Kdyby existovala soutěž o nejkrásnější předzahrádku…

… vyhrála by ji právě tato. Žádný neprůhledný plot, žádné husté keře. Prohlédnout si ji může každý. Zdobí ulici a potěší každého, kdo jde kolem. A dává tušit, že podobná krása se skrývá i za domem.

foto Leone Garden

S nově postaveným moderním bungalovem získali majitelé také třistametrovou zahradu, na níž navazuje větší pozemek orientovaný na jih, kde si nechali postavit bazén. A také malou předzahrádku – zatímco většina lidí si ji nechá vydláždit a zasadí sem maximálně pár dřevin, neboť je to pohodlné na údržbu a praktické pro parkování, tato rodina postupovala opačně. Prostor před domem je zcela jiný a pokud by existoval a soutěž o nejhezčí předzahrádku, určitě by v ní vyhrála.

 

Květiny pro všechny

Majitelé si přáli předzahrádku bez plotu, která bude hezky vidět a vchod do domu zůstal otevřený. „Snažila jsem se, aby zdobila celou ulici, dělala radost nejen majitelům ale i okolí. Trochu jsem se inspirovala na Moravě, kde je mnoho vesnic s otevřenými předzahrádkami plnými květin a zdobí celou vesnici,“ říká zahradní architektka Dana Makrlíková, kterou můžete od září vidět v sobotu a neděli v pořadu Mistři zahrad v televizi Seznam.

Dominantou předzahrádky jsou tři okrasné višně chloupkaté (Prunus Accolade). Až vyrostou, hezky zastíní dům a vytvoří stromořadí, které do ulic historicky vždycky patřilo. Nejkrásnější bude na jaře, kdy se začnou rozvíjet růžové květy. Pak předzahrádku nikdo nepřehlédne. Stromy doplňuje mnoho okrasných trav, mezi nimi ostřice (Carex), vousatec (Pennisetum) nebo ozdobnice čínská (Miscanthus sinensis). Z kvetoucích druhů sem nechala architektka vysadit levandule, šanty kočičí, svíčkovce, astry, třapatky, plamenky a také půdopokryvné růže, které má majitelka moc ráda. Díky této kombinaci prostor před dome kvete od jara do podzimu. Okrasné trávy působí pěkně i mimo sezonu. Ačkoli je tady mnoho tradičních květin, zahrádka působí moderně a krásně tak doplňuje jednoduchý bungalov – přesně to byl záměr architektky.

 

Bazén a terasa

Majitelé začali spolupracovat s architektkou Danou Makrlíkovou už v době, kdy se dům plánoval. Proto jim mohla do zahrady zakomponovat bazén i dřevěnou terasu. Bungalov je obložený modřínem, architektka z něj chtěla postavit i terasu. Ale vyhověla přání majitelů, ti si přáli thermoborovici. Jde o borové dřevo, které prochází speciální úpravou při teplotách kolem dvou set stupňů Celsia. Díky tomu se stane odolnější proti škůdcům a dřevokazným houbám, nebude se působením teplot a vlhkosti kroutit, a navíc získá karamelově hnědé zbarvení. To se však postupně zešedne, podobně jako modřín na fasádě. Použití dvou různých dřevin tedy koncepci zahrady nijak nenaruší.

Součástí zahrady je také krásný malý dřevěný domek s pracovnou a saunou. „Je to takový moderní výminek. V původním plánu byla terasa i u toho domečku, ale pak – abychom dostali do zahrady více trávníku – jsme ho zrušili a od domu sem vede jen cesta vyskládaná z nášlapů,“ popisuje Dana Makrlíková.

 

Než se začalo sázet

Jakmile byl dům a bazén dokončený, začala se stavět dřevěná terasa a sázet rostliny. Přesněji řečeno, začala příprava na sázení. Na parcele byla tak špatná zem, že se musela odstranit a nahradit zcela novou přesátou ornicí.

