Zakládáme zahradu – Pergoly, treláže a altánky

Pohrajte si se zahradou a naplánujte v ní zajímavá zákoutí a průhledy. Nevysazujte přitom rostliny jen po obvodu pozemku, ale pomocí keřů vytvořte skrytá místa určená pro odpočinek, zeleninové záhony nebo ovocné stromy. Pomohou vám s tím i svislé linie altánu, pergoly či treláží.

Konstrukce dřevěné pergoly musí být bytelná, aby udržela váhu popínavých rostlin.

V naší postupně zakládané zahradě se již zelená trávník a záhony jsou plné květů a zeleně. Chybí už jen hezké místo, odkud si pohled na zahradu vychutnáte.

Zastřešené altány

Estetickou i odpočinkovou funkci plní například altánek. Jelikož bude patřit k dominantním stavbám na zahradě, podřiďte jeho výběr typu výsadby i zahradním doplňkům. Styl altánu by měl být jednotný také se stylem ostatních staveb na pozemku, například s přístřeškem na auto či na dřevo. Velikost altánu by se měla odvíjet od velikosti zahrady a dovnitř by se měl vejít stůl a sezení pro adekvátní počet osob, minimálně pro všechny členy rodiny. Kromě toho, jak bude altán vypadat, je důležité i jeho správné umístění. Opticky by měl vyvažovat přechod mezi domem, rostlinami a dalšími zastavěnými plochami. Stát může v blízkosti domu nebo v okrasné části zahrady, mimo ruch okolních ulic. Zvažte i orientaci vůči světovým stranám. Umístíte-li otevřený altán na jižní stranu zahrady, myslete i na vhodné stínicí prvky.

Tvary a materiály

Drobné pergoly mohou být součástí plotu, vstupních branek či oblouků, které oddělují jednu část zahrady od druhé.

Altán by měl být vždy součástí zahrady, což by měla zohledňovat i volba materiálu. Současná nabídka zahrnuje stavby různých tvarů i materiálů, altán si ale můžete také sami postavit nebo si ho nechat vyrobit na zakázku podle vašich představ. Vhodnými materiály jsou dřevo, kov, kámen nebo cihly. Momentálně jsou moderní i lehké kovové konstrukce s látkovou stěnou a závěsy, označované také jako pavilony, které působí vzdušně a letně. Pro maximální ochranu před nepříznivým počasím jsou praktické altánky ze dřeva. Bývají sice dražší, stavba je však pevnější, stabilnější a má trvalý charakter. Můžete v něm ponechat některé stěny otevřené, případně je zasklít nebo vyplnit pomocí treláže a umožnit tak výhled na rozkvetlé záhony či jezírko. Rovněž střechy altánu mohou být různé – od lehkých bambusových stříšek až po klasické šindelové.

Podklad a vybavení

Důležitý je podklad. Volná travnatá plocha je vhodná snad jen pod vzdušné kovové konstrukce altánů. Počítejte ale s tím, že během deště budou půda i trávník v altánu mokré a ztížené může být i sečení trávy. Dřevěný altán je vhodnější umístit na vydlážděnou či jinou zpevněnou plochu, která se lépe udržuje a umožňuje altán obývat za každého počasí. Nezapomeňte ale, že dřevo vyžaduje impregnaci a pravidelné nátěry. Pokud vám záleží na detailech, myslete také na osvětlení, případně blízký zdroj pitné vody, větší altán vybavte krbem, grilem či malou letní kuchyní. Pro osvěžení celé stavby umístěte do altánu závěsné nádoby s balkonovými rostlinami.

Vzdušné pergoly

Vistárii vysazuje raději ke zděné pergole. Za několik let totiž zesílí natolik, že ji subtilnější stavba neunese.

Tyto dekorativní drobné stavby dotvářejí prostředí zahrady, umocňují kompozici a díky své vzdušnosti odlehčují prostor. Pergoly znali už staří Egypťané, kteří je nechávali porůst révou a ukrývali se pod nimi před pražícím sluncem. Přestože patří ke stejně hodnotným architektonickým prvkům jako altány, využívají se méně často. Pergola může oddělovat okrasnou část zahrady od užitkové, zakrýt nepěkná místa, zpestřit stěnu domu a opticky tak zvětšit prostor k bydlení. Význam má pergola samozřejmě jen tehdy, když je porostlá popínavými rostlinami. Každá pergola není ale vhodná k pěstování jakýchkoli rostlin. Mnohým druhům totiž s věkem dřevnatí stonky a lehká pergola by nemusela váhu rostliny unést a stala by se nebezpečnou. Odpočinout si můžete pod pergolou u stolu, na lavičce nebo v houpačce. Pokud zde chcete relaxovat i mimo sezonu, pergolu zastřešte, například polykarbonátem. Stavba tak získá podobu a charakter přístřešku.

Popínavé rostliny

Nabídka rostlin je opravdu bohatá. Vybírejte je podle toho, je-li vaše pergola umístěná na slunci či v polostínu a zda ji budete využívat každý den nebo jen příležitostně. Kvetoucí rostliny na pergole jsou sice krásné, ale lákají včely a jiný hmyz, a navíc nejsou vhodné pro alergiky. Vybírat proto můžete i ze stálezelených rostlin nebo z druhů zajímavých a okrasných listem. Pod ovocnými dřevinami budete zase muset uklízet spadané plody, stačí ale natáhnout ruku a můžete si pochutnat třeba na hroznu sladkého vína. I zde však počítejte s hmyzem.

Dřeviny i letničky

K popnutí pergoly jsou ideální pnoucí dřeviny. Vybírat můžete z následujících druhů.

  • Na slunce – plamének (Clematis) – musí mít však kořeny ve stínu a zbytek rostliny na slunci, aktinídie (Actinidia kolomikta), růže (Rosa), loubinec (Parthenocissus quinquefolia, P. tricuspidata), mučenka (Passiflora caerulea), jasmín (Jasminum nudiflorum), hortenzie (Hydrangea anomala subsp. petiolaris), vistárie (Wisteria floribunda).
  • Do polostínu – plamének (Clematis), zimolez (Lonicera x heckrottii), břečťan (Hedera helix) – panašované kultivary. V lehkém polostínu porostou bez problémů i všechny druhy určené na slunce.
  • Do stínu – břečťan (Hedera helix). Pokud z nějakého důvodu nechcete nechat pergolu porůst dřevinami, krátkodobý efekt během léta až do podzimu vytvoří i zajímavé letničky. Jsou však vhodnější na menší konstrukce. K oblíbeným patří thunbergie křídlatá, nazývaná také černooká Zuzana (Thunbergia alata), lichořeřišnice (Tropaeolum majus), hrachor vonný (Lathyrus odoratus), povijnice (Ipomoea), vilec (Cobaea scandens) – u nás pěstovaný jako letnička a klasický nebo okrasný fazol. Druhy, které se nekontrolovatelně rozšiřují kořenovými výmladky, raději vysaďte do nádob, v přísně udržované zahradě se jich vzdejte. Po několika letech by totiž byly schopné vyrůst i z trávníku. Jedná se například o chmel otáčivý (Humulus lupulus) a trubač kořenující (Campsis x radicans).

Doplňkové treláže

Treláže představují zajímavé architektonické doplňky menší velikosti, které se často umísťují na zdi či různé stěny, kde poskytují oporu popínavým rostlinám. Jde většinou o kovové nebo dřevěné sbité či slepené mřížky. Kovová treláž se na slunci ale rychle rozpálí a ohrožuje tak rostliny, které se po ní pnou. Umístěte ji proto do polostínu. Jemnější treláže lze vytvořit z bambusových nebo jiných tyček. Vhodná treláž vynikne i v plotě, kde se po ní mohou pnout zejména plaménky a jiné popínavé druhy rostlin, kterým rychle nedřevnatí stonky. Pokud chcete ale na treláži pěstovat růže, zvolte jako materiál pevný kov. Pro letničky jsou nejlepší treláže vytvořené z tenkých tyček a provázku.

Optické efekty

Pomocí treláže umístěné na nejvzdálenější straně malé zahrady můžete také nevelký prostor pozemku opticky prodloužit. Umístěte treláž a nechte ji bez rostlin, abyste skrz ni viděli do krajiny, a vznikne tak pomyslné okno s výhledem do dálky. Stejného efektu dosáhnete umístěním oblouku, po kterém necháte růst popínavé drobně kvetoucí růže.

Materiály na výrobu pergoly

  • Dřevo – tento nejběžnější materiál je dostupný v mnoha podobách a finančně vás nezatíží. Počítejte ale s tím, že dřevěná pergola musí vydržet nápory větru, deště, střídání teplot a vlhkosti, musí být pevná, bezpečná a musí udržet váhu popínavých rostlin. Na stojiny i horní trámky se nejčastěji používá měkké opracované dřevo, stavět lze ale i z kulatiny.
  • Kov – pevně svařené kovové pruty se základním nátěrem se prodávají v různých tvarech. Umělecký kovář vám ale na zakázku vytvoří pergolu i další zahradní prvky přesně podle vašich představ. Takové stavby mohou zdobit i kovové ornamenty.
  • Cihly, beton, kámen a jejich kombinace – tyto stavební materiály představují trvalá řešení a jsou téměř bez údržby. Finančně jsou však náročnější a také pracnější. Cihly a kámen vyniknou v kombinaci se dřevem.

FOTO: SHUTTERSTOCK A PROFIMEDIA.CZ

Zakládáme zahradu – Pergoly, treláže a altánky

Zakládáme zahradu – Pergoly, treláže a altánky