterník velkokvětýHelianthemum grandiflorumpůdopokryvná skalnička
Ukázková výsadba

Ukázková výsadba

FOTO: AUTORKA A SHUTTERSTOCK

Slunný záhon u suché zídky

Slunný záhon u suché zídky