Kousek od terasy roste okrasná višeň. Místo pro ni bylo vybrané tak, aby stínila sezení od západního slunce, ale nikoli bazén. Ani až vyroste. „Snažím se i do malých zahrad, hlavně těch orientovaných na jih, dávat stromy. Myslím si, že by tam měly být, dodají jim příjemný proměnlivý stín, který je v létě potřeba. Prostě i malá zahrada bez stromů by byla jako makový koláč bez máku,“ přirovnává Dana Makrlíková.

Z obou stran terasy vznikly záhony asi metr široké, které obklopují sezení a také roh bazénu. V nich jsou opět traviny a trvalky, které kvetou od jara do podzimu. Na jaře začínají půdopokryvné plamenky, nechybí samozřejmě cibuloviny, zastoupené krokusy, narcisy a tulipány. Po nich rozkvétají šanty a okrasné česneky, náprstníky, šalvěje, tymiány, turany, levandule i růže. Podzim patří třapatkám, japonským sasankám, astrám a hortenziím, které kvetou do konce září a zimní krásu dodají místu okrasné trávy a zimostrázy. Nechybí mateřídouška mezi nášlapy, aby to na zahradě pěkně vonělo. Květinové záhony jak v předzahrádce, tak kolem terasy jsou zamulčované drobným kamínkem frakce 4/8. Tato velikost působí velice jemně a svou šedou barvou bude kačírek brzo ladit s odstínem dřeva.

 

Plot pro větší soukromí

Na zahradu navazuje louka, což většinou považují majitelé i architekti za výhodu, protože pozemek plynule přechází do okolí a vypadá mnohem větší. Stejný záměr měli majitelé také tady a parcelu oplotili jen pletivem. Jenže dům a vznikající zahrada přitáhla zvědavé lidi, kteří se sem chodili koukat a rodina přišla o soukromí. Proto ho nahradila neprůhledná dřevěná hradba. Kolem ní vznikly květinové záhony. Na ten největší je krásně vidět z terasy, nachází se naproti ní. Má na šířku metr a půl až dva a nejvýraznější tady jsou katalpy trubačovité odrůda ´Nany´, ideální do moderních zahrad. Dorůstají do výšky jen asi dva tři metry, tvoří krásné kulaté koruny a mají pěkné velké listy, vytvářející stín. Mezi nimi rostou velké hortenzie ´Vanilla Friase´. Celé léto bohatě kvetou a moc se líbily majitelce. Dále se zde opakují rostliny, které už architektka použila kolem terasy a na předzahrádce.

Zelení je také porostlý zahradní domek, který se díky tomu na pozemku ztrácí. Je poměrně velký a jinak by přitahoval pozornost. Kyprej vrbice (Lythrum), turan (Erigeron) a okrasné traviny různých výšek ho pak zakryjí.

 

Pro syna a otce

Rodiče a architektka při navrhování zahrady mysleli i na malého syna, pro nějž je za dřevěným domkem na jih orientovaná ovocnobylinná zahrádka. Najde tam měsíční jahody, které plodí od léta do podzimu, borůvky, maliny, ostružiny, rybíz a snad všechny bylinky, na které si jen dokážete vzpomenout.

Syn má dostatek prostoru pro hry na trávníku, kterého se rodina právě proto nechtěla vzdát. Nejen díky automatické závlaze je krásný a hustý. Majitel ho miluje a pravidelně se o něj stará, správně ho hnojí, provzdušňuje, zavlažuje. Je jeho chloubou.


Tip redakce

Mistři zahrad

Nový pořad Mistři zahrad, který vysílá televize Seznam v sobotu podvečer a reprízuje v neděli dopoledne nabízí spousty rad o rostlinách. V každém díle najdete proměnu zahrady, nechybí rubrika Jak na to, kde se naučíte například vytvořit mlatový povrch, kamennou zídku nebo vyvýšené záhony a mnoho dalšího. Uvidíte také návštěvu inspirativní zahrady, a právě hlasy diváků rozhodnout, která z nich získá na konci roku titul Mistr zahrad. 


 

Magdaléna Krajmerová, foto www.leonegarden.cz

Kdyby existovala soutěž o nejkrásnější předzahrádku